Görüş Bildir
Haberler
Sapanca'da 10 Ay Önce, 10 Ay Sonra

Sapanca'da 10 Ay Önce, 10 Ay Sonra

Onedio Medya
26.06.2014 - 12:36 Son Güncelleme: 26.06.2014 - 14:08
İçeriğin Devamı Aşağıda

Sakarya ve Kocaeli'nin en önemli içme su kaynağı olan Sapanca Gölü'nde kuraklık ve çeşitli etkenler nedeniyle su çekilmesi sürüyor.

Haziran ayı başında yağan etkili yağışlara rağmen su seviyesi düşmeye devam eden Sapanca Gölü'nde bu durum 10 önce ve bugün çekilen fotoğraflara bakıldığında da sorunun hangi boyutta olduğu görülebiliyor.

Son bir yıllık süreç içinde bölgeye düşen yağış miktarının yaklaşık yüzde 50 azalması nedeniyle su seviyesi her gün düşmeye başlayan Sapanca Gölü'nde, Yuvacık Barajı'ndaki suyun tükenmesi sonucu Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin su çekmeye başlaması, Nisan ve Mayıs aylarında beklenen yağışların da yetersiz olması nedeniyle su düşmeye davam etti. Bundan 15 gün önce yağışlar sonucu su kodu 30.0'a kadar çıkan gölde bugün yapılan ölçümlerde ise su kodunun tehlike sınırı olan 29.3'e kadar indiği görüldü.

Su çekilmesiyle birlikte dikey olarak 2 metre 10 santim azalma olan gölde, sahil şeridinde de 100 metreye yaklaşan batak olan oluştu. Sakanya'nın Esentepe-Serdivan Park Göl sahilinde 9 Ağustos 2013 tarihinde çekilen fotoğrafta da göl kendisini temizleyemediği için suyun çekildiği sahil şeridinin yosunla kaplı olduğu görülürken, iskelenin ucunda ise az miktarda su bulunuyordu. Aradan geçen 10 ayın ardından aynı noktada Haziran 2014 tarihinde son çekilen fotoğrafta ise iskelenin tamamen suyun dışında kaldığı görülüyor. Suyun çekildiği sahilde otlar çıkmaya başlarken, göle atılan çöpler, göldeki varil ve araç lastiği suyun çekildiği yerde açıkça görülebiliyor.

Aziz GÜVENER/ ADAPAZARI (Sakarya)

Kaynak: http://www.dha.com.tr/sapanca-golunde...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
1
0
0
0
0