Görüş Bildir
Haberler
Kapatılma Kararı Olan Ocaktaki Göçükte 1 İşçi Öldü

Kapatılma Kararı Olan Ocaktaki Göçükte 1 İşçi Öldü

adem kara
03.06.2014 - 13:09 Son Güncelleme: 03.06.2014 - 17:11

[Fotoğraf: AA]

İçeriğin Devamı Aşağıda

Toptepe köyü yakınlarında bulunan ve yaklaşık 20 işçinin kaçak olarak çalıştırıldığı bildirilen kömür ocağında meydana gelen göçükte toprak altında kalan işçi İbrahim Saknak, ağır yaralı olarak çıkarıldı.

Şırnak Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Saknak, müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Olay yerinde incelemelerde bulunan Vali Hasan İpek, yaptığı açıklamada, Cudi Dağı eteklerinde bulunan ocağın daha önce kapatıldığını söyledi.

'Daha önce Çalışma Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Valiliğimizce kapatılmış olan kaçak bir kömür ocağında maalesef kaçak çalışma esnasında İbrahim Saknak adında bir gencimiz göçük altında kalmıştır' diyen İpek, ocağın iş güvenliği açısından uygun olmadığını bildirdi.

Israrla bu şartlarda çalışılmaması konusunda kömür ocaklarının tüm yollarını kestiklerini, levhalar astıklarını, sürekli ilanlar yaptıklarını dile getiren İpek, şöyle konuştu:

'Buna rağmen gece kimselerin olmadığı zamanda gelip burada çalışan bazı gruplar var. Bunları ısrarla tekrar uyarıyorum. Hem iş güvenliği açısından hem sosyal güvenlik açısından burada sağlıklı bir ortam yoktur. Lütfen hiç kimse burada çalışmak için tevessül etmesin. Başka kayıpların önüne geçmek için burada çalışılması yasaktır.'

Bir gazetecinin 'Bir yaptırım uygulanacak mı?' sorusuna İpek, yaptırımların zaten uygulandığını, geçen yıl da göçük meydana geldiğini ve ilgililerinin tutuklandığını anımsattı.

Kesinlikle bu ocağı çalıştıran insanlar hakkında yasal işlem yapılacağını vurgulayan İpek, konuşmasını şöyle tamamladı:

'Gerekli çalışmalar mutlaka yapılacak. Ama hiçbir yaptırım, hiçbir ceza insan canını geri getirmiyor. Benim buradaki uyarım sadece insanların böyle yerlerde kaçak da olsa çalışmaması ve çalıştırılmaması. Biz her gün her gece tedbir alıyoruz. Jandarma komutanım bir haftadır belki 30-40 tane kamyon yakaladı. Bunlarla ilgili işlem yapıldı. Yolları kazdık, levhalar diktik. Buna rağmen kaçak çalışmak isteyenler var. Lütfen kimse bu oyuna gelmesin.

  • cnnturk.com
Kaynak: http://www.cnnturk.com/haber/turkiye/...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0