Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Şimdi Ne Yapacağız? ABD'li Araştırmacılar Biz Farkında Olmadan Düşüncelerimizi Okuyan Bir Teknoloji Geliştirdi!

-

Hemen korkmaya gerek yok, çok farklı bir amaç için yapıldı bu çalışma. Ama sonunda neler olacağı bilinmez...

Columbia Üniversitesi'ndeki Zuckerman Enstitüsü'nde yıllardır yürütülen bir çalışma var.

Çalışma kapsamında bilim insanlarının amacı; beynin bir bölümünden diğerine aktarılan sinyalleri takip ederek, sinyallerin anlaşılır ve kurallı sözcüklere çevrilmesini sağlayan yeni ve şaşırtıcı bir teknoloji geliştirmekti.

Nima Mesgarani'nin başında olduğu ekip ilk olarak içinden 1'den 10'a kadar sayan bir kişinin düşüncelerini kelimelere dökerek deneylerini gerçekleştirdi.

Ses kalitesi tatmin edicilikten uzak olsa da, her şey anlaşılır haldeydi. Kullanılan teknoloji aslında bu çalışmayla ortaya çıkmış değil, birkaç teknolojinin birleşiminden ibaret.

Geçen yıl hayatını kaybeden İngiliz astrofizikçi Stephen Hawking'in kullandığı konuşma sentezleyiciye benzer bir sistemin yanında yapay zekanın nimetlerinden de faydalanılıyor.

Proje aslında ilk olarak sesli ortamlarda azalan duyma yetimizi telafi edebilecek bir teknoloji ortaya çıkarmayı amaçlıyordu.

Örneğin gürültülü bir partide 'iyi biçimde' anlaşabilmek neredeyse imkansız hale geliyor, Mesgarani böyle ortamlarda bu düşünce okuma yöntemiyle iletişim sorunlarını çözmeyi hedefliyordu. 

Apple ve Android'in konuşmaları sözcüklere döken uygulamaları olsa da kalabalık ortamlarda neredeyse işlevsiz hale gelen bu sistemler yerine direkt olarak sinyalleri beynin kendisinden alan bir yöntem gerekiyordu.

Proje, duyma yetersizliği yaşayan kişilerin benzer sorunları gündelik iletişim süreçlerinde yaşadığı fikriyle bir sağlık projesine evrildi.

Beyinde biz konuşmaya başlamadan evvel hareketlenmeler başladığının fark edilmesi, araştırmacıların dikkatini çekti.

İnsanlar konuşmak istediği veya konuşmayı hayal ettiği zaman söyleyecekleri şeyler daha henüz ağızlarından dökülmeden beyinde belirgin sinyaller oluşturmaya başlıyor. Benzer şekilde bir başkasını dinlerken veya dinlediğimizi hayal ederken de beynimizde belirgin sinyaller oluşuyor.

Geliştirilen bu teknoloji, felç geçirdiği için konuşma kabiliyetini yitiren yahut Hawking gibi motor nöron hastalığı nedeniyle konuşamayan kişilere yardımcı olacak.

Nature dergisinde yayınlanan deney sonuçları, bu çalışma sonucunda milyonlarca insanın yeniden iletişim kabiliyetlerini kazanabileceğini gösteriyor. Tam anlamıyla devrimsel bir çalışma!

Fakat bazı uzmanlar bu iyi niyetli uygulamanın farklı amaçlarla kullanılabileceğinden ve bu durumun çok riskli olduğundan bahsediyor.

Sordukları soru aslında hepimizin aklına gelecek cinsten bir endişenin tezahürü: Peki ya insanların rızası olmadan düşünceleri okunursa, o zaman ne olacak?

Gizli servislerin kullandığı yöntemleri hatırlayacak olursak endişelerin pek de yersiz olduğunu söyleyemeyiz.

Bu araştırma özelinde endişeye mahal yok gibi görünüyor, zira Zuckerman Enstitüsü'nde projede çalışan bilim insanları, bu teknolojide elektrokortikografi adı verilen bir teknik kullanıyor. Bu teknik de insanların düşüncelerinin analiz edilmesi için kafalarına elektrotlar bağlanmasını zorunlu kılıyor.

Yakın gelecekte cep telefonu ya da diğer elektronik aletlere 'farkında olmadan' gelecek güncellemelerle bilişsel aktivitelerin izlenebilmesi fikri endişe verici.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
feridaslan

bizim için bi sorun yok o zaman, düşünen toplumların sorunu.

lilithia35

Bomboş bir içerik

orhan-yigit

Türkiyede çoğunluk düşünmediğinden birşey olmaz cnm ...

derdi27

aradığım yorum.. düşünenlerde içeride zaten

himura-battousai

Cahil mod on "okusunlar ya ben Türkçe düşünüyorum onlarin dili ingilicce" cahil mod off

egyptianprincess

Black Mirror gitgide daha az bilim-kurgu, daha fazla fütüristik olmaya başladı

Görüş Bildir