Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Star Trek'in Sağlık Tarayıcısı Gerçek Olabilir

0PAYLAŞIM

Star Trek filmlerinde tıp subaylarının kullandığı, bir bakışta her türlü sağlık sorununu bulan Trikorder cihazları sonunda gerçek olabilir.

Henüz ışık hızını aşabilmiş veya başka galaksilere gidip uzaylı ırkları bulmuş değiliz belki ama yine de bilimkurgu filmlerinde anlatılan bir sürü şey yavaş yavaş gerçek oluyor. Bilimkurgu ve teknoloji meraklılarının ağızlarını sulandıran bu gelişmelerden bazıları da sağlık alanında oluyor. Daha şimdiden elimizde aktivite takip cihazları ve sağlık durumu tarayanaletler bulunuyor bile.

İşte sırada Star Trek filmlerinden fırlama bir başka teknoloji daha var. Hayır, ışınlanma teknolojisi henüz geliştirilmedi. Ama serinin yaratıcısı Gene Roddenberry’nin yaratıcılığından çıkan bir başka ileri teknoloji cihaz, Trikorder gerçek olabilir gibi gözüküyor. Dizinin meraklıları bilirler ama bilmeyenler için, Trikorder Atılgan’da tıp sıbaylarıın kullandığı ve bir tarama ile her türlü hastalığı, rahatsızlığı anında rapor edebilen mucizevi bir cihaz.

İşte büyük teknoloji firması Qualcomm, bu cihazı gerçeğe dönüştürmek için “Qualcomm Tricorder XPrize” isimli bir yarışmaaçmış ve kazanana da hayalini gerçeğe dönüştürmesi için 10 milyon Dolar’lık bir fon verilecek. Şu anda yarışmada finalde yarışacak 10 takımın seçilmesi aşamasına gelinmiş durumda. Kazanmak için cihazın yapması gerekenler şunlar: Hastanın beş önemli sağlık verisi (vücut ısısı, nabız, solunum, kan basıncı ve oksijen alınımı) devamlı rapor edilecek, ayrıca onlarca hastalığı bir tarama ile saptayabilecek.

İlk bakışta bunların hepsini bir seferde yapabilen bir cihaz üretmek mucize gibi gelse bile, görüldüğü gibi bu iş için uğraşan epey kişi var. Takımlar farklı türden yöntemler ve teknikleri işin içine sokarak büyük ödüle ve insanoğlunun görüp göreceği en önemli sağlık cihazına ulaşmayı hedefliyorlar.

Silikon Vadisi

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir