Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Şşt Baksana: Bizi Dünyada Temsil Eden Nusret ve Fenomenlere Neden Anlamsız Bir Nefretin Var?

1bPAYLAŞIM

Vasıf denilen şeyin iyi okullar okumak, eğitim almaktan ibaret olmadığını "üniversite mezunu işsiz" haberlerini görmüş olmamıza rağmen neden halen anlayamadık?

Son dönem ünlüleri şarkıcılar, film yıldızları yahut "şov dünyasıyla" ünlü olan kişiler değil. Bunu da tekrar etmeye gerek yok aslında.

Nusret'i hepimiz biliyoruz, etle yaptığı şovlar, uydurduğu ve fenomenleşen hareketlerle Türkiye'den çıkmış dünya çapındaki en ünlü kişilerden biri. Son iki üç yılı baz alacaksak en ünlüsü de diyebiliriz. Onu tanımayan yok.

Öte yanda Instagram/YouTube fenomenleri var. Birçok örnek var ancak Danla Bilic ve Cemal Can Canseven'i ele alalım.

Yaptıkları içeriklerle popülerleşen, sonrasında da büyük bir üne kavuşan içerik üreticileri bunlar. Bir şarkı yayınladıktan sonra ünlüye evrilmediler, binlerce içerik ürettikten sonra tanınır oldular. Esasen "şov" denen şeyi sadece bu ikili değil, tüm modern içerik üreticileri evirdi.

Her şeyden önemlisi birilerini eğlendirirken kendileri de eğleniyor yeni nesil içerik üreticileri.

Yaptıklarına "şebeklik" demek bir tercih olsa da her konuya ciddi ciddi yaklaşan, sürekli hassasiyetleri koruyan binlerce eski ya da az ünlü yok mu zaten? Y ve Z kuşağının eğlence tarzına uygun tarz tutturarak milyonları etkilediler ancak nedense Nusret olsun, Danla Bilic gibi diğer içerik üreticileri olsun, sürekli garip eleştiriler altında.

Bu sıradan sohbetlerden sıkıldıysanız biraz ufukları genişletelim mi, ne dersiniz?

Meşhur olmuş yeni nesil fenomenlerin vasıfsız olduğu, şebeklik yaptığı ya da olduğu yeri hak etmediğine dair şuna benzer bin yorum görmüşüzdür.

Ya da kendi zevkini topluma mâl etme alışkanlığıyla yazılan şu yorumları.

Televizyonda izlemediğimiz tüm programlara dandik mi diyoruz da adını bilmediğimiz içerik üreticilerini yerin dibine gömüyoruz?

Sahi, okumuşundan cahiline popüler olana bu tavrın sebebini anlamak güç. Ortada bir psikolojik eğilim olduğu aşikar, onu söyleyelim.

Ünlü dendiğinde hep Keanu Reeves gibi, sessiz sakin, ciddi, sürekli sınırlarını bilen bir tip hayal ediyoruz.

Ancak ilkokulda üniforma giymeyi bile sevmeyen bir nesil için böyle ciddi fenomenler neden ilgi çekici olsun? Yani, eğlenmeyi bilen ve başkaları ne der diye sürekli düşünüp durmayan insanlara olan bu düşmanlığın sebebini anlamak zor. 

Sabahattin Ali'nin başkalarının düşüncelerini önemseyip kendi istediklerini yaşayamayan insanlara yön gösterecek bir sözü vardır;

 "Herkes ne diyecek! Herkesten ne gördüm ki? Bu herkes dedikleri şey beni üzmekten, hayatımı manasız hale sokmaktan başka ne yaptı?"

İşin psikolojik yönü ise "kendisine benzemeyene duyulan nefretle" ilgili.

Bu insanları sevmemenin "cool" olduğunu siz de biliyorsunuz. "Ben Nusret'e bayılıyorum yaa" diye ortamda konuşan kimseyi gördünüz mü? İşte sosyal medyada normalde Ali Biçim ve Mesut Can Tomay videolarına gülecek kişi bir grubun parçası olduktan sonra bireysel olarak göstermeyeceği aşırı tepkiler gösteriyor.

Popüler olana nefretin diğer ayağı da kendini seçilmiş zannetmek.

Herkesin hoşlandığından hoşlanmıyor olmanın cazibesine kapılınca bu ünlülerle dalga geçmek de kolaylaşıyor. Hele bir de böyle eleştiriler yapmanın sistem eleştirisi olduğu, isyankar hisleri tetiklediğini bir düşünün. Anlayacağınız  hepsinin psikolojik olarak tanısı koyulmuş bir veya birden fazla sebebi var.

Sırf popüler olduğu ve belli kriterleri karşılamadığı için bu insanları vasıfsız bulmanın da altı boş tabii.

Ünlü olup insanları eğlendirebilmek için doktora yapmak gerektiğini kim söyledi? Bırakın insanların eğitimini ya da kariyerini, bunlar yüzeysel şeyler. Vasıf denilen şeyin iyi okullar okumak, eğitim almaktan ibaret olmadığını "üniversite mezunu işsiz" haberlerini görmüş olmamıza rağmen neden halen anlayamadık?

İşin özü, yeni popülerleri sevmiyorsanız bunda bir gariplik yok. Tek tavsiyemiz; Onlarla ve onları sevenlerle dalga geçmeyi bırakın. Bazıları da sıradan olmayıversin.

Kaynaklar: 1, 2, 3

Bu içerikler de ilgini çekebilir.

Yaşlılar Aşılanırken Okula Başlamaları Planlanan Çocukları Aşılamak Neden Kimsenin Gündeminde Değil? - onedio.com
Yaşlılar Aşılanırken Okula Başlamaları Planlanan Çocukları Aşılamak Neden Kimsenin Gündeminde Değil? - onedio.com
Kullandığınız Uygulamaların Zor Kullanarak Sizde Nostalji Hissi Yarattığını Söylemeden Edemezdik! - onedio.com
Kullandığınız Uygulamaların Zor Kullanarak Sizde Nostalji Hissi Yarattığını Söylemeden Edemezdik! - onedio.com
Karlı Havalardaki Kurye Kazalarının Sebebi Sipariş Veren İnsafsızlar mı Kural Tanımayan Kuryeler mi? - onedio.com
Karlı Havalardaki Kurye Kazalarının Sebebi Sipariş Veren İnsafsızlar mı Kural Tanımayan Kuryeler mi? - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
fleabag

bi berkcanı seviyorum o da kasmadığı için

suspicious

seni bilmem kardeşim benim kriterim saygı. ayrıca bu tiplerin tamamı sonradan görme. senin övdüğün insanların bi kere yaptıkları işe saygıları yok, birisi kiloluyken ameliyatla zayıflayıp kilolu bi kadınla anıra anıra dalga geçen, birilerini ifşa ederek ünlü olmuş kalitesiz bi kadın, diğeri ekmeğini yediği hayvana saygı göstermiyor. o kıvırcık kafanın bi videosu var orallı falan bi kere denk geldim allah belasını versin. seviyesizliğe komedi diye gülüyorsanız lütfen kendinizi eleştirin. gelip bana övdüklerine bak. PUH!.

serkan15

Güzel bir özelestiri, emojileriden de görüyoruz ki cogu kisiyi rahatsiz etmis :D Ben de bu sahislari sevmiyorum, ama demokrasinin ilk kurali toleranstir. "Kendi gibi olmayandan nefret etmek." Malesef bunu her müslüman ülkelerde görecegmizi bir özellik

dinidar

Geri zekalıları izleyen geri zekalılarla dalga geçmeyi neden bırakalım? Gerzekliği aptallığı övenlere izin verelim de iyice başımızın tepesine mi çıksınlar!!

mesudiyeli-mesut

Ne saçma bir içerik bu? Kaç para veriyorlar size, vereyim beni de övün. Bak bak, kıskanıyormuşuz, çekemiyormuşuz. Niyeymiş, çünkü onlar "aykırıymış","alışılmışın dışındaymış" Pandemi döneminde millet evinde açlıktan geberirken "pozitif olun, kendinizi sevin" diye Paris'te story atanlar aykırıymış.

Görüş Bildir