Sanayi Üretimi Arttı

 > 
4PAYLAŞIM

Sanayi Üretimi Arttı

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi, mayısta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,3 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi, mayısta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,3 arttı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki aya kıyasla yüzde 1 azaldı.

Buna göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış hesaplamada, mayısta, bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 2,6, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1 azaldı. Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksinde ise değişim olmadı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, mayısta bir önceki aya göre yüzde 1 azalırken, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise geçen yılın aynı ayına oranla yüzde 3,3 artış gösterdi.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde mayısta yıllık bazda, madencilik ve taşocakçılığı sektörü yüzde 8,7, imalat sanayi sektörü yüzde 2,7, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 5,4 arttı.

En yüksek artış dayanıksız tüketim malı imalatında

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında, mayısta aylık bazda en yüksek artış yüzde 0,6 ile dayanıksız tüketim malı imalatında gerçekleşti.

Ana sanayi gruplarına bakıldığında, mayısta bir önceki aya göre mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ara malı imalatı yüzde 0,1 artarken, sermaye malı imalatı yüzde 5,7, dayanıklı tüketim malı imalatı yüzde 0,4, enerji yüzde 0,9 azaldı. Mayısta dayanıksız tüketim malı imalatı ise yüzde 0,6 artış kaydetti.

İmalat sanayinde aylık bazda en yüksek artış yüzde 9,8 ile tütün ürünleri imalatında gerçekleşti. Bu sektörü yüzde 4,9 ile fabrikasyon metal ürünleri imalatı (makina ve teçhizat hariç), yüzde 3,3 ile ana metal sanayi, yüzde 2,8 ile elektrikli teçhizat imalatı izledi.

İmalat sanayi endeksinde, mayısta bir önceki aya göre en fazla gerileme ise yüzde 21,2 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında görüldü. Bu sektörü, yüzde 13,3 ile makine ekipmanlarının kurulumu ve onarımı, yüzde 8,2 kayıtlı medyanın basılması ve çoğaltılması takip etti.

Muhabir: Erdal Çelikel | AA

Haberin Tamamı İçin:

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir