Taksim'de 1 Mayıs Anması

-
Taksim'de 1 Mayıs Anması

1 Mayıs'ta Taksim Meydanı'nda olacaklarını açıklayan DİSK, KESK, TMMOB ve Türk Tabipler Birliği (TTB) Kazancı Yokuşunda ortak anma töreni düzenledi.

Anma iççin Taksim'e gelen grup saat 10.30'da AKM önünde toplandı. Polis Gezi Parkı çevresinde ve meydan içinde geniş güvenlik önlemleri aldı. Yaklaşık 50 kişilik grup, AKM'den Kazancı Yokuşu başındaki 1 Mayıs1977'de yaşamını yitirenler için yapılan anıta yürüdü.

Yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulunan grup adına açıklamayı DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu yaptı. 1 Mayıs'ta Taksim'de olacaklarını söyleyen Çerkezoğlu, " Siyasi görüşü ne olursa olsun bütün vatandaşları Taksim'e çağırıyoruz" dedi. Çerkezoğlu AKP 'ye muhalefet eden bütün siyasi parti genel başkanlarını da Taksim'de görmek istediklerini sözlerine ekledi. Konuşmaların ardından Kazancı Yokuşu'na karanfiller bırakıldı.

Grup daha sonra, 1 Mayıs'a çağrı metinlerini dağıtmak için İstiklal Caddesi'ne çıktı. Cadde boyunca yürüyen kalabalık 1 Mayıs 1989'da Şişhane'de öldürülen Mehmet Akif Dalcı'yı öldürüldüğü yerde anıp ardından Anadolu yakasına geçiyor. Burada da 1996 1 Mayısında yaşamlarını yitiren Hasan Albayrak, Dursun Odabaş ve Yalçın Levent öldürüldükleri Sögütlüçeşme'de anılacak. 

Özgür ALTUNCU-Hasan YILDIRIM/DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir