Saygı Yoksunu Zorbaları Alttan Alıp Onlara Hoşgörülü Davranmak Yerine Anladıkları Dilden mi Konuşmalıyız?

-
Abone ol

Size saygı göstermeyen birine saygı göstermek tüm dünyaya yapabileceğiniz en büyük kötülük olabilir. 🤔

Bu ilginç konuyu araştırırken Karl Popper'ın Açık Toplum ve Düşmanları kitabından ve anılarını anlattığı şu röportajdan faydalandık.

Aslında bahsedeceğimiz mevzu felsefi zeminde yer alıyor ama bizim dikkatimizi çeken durum düşünsel dünyayla sınırlı değil, hayatın tam ortasında.

Trafikte karşılaşılan bir kişinin ortada somut hiçbir sebep yokken birden saldırganlaşması çok sık olsa da bunun medyaya yansıması durumun trajikliğini gösteriyor. Geçtiğimiz aylarda yaşanan şu olayı ele alalım, bir kadın trafikte iki adam tarafından sıkıştırılıyor ve aralarındaki haklılık/haksızlık tartışmasını bir kenara bırakırsak, sakin kalan kişinin aracına zarar veriliyor.

Belki de her insanın yapması gerektiği gibi saldırı gerçekleşirken araçtakiler bir karşılık vermiyor, saldıranların öfkesinin geçmesini bekliyorlar.

Sonrasında olay karakola gidiyor, kişiler yargılanıyor, sosyal medyada tepkiler yükseliyor vesaire...

Belki bu ekstrem bir durum ama hangimiz maganda ruhlu, hiçbir şeye tolerans göstermeyen kişilerle karşılaşmıyoruz? Okul, iş yeri, sokaklar, her yer 'hayatı savaş alanı olarak gören' kişilerle dolu. Biz onların yüksek perdeden yaklaşımlarına medeniyet sınırlarında yanıt vermeyi tercih ediyoruz.

Bu tercihte iki motivasyon var. İlki, fiziksel ve ruhsal şiddetin içinde bulunmayı istemiyoruz.

İkincisi, kişiye yanıt verdiğimizde ona itaat etmiş olacağımızı düşünüyoruz. Yani onun bu saldırgan tavrına yanıt verirsek başka insanlara da benzer biçimde davranacağını, bu çıkışın sonucundan tatmin olacağına inanıyoruz.

Kişilerden ziyade insanlığın tümünü ilgilendiren adalet gibi konularda bazı kişiler diğerlerini tamamen yok sayma eğiliminde.

Yok sayılanlar ise 'adil' davranarak diğerlerinin de hakkını gözetiyor, çünkü olması gerekenin, insanlığa karşı sorumluluklarının bu olduğuna inanıyorlar. 

Bakın, yukarıdaki örnekte de burada da inanmaktan bahsettik. Çünkü gerçekler pek de öyle değil.

Bu konuda filozof Karl Popper'a kulak verelim, onun bize anlatacakları mühim.

1937 yılında Karl Popper, korkunç bir olayın tam ortasında kalır. İngiltere'de eğitim verdiği yıllarda bir grup yaşadığı yeri gizliden gizliye talan etmeye başlar.

Çevredeki herkesi tehdit eden, ideolojileriyle çelişenlerin canına kıyan bu çeteyi saldırı yaşama korkusuyla geçen günlerinde mercek altına almaya karar verir. Aklına takılan soru şudur, neden bu insanlara tolerans gösteriyoruz ve bu toleransın sınırı ne, bu saldırgan tavırlara neden tolerans gösteriyoruz?

Vardığı sonuç, ezberlerimizi sarsacak cinsten ve bakış açımızı genişletecek. Kitabına şöyle not ediyor bu konudaki görüşlerini:

Sınırsız hoşgörü zorunlu olarak hoşgörünün kaybolmasına yol açar. Sınırsız hoşgörüyü hoşgörüsüz olanlara bile gösterirsek, hoşgörülü bir toplumu hoşgörüsüzlerin saldırısına karşı savunmaya hazır olmazsak, hoşgörülüler ve onlarla birlikte hoşgörünün kendisi de ortadan kalkacaktır.

Bu durum ortaya bir hoşgörü paradoksu çıkarıyor, içinden çıkmak hayli zor.

Popper ekliyor, " Biz hoşgörü adına hoşgörüsüzleri hoşgörmeme hakkına sahip çıkmalıyız."

Hoşgörüsüz insanları yok saymak bile onları hoşgörmek anlamına geldiğine göre Popper'a göre dünyanın daha iyi bir yer olmasını istiyorsak görevimiz hoşgörüsüzlüklerle karşılaştığımızda hoşgörülü karakterimizi bir kenara bırakıp gereken tepkiyi göstermemiz gerekiyor.

Aksi halde gaddar yöneticiler, diktatörler ve magandalar sonsuza dek dünyayı iyi insanlar için yaşanmaz hale getirecekler.

Peki, sizce bu hoşgörü paradoksundan çıkış yolu ne?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
htcyldz

Zorbalık sadece zorbaların isi hosgörülü bir insan zorbalık yapamıyor malesef. Ezen olmak hosgörulu bir insanin ruhuna vicdanina daha büyük bir yük verecegi icin ezilen olmaya razıyım.

zahittosun

Yalnız kardeşi ve yeğeni şehit olmuş, duygu patlaması yaşayan bir adamı haberin fotoğrafı olarak kullanmak ayıp değil mi?

gunec46

patlamasına başlarım ben onun...

alper-boyayapan

o.çocugysa değil

erhan-armada-ozsoy

klasik türk; sen benim kim olduğumu biliyon mu? haksızda olsam ben haklıyım zorbalık genlerimden geliyor alfa erkeği/kadını "hoar". özür dilemesini bilmem hatta o kelimenin aşırı gereksiz olduğunu düşünürüm, ağzımdan çıkanla yaptıklarım çelişir bazen ağzım yerine götümün konuştuğundandur. bazı insanlar insancıklar evirlememiştir; karakter yoksunudurlar. bazı şeyler fena dokunur...

vladimir

kıssasa kıssas. binlerce yıllık kanun işte daha nolsun!

enk-capital

İte it gibi davranılması taraftarıyım. Herkesin yaradılışı farklı.

Görüş Bildir