Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sosyal Anksiyete İlişkilerimizi Nasıl Etkiliyor ve Bununla Nasıl Başa Çıkabiliriz?

184PAYLAŞIM

Sosyal anksiyete bozukluğu oldukça sık rastlanılan bir rahatsızlıktır ve kişinin hayatını her yönden etkilediği gibi ikili ilişkilerinde de sıkıntılar yaşamasına neden olabilir. Bu içeriğimizde sosyal anksiyeteye sahip olan kişilerin ilişkilerinde yaşadıkları sorunlarla ile ilgili son araştırmaları ve bununla baş etmekte yardımcı olabilecek önerileri Verywell sitesinden derleyip sizlerle paylaşıyoruz.

Kaynak: https://www.verywell.com/adaa-survey-res...

Öncelikle sosyal anksiyete nedir?

Sosyal fobi olarak da adlandırılan sosyal anksiyete (kaygı)  bozukluğu psikolojik bir rahatsızlıktır ve  kişinin sosyal ortamlarda, yargılanacağı veya rezil olacağı düşüncesinden kaynaklı, duyduğu yüksek rahatsızlık ve korku durumudur. Peki bu durum ilişkilerimizi özellikle de gönül işlerimizi nasıl etkiliyor?

İlişkide saldırganlık

Ergen bireyler üzerinde yapılan bir deneyde, sosyal anksiyetenin bir getirisi olan olumsuz değerlendirilme korkusunun, yani insanlar tarafından olumsuz yargılanmaktan korkma rahatsızlığının, özellikle erkekler üzerinde saldırganlığa neden olabileceği tespit edildi. 

Bahsettiğimiz bu saldırganlık, şiddet uygulama, silah kullanma, zorla cinsel ilişkiye girmek gibi fiziksel saldırganlık eylemlerinin yanında aşağılama, partneriyle iletişime geçmeyi reddetme gibi psikolojik olanları da kapsıyor. Ve kurtulma içgüdüsünün yarattığı, vücuda adrenalin salgılandığı "fight or flight response" durumları karşısında kişinin etkilenip saldırganlığının tetiklendiği düşünülüyor.

İnternet ilişkileri 🤳

Sosyal anksiyete, insanları online ilişkiler ve iletişimler kurmaya yönlendirebilir fakat dikkatli olun. Son araştırmala göre sosyal anksiyete bozukluğu olan insanlar internet ilişkilerini daha kolay, daha güvenli ve birebir ilişkiden daha kontrollü buluyorlar. İnternet ilişkileri görüşmeden önce insanları tanımak yönünden iyi olsa bile bu düşünce kişileri birebir ilişkiden kaçınmaya itebilir ki eğer sosyal anksiyete bozukluğunuz varsa ilişki kurmanın ne kadar zor olduğunu zaten biliyorsunuzdur.

Aşk ilişkileri

Ne yazık ki sosyal anksiyete bozukluğu aşk ilişkileri kurmanızı veya devam ettirmenizi de kötü yönde etkileyebilir. Bunun bir nedeni, çok sevdiğiniz ve güvendiğiniz bir insana karşı bile gardınızı indirip kendinizi savunmasız bırakmaktan korkmanızdır. Anksiyeteniz ne kadar kötüyse yakınlaşmanız da o kadar zor olacaktır.

Tedavi görmenin ve destekleyici bir partnere sahip olmanın, sağlıklı ve  güzel bir ilişki kurmayı sağlamakta oldukça yardımcı olacağını da söylemeden geçmeyelim.

Anksiyetenizi azaltmaya yardımcı olabilecek öneriler:

Eğer ilişki kurmakta zorlanıyorsanız bunları aklınızda tutun 💁

1. Sizin için önemli şeyler hakkında konuşun.

Bunun yapmak isteyeceğiniz son şey olmasının yanında, gerçek samimiyet birbirinizi tanıyarak ve anlayarak kurulur, bir şeyler paylaşmadan bunu başaramazsınız. Bu bütün sohbet boyunca hayat hikayenizi anlatmanız anlamına gelmiyor, sadece karşınızdakine sizin için önemli olan bir meseleyi ya da yemeğiniz hakkında ne düşündüğünüzü anlatın.

2. Şimdiye odaklanın.

Ne yaptığınıza, ne yediğinize veya ne hissetiğinize odaklanın. Gelecek veya geçmiş ile ilgili kaygılanmak yerine şu anın tadını çıkarmayı deneyin.

3. Kendiniz olun.

Hepimiz eşsiz kişiliklere, tecrübelere ve sezgilere sahip değerli insanlarız. Kendizi sevmek ve partnerinize verebileceklerinizi anlamak için bunu unutmayın.

4. Son olarak en iyisini umut edin. 🙏

Görüştüğünüz kişinin sizin hakkınızda ne düşündüğüyle ilgili hemen kesin yargılara varmayın. Anksiyete kişiyi insanların ne düşündüğü konusunda varsayımlarda bulunmaya yöneltir. Fakat bu varsayımlar sizin için adil olmadığı kadar karşınızdaki için de adil bir davranış değildir. Kafanızda karşınızdakinin sizden hoşlanmadığını söyleyen sesi duyduğunuzda hemen kendinizi durdurun ve yerine iyi vakit geçirdiğiniz gibi pozitif düşünceler yerleştirin. 

Unutmayın, pozitif düşünmek her zaman iyidir!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ozelpsikolog

Anksiyete bozukluğu bitkisel tedavisi. Kaygı bozukluğu ile ilgili çok güzel bir makale hazırladık. Faydalanmak isterseniz buyrun.

bilinemeyen

Yaptığınız içeriği sikeyim. Sevdiğin kadına gönderdim. Ben hasta değilim. Sen de destekçi değilsin diye. Herkes gibiymişim. Diye kavga ettik amk böyle hayatın. Not: Benim eski kaç yıllık hesap gitti niye gelmiyor lan bu unutulan şifre linki.

realitysucks

Kendiniz olun diyo da harikasın zaten sorun kendin olamamak rezil olma duygusu yüzünden O KADAR RAHAT OLSAK ZATEN BÖYLE BİŞEY OLMAZDI sağol

dogipie

Vaaaayy olumsuz dusuncelerimi pozitif dusuncelere cevirmek hic akmia gelmemisti, tesekkurler onedio!

Görüş Bildir