Son Günlerin Sosyal Medyayı İkiye Bölen Tartışma Konusu: İngilizceyi Türk Aksanıyla Konuşmayı Kafaya Fazla mı Takıyoruz?

-
Abone ol

Türkler olarak bu aksan işini niye bu kadar önemsiyoruz?

Dünyanın en popüler dili olan İngilizceyi 1.5 milyar insan konuşuyor.

Ancak ana dili İngilizce olan insan sayısına baktığımızda 360 milyon kişinin bu dili doğuştan öğrendiğini söyleyebiliriz.

Bu oran anadili farklı olan 1 milyardan fazla insanın İngilizce konuştuğunu söylüyor.

Her dilin kendine özgü farklılıkları olduğu için, aksan farklılıkları da kaçınılmaz hale geliyor. Her dilde her sesin telaffuzu farklı olduğu için bu farklılık öğrenilen yeni dile yansıyor. Kaldı ki, anadil olduğunda da bölgesel aksan farklılıkları oluyor. Tıpkı Türkçe'nin farklı bölgelerde farklı şekilde konuşulması gibi İngilizcenin de onlarca farklı aksanı var. En bilinenleri Amerikan ve İngiliz aksanı olsa da; Avustralya, İskoçya ve İrlanda'da çok çeşitli İngilizce aksanları konuşuluyor.

Bizim de aksan konusunda net bir İngilizce konuşma şeklimiz var.

Kişiden kişiye değişiklik göstermekle beraber anadili Türkçe olan ve sonradan İngilizce öğrenen kişilerin Türk aksanı oldukça belirgin. Türkçe pro-dental (ağzın ön kısmı, dişler ve dudaklarla konuşulan) bir dil. Bu sebeple post-dental sesleri (gırtlak ve dil) çıkarmakta zorlanıyoruz. Buna basit bir örnek olarak İngilizcedeki "th" sesi verilebilir. Dilimizle destekleyerek bu sesi çıkaramıyor veya özellikle telaffuz etmiyor ve "t" diyoruz. Vurguları Türkçe gibi yapıyor, k ve t gibi sert sessizleri güçlü kullanıyoruz.

Son günlerde Rise of Empires: Ottoman dizisinde Türk oyuncuların aksanlı İngilizcesi, aksan konusunu yeniden gündeme getirdi.

Türk oyuncuların İngilizcesinden aksan sebebiyle rahatsız olanlar ve aksanı gayet yerinde bulanlar birbirine girdi.

Aksan tartışmaları uzun zamandır sosyal medyada kendine yer buluyor. Kimileri bu takıntıların dil öğrenme konusunda zorlanmamızın temel sebebi olduğunu ve takılmamamızı söylerken, aksansız konuşmayı da özentilik olarak görenler var.

YouTuber Duygu Özaslan'ın Türk aksanı eleştiri konusu olurken, bir başka YouTuber Polina Chursanova'nın Amerikan aksanıyla konuşarak çektiği videolar da özentilik eleştirilerine maruz kalmıştı. Kısacası aksan konusunda kimseyi memnun etmek mümkün değil.

Aksanı normal görenler ve düzeltmemiz gerektiğini düşünenler neredeyse eşit sayıda.

Dünyada çok çeşitli ve ağır aksanlar varken Türk aksanının sadece Türkler için sorun olduğu düşünülüyor.

Öte yandan önemli olan anlaşmak derken yanlış telaffuzla aksanı birbiriyle karıştırmamak da gerek sanki.

Yurt dışında aksana takılan elbette pek yok. Ancak konu televizyon, sinema ve müzik endüstrisi olduğunda özel bir karakter durumu yoksa aksan çok da hoş karşılanan bir şey değil.

Ülkemize döndüğümüzde ise İngilizce konusunda aşamadığımız en büyük engelin aksan olduğunu ve bu tartışmanın daha uzun süre devam edeceğini görüyoruz.

Siz aksan problemimiz hakkında ne düşünüyorsunuz?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
m4kif6nisik

Türkçeyi nasıl konuşuyorsak diğer dilleri de öyle konuşuruz. Telaffuzu yanlış yapmadıkça aksanın önemi yok. Hindistanlılara bak adamlar kusuyormuş gibi konuşuyor. Ama bizdeki Batı özentileri İngilizlerin Amerikalıların konuştuğu gibi konuşmaya çalışıyor. Böyle olunca İngilizceyi öğrenemiyor tabii ki.

dusunen_odun

herkes başkasının dilini aksanlı konuşuyor lan zaten :D

evangeline

dizi içinn söylüyorum tek kulağımı tırmalayan birkan sokulluydu bokum gibi ingilizce ve ezbere konuştuğu belliydi yani. adam resmen düz metin okuyor gibiydi konuşurken bu kadar belli etmeseydi keşke.adamdan tekrardan soğudum

muhalif-kursad-zafer

Telaffuzlarınızı karşınızdaki kişi anlayabildiği sürece hangi aksanla konuştuğunuz sorun değil ki.. Biz burada kendi insanımızı linç ediyoruz "İngilizceyi aksanlı konuşuyor." diye, Amerikalılar ve İngilizler -her ikisinin de ana dili İngilizce olmasına rağmen- birbirlerinin aksânını itin götüne sokuyorlar; dipsiz kuyu yâni mevzu..

mydomain

Sırf Birleşik krallıkta 5 farklı aksan var benim duyduğum. Amerikada belki daha fazla İllinois ile Texas arasında dağlar kadar fark oluyo yeri geldiğinde. Avusturalya ve yeni zelanda dan bahsetmiyorum bile. Neyi baz alarak aksansız konuşuyorsunuz çok merak ediyorum. Bu arada telaffuz ile aksanı karıştırmayalım.

Görüş Bildir