Tarih Konusunda Ortamların En Bilgilisi Olmak İçin Osmanlı ve Hareme Dair Hafızaya Atmalık 13 Bilgi

60PAYLAŞIM

Demedi demeyin, bu bilgiler ve özellikle de tarihler Oyna Kazan'da kesin karşınıza çıkacak! O yüzden hafızanızın bir köşesine iliştirmenizde fayda var...

1. İstanbul'u fetheden Fatih Sultan Mehmet, Beyazıt'ta bugünkü üniversite binasının olduğu yere Saray-ı Atik'i (Eski Saray) yaptırdı. Kanuni döneminde ise Eski Saray yandı.

2. III. Murat'a kadar Osmanlı haremi Eski Saray'da kalmaya devam etti. II. Mahmut'un 1826'da Yeniçeri Ocağı'nı kaldırmasıyla birlikte Eski Saray da Bab-ı Seraskeri'ye tahsis edildi.

3. 1478 yılında Topkapı Sarayı'nı yaptıran Fatih Sultan Mehmet'ten 1853'te Dolmabahçe Sarayı'nı yaptıran Abdülmecid'e kadar bütün padişahlar Topkapı Sarayı'nda yaşadı.

4. Eski Saray ise tahttan inen veya ölen padişah ailelerinin sürgün yeri oldu. Haremi Eski Saray'dan Topkapı Sarayı'na nakleden kişi III. Murat olduğu için ilk sürgün onun ailesine uygulandı.

5. II. Abdülhamid'in 1876 yılında yaptırdığı Yıldız Sarayı'yla birlikte Dolmabahçe Sarayı da önemini kaybetti. Saltanatın kaldırılmasına dek padişahın haremi Yıldız Sarayı'ndaydı.

6. Padişahların Türk kızlarıyla evlenmeleri II. Beyazıt'tan sonra ortadan kalktı. Nikahla evlenen birkaç padişah hariç tümü cariyeleriyle birlikte oluyorlardı.

7. I. Ahmet devrinde değişen veraset sistemi haremin de nüfusunu arttırdı. Sancak beyliği yapan şehzadeler, hareme hapsedildi.

8. 1599 yılında gayrimüslimlerin esir kullanması yasaklandı, 1847 yılında ise esir pazarları kaldırıldı.

9. Haremdeki kadınlardan ilk bahseden ve haremin planını yapan, III. Murat'ın doktoru Dominico Hieroso Limiano (1580-1590) olmuştu.

Haremdeki kadınlar hakkında yazılan yazılar ise 1599’da Thomas Dallam'la başladı.

10. Osmanlı şeceresini en geniş işleyen ilk eser A.D. Anderson'ın "The Structure of the Ottoman Dynasty" adlı eseriydi (1956).

11. Harem hayatına dair ilk bilgileri, Abdurrahman Şeref Bey Encümen-i Osmani Mecmuası'na vermişti. Abdurrahman Şeref Bey aynı zamanda son vakanüvis (tarihi olayları kaydeden kişi) idi.

12. 1909'da II. Abdülhamid'in tahttan indirilmesiyle harem dış dünyaya açıldı.

13. Kadınlar saltanatı Kanuni döneminde başlayıp IV. Mehmet döneminde son buldu. Şehzadelerin çocuk sahibi olma yasağı ise Abdülaziz'le birlikte ortadan kalktı.

Kaynak

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nazif-onur-yesilova

Şunu merak ediyorum neden herkes farklı bir tarihsel bilgi sunup herkesinki yanlış benimki kesinlikle doğru düşüncesinde. Millet öyle şeyler yazıyor ki zannedersin zamanında padişah kendileriydi.

hossohbet-entelektuel-adam

ikinci değil birinci ahmed zamanında veraset sistemi değişiyor.

Görüş Bildir