Görüş Bildir

Suriye Muhalefeti Cenevre'ye Katılıyor

Anasayfa > Gündem

Cenevre'deki görüşmelere katılmadan önce BM'den 'sivillere yönelik saldırıların, kuşatmaların ve insani yardım girişlerine engellerin' durdurulması konusunda garanti isteyen Yüksek Müzakere Konseyi Heyeti, taleplerinin güvencesini aldıklarını ve Cenevre görüşmelerine katılacaklarını açıkladı. BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ise pazar günü Suriye muhalefeti ile görüşmelere başlayabileceklerini söyledi.

Al Jazeera Türk'ün haberine göre Riyad'da 4 gündür toplantı halinde olan ve Birleşmiş Milletler 'hava saldırılarını, kuşatmaları ve insani yardımlara engelleri durdurmayı' garanti etmezse Cenevre'ye katılmayacaklarını söyleyen Suriyeli muhalifler, BM'nin kendilerine güvence verdiğini ve Cenevre'deki Suriye görüşmelerine katılacaklarını açıkladı.

Ancak Cenevre'ye gelecek olan heyet, pazarlık için değil, BM'nin insani yardım, bombardımanın durması gibi konularda ne yapacağını görüşmeye geleceğini söyledi. 

Suriye Yüksek Müzâkere Heyeti, Suriye rejimi ile siyasi süreç görüşmelerinde ise yer almayacağını söyledi.

Heyet sözcüsü Munzer Makus, 'Muhalefet duruşunu değiştirmedi. Cenevre'ye gideceğiz fakat rejim bizim insani taleplerimizi karşılamayı kabul etmedikçe görüşmelere katılmayacağız. Biz bu konuların ve siyasi geçiş sürecinin görüşmelerde konuşulacağına dair bugün garanti aldık. Bu taleplerin sahada gerçekleştiğini görmeden hiçbir şeyi kabul etmeyeceğiz' dedi.

Binaya dahi girmeyecekler

Al Jazeera'ye konuşan Suriyeli muhaliflerin Müzakere Heyeti Başkanı Esat Zubi, 17 kişilik heyetin tamamının Cenevre'ye gideceğini açıkladı.

Müzakere Heyeti'nin Genel Koordinatörü Riyad Hicap, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile konuştuklarını ve BM'nin 2254 sayılı kararının, bilhassa da 12 ve 13 sayılı maddelerin en kısa zamanda uygulanacağının garantisini aldıklarını söyledi. Hicap ayrıca BMGK'nın da insani konuların öncelikli olacağının altını çizdiğini aktardı. Heyetin başkanlığını da Hicap üstlenecek. Heyet Cumartesi günü Cenevre'de olacak ancak rejimle pazarlık etmeyecek, Birleşmiş Milletler binasına dahi girmeyecek.

De Mistura: Görüşme pazar olabilir

De Mistura: Görüşme pazar olabilir

Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura, muhaliflerle pazar günü görüşme imkânı bulacağına inandığını söyledi.

BM'nin Suriye’ye dair 2254 sayılı kararının 12. maddesi, Suriye’ye insani yardım girişine tüm tarafların koşulsuz izni ve desteğini öngörüyor. Erişilmesi zor, çatışma bölgelerindeki ve kuşatma altındaki yerlerde zor durumda bulunan, bilhassa kadın ve çocukların yardımlardan öncelikle faydalanması için gereken her şeyin yapılması bekleniyor.

13. maddeye göre ise, sivillere ve sivillerin hizmetindeki tüm sağlık birimlerine yönelik saldırıların durdurulması isteniyor. Bu maddeye havan toplarıyla hedefsiz saldırılar ve hava saldırıları da dahil.

Muhalifler, Cenevre'de masaya oturmadan önce bazı konularda güvence istemişti: İhtiyaç hâlindeki bölgelere insani yardım ulaştırılması, yerleşim yerlerindeki kuşatma ve ambargoların kaldırılması ve sivil yerleşimlere hava saldırılarının durdurulması.

Cenevre görüşmesi tek heyetle başlamıştı

Barış görüşmeleri BM'nin Suriye rejimi heyetiyle görüşmesiyle resmen başlamıştı. Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura, bugün ilk olarak Suriye'nin BM'deki daimi büyükelçisi Beşar Caferi ve beraberindeki 15 kişilik heyet ile bir araya gelmişti.

BM'den yapılan açıklamada, De Mistura'nın diğer gruplarla da iletişim halinde olduğu belirtilmiş, '25 Ocak'ta da belirtildiği gibi görüşmeler dolaylı olacak, yani De Mistura, taraflarla ayrı ayrı görüşecek' denilmişti.

Müslim: 'Ne oyun dönüyor bilmiyoruz'

Müslim: 'Ne oyun dönüyor bilmiyoruz'

Amerika’nın Sesi Radyosuna konuşan PYD Eş Genel Başkanı Salih Müslim, toplantıya PYD’nin çağrılmaması ile ilgili perdenin arkasında ne döndüğünü tam olarak bilmediklerini söyleyerek, “Çağrılmamamızda Türkiye’nin rolü negatiftir. Ama bize göre karar verenler başkalarıdır. Türkiye değildir. Amerika, Rusya, de Mistura ve BM’dir. Ama nasıl bir karar almışlar biz de bilmiyoruz” dedi.

Müslim, dahil edilmedikleri toplantıya karşı olumsuz bir eylem ve hareket içinde olmayacaklarını belirterek, “Biz kendi programımıza göre hareket edeceğiz. Biz savunmamızı ve mücadelemizi sürdüreceğiz” diye konuştu

Al JazeeraBBC Türkçe ve Diken

BBC'ye konuşan önde gelen Suriyeli muhaliflerden Ulusal Koordinasyon Kurulu Başkanı Hasan Abdulazim, Şam rejimi karşıtı çok sayıda grubun görüşmeler için Cenevre'ye gittiğini söyledi.

Hasan Abdulazim, muhaliflerden sadece küçük bir grubun Cenevre'ye gitmeyi reddettiğini, bu grubun 'bölgesel bir gücün' baskısı altında olduğunu belirtti.

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da toplanan Suriyeli muhalifler daha önce, sivillerin bombalanmasına yönelik bir anlaşmaya varılmadan görüşmelere katılmayacaklarını açıklamıştı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bugün yaptığı açıklamalarda ateşkes olmadan ılımlı Suriye muhalefetinin barış görüşmelerine başlamasının zor olduğunu ifade etti.

Hangi muhalif gruplar görüşmelere katılacak?

Hangi muhalif gruplar görüşmelere katılacak?

Muhalifler henüz karar vermiş değil

Muhalifler henüz karar vermiş değil

Al Jazeera Türk'ün haberine göre, Caferi'nin başkanlığındaki müzakere heyeti ile basına kapalı bir görüşme gerçekleştiriliyor ve toplantının ardından bir basın açıklaması yapılacak.

Mistura, muhalifleri de toplantıya katılmaları için ikna etmeye devam edecek. 

Riyad'da 4 gündür görüşmelerini sürdüren muhalif Yüksek Müzakere Komitesi, katılım yönünde henüz bir açıklama yapmış değil. 

Muhalifler, hâlâ bir ön heyet gönderme tartışması yapıyorlar. Eğer bu heyet Cenevre’ye gelirse, bombardımanın durması, insani yardım ulaştırılması ve kuşatmaların kaldırılması için BM’nin ne yapacağını duymak istiyorlar. BM’den aldıkları yanıta göre, Cenevre görüşmelerine katılıp katılmamaya karar verecekler.

Ancak görüşmeler başlasa bile, planlandığı gibi, Suriye’de geçiş hükümeti kurulması üzerine değil, ateşkes sağlanmasına yoğunlaşması bekleniyor.

Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar;  geçen ay kurulan Riyad'daki Yüksek Müzakere Komitesi'ne destek veriyor.

Cenevre'de Türkiye'yi, Dışişleri Bakanlığı Ortadoğu Dairesi Genel Müdürü Can Dizdar temsil edecek.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın ise Riyad muhalefetindeki bazı gruplara itirazı var. Bakanlıktan bugün yapılan açıklamada, Ceyşül İslam ve Ahrar el Şam grubunun Cenevre'ye katılmasının 'kabul edilemez' olduğu belirtildi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
21
17
7
6
3
2
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Arc noise

İşidi de çağırmadılarsa bu iş nasıl olacak?

Ahmetcan Oral

"Ne oyun dönüyor bilmiyoruz" Biz söyleyelim. Her zaman ki gibi kullanıp attılar sizi bir köşeye olan o.

Pasif Kullanıcı

PYD çağrıldı diye kendi ülkesiyle dalga geçen solcular yine mal gibi kaldılar.

Pasif Kullanıcı

Isidi savunan sen degilmiydin Orospu Çocugu.

Berkay Öztürk

bu mallarda bizim görüşümüz sorulcak falan sanıyorlar adamların haberi yok herşey planlı şekilde yürüyor