Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

32 adımda Rusların ve Ukraynalıların İlginç Özellikleri

-

Daha fazlası için

1- Kapıda tokalaşmazlar, yani bir kişi içerde diğeri dışardayken olmaz. İki kişi de aynı tarafta olması erekiyor. Eldivenle de tokalaşmazlar ayrıca.

2- Sabahları işe giderken bira içerler, bu normal bir olaydır.. Birayı zaten alkol olarak değerlendirmiyorlar, işte de içeni çok vardır. Putin bir ara sokakta içmeyi yasaklamıştı sanırım ama pek kimse takmamıştı.

3- Bara giderken, özellikle bayanlar, ellerinde çizme ile giderler, vestiyere montlarıyla beraber çizmelerini de bırakıp yanında getirdikleri ciks ayakkabılarıyla içeri girerler. Malum dışarısı soğuk.

4- Bir Rus bayanı, Eksi (-) 30 derece bir havada şapka takmaktansa saçlarının donmasını tercih edebilir. Saç ve dış görünüm çok önemlidir.

5- Evler eşyalıdır. Kimse taşınırken eşyasını taşımaz bu yüzden. Ev sahibinin çatkapı eve girmesi de normaldir.. Siz evde don-atlet TV izlerken bi bakmışsınız ev sahibiz içerde.. Ayrıca evler çok eskidir. Genel olarak binalarda ve evlerin içlerinde bir komunizm yıllarını hissedersiniz. Ve oturduğunuz yerde oturum izniniz olması lazım, o da önemli.

6- Bir kere öpüşürler. Türklerde ve birçok başka toplumda var olan iki yanaktan öpme alışkanlığı sizde de varsa, bir rusla öpüşürken ikinci yanağa uzanma girişiminiz sonuçsuz kalabilir

7- Modayı 20 yıl geriden takip ederler, özellikle yeni nesil.. Ama son zamanlarda toparlandılar, haklarını yememek lazım..

8- Mezar başında içerler, bu ölüye saygı ve yakınlarının acısını paylaşma anlamına gelir. Her mezarın başında küçük bir tabure ve sehpa bulunur bu yüzden. Ayrıca mezarda rahmetlinin resmi de bulunabilir.

9- Her araba aslında taksidir.. 3 yıl yaşadım taksimetreli bir taksiye binmedim. Taksiye bineceğiniz zaman yola çıkıp elinizi kaldırıyorsunuz, arabalar duruyor, sonra gideceğiniz yeri söyleyip adam gitmek isterse oraya (istemeyebilirde) pazarlık ediyorsunuz.. Adamın illa taksi amaçlı araba kullanmasına da gerek yoktur, adam işine gidiyorken eğer yolumun üzeriyse götürüyim biraz para kazanmış olurum diye de durabilirler.

 

9- Yolun kenarında bir çiçek görürseniz oraya bırakılmış.. Bilinki orda bir kazada biri ölmüştür, çiçek onun içindir.. Düzenli olarak ölenin yakınları oraya bir çiçek bırakır.

10- Mc Donalds’a en iyi kıyafetleri giyip ailece gitme.. Uzun kuyruklar oluşturma.. Eskide kaldı tabi.. Artık kapitalizmi sindirdiler..

11- İlk süper marketler açıldığında deli gibi raflardaki içecekleri içip cipsleri yiyorlarmış. Bu da eskide kaldı tabi.. Komunizmden ilk çıkış yıllarında tam bir sudan çıkmış balık gibiymişler.. Bu geçiş dönemi aslında farklı bir yazı olur..

12- Alışveriş yaptığınız zaman, parayı ödeyince fişinizin ucunu azcık yırtarlar. Bu komunizm dönemindeki alışveriş kültüründen gelen bir alışkanlık. Malı aldığınız anlamına geliyor.

14- Babushka’lar.. Babaanne demek ama yaşlı kadınlar için kullanılan genel bir tabir.. Genelde bunlar evin önünde otururlar ve size dik dik bakarlar.. (hatta bu sebeple sokak kameralarına babushka dediklerine de şahit olmuştum) Aslında gidip merhaba deseniz çoğu çok sıcak kanlıdır hemen muhabbete başlayabilir.. Ama dışardan soğuk görünürler.. Hiç aklınıza gelmeyecek bir sebepten dolayı sizi polise şikayet edebilir.. Örneğin arabanızın farlarını yıkamak polis çağırmak için yeterli bir sebep.. Çünkü araba yıkamak yasaktır.. Bakınız bir sonrakı madde.

15- Araba yıkamak yasak, araba yıkama yerlerinde yıkamanız gerekir.. Ama bu yüzden mi arabalar çok pis yoksa yollar çok çamurlu olduğu için mi kararsiz kaldım.. Bir de kışın araba yıkayacaksanız antıfirizli su kullanın, yoksa arabanızın her yeri donar..

16- Boş içki şişesini masada bırakmazlar, masanın altına koyarlar. Bereketi kaçmasın diye sanırım. Bir de boş kadehle kadeh tokuşturmazlar ve tokuştuğunuz zaman yudum almadan masaya geriye koymamanız lazım kadehi, çok büyük ayıp.

17- Rüşvet.. Bu aslında hem iyi hem de kötü.. Kötü, çünkü zırt pırt haraç gibi rüşvet vermeniz gerekiyor her yerde.. İyi, çünkü her işinizi rüşvetle halledebilirsiniz.

18- Kamyon ve Otobüs şoförlerinin kadın olması gayet normal. Her türlü işte çalışan kadın görebilirsiniz. Zaten evin reisi de kadın. Ama Rus erkekleri mi çok pısırık olduğu için böyle yoksa Rus kadınları güçlü olduğu için böyle onu çözemedim.

19- 20’li yaşların başında, çocuklu ama boşanmış ya da kocası terketmiş kadın sıkça rastlanan bir durumdur. Zaten rus erkekleri genelde alkolik oldukları için ve evlerine hayırları olmadığı için bir çok rus kadını için ideal bir durum.

20- Metroda herkesin, gideceği mesafe bir durak bile olsa, kitap okuması.. Zaten metroda kitap okumayan birisi varsa büyük ihtimal Türk’tür..

 

21- Her Rus’un ilgilendiği ve iyi yaptığı bir spor vardır.

22- Her Rus’un ilgilendiği bir sanat dalı vardir ve çoğunun çaldığı bir müzik aleti vardır.

23- Her Rus’un bir evcil hayvanı, genelde kedi ya da köpek, ya vardır ya da bir dönem olmuştur.. Apartmanların içi kedi köpek kokar..

24- Opera Bale gibi sanatsal aktiviteleri severler. Metroya binerken karşınızda ufak çaplı bir senfoni orkestrası bulabilirsiniz. Profesyonelce çalmalarına şaşırmayın, sadece sokak çalgıcılarıdır aslında..

25- Saat 6 oldu mu hepsi işi terkeder. Pazarları çalışmazlar.

26- Tembeldirler. Çalışmayı çok sevmezler.

27- Sanırım evi en pis olup kendileri en temiz olan toplumdur..

28- Kıyafetleri azdır ama temiz ve güzeldir.. Örneğin bir kızla buluştunuz, üzerinde tertemiz ve çok güzel bir elbise vardır.. Ne kadar temiz ve ciks bir kız diye düşünebilirsiniz.. Ama sonraki buluşmalarınızda da üzerinde aynı elbiseyi görünce durumu anlarsınız.. Çünkü muhtemelen tek elbisesidir.. Artık bu durumda değişmeye başladı.

29- Para biriktirmezler. Ellerine azcık para geçti mi hemen Türkiye’ye tatile giderler.. Ellerine çok para geçti mi Yunanistan, İspanya gibi ülkelere tatile giderler.. Mısır, Tunus gibi ülkelerde rating alır bolca.. Ama para biriktirmezler.. Bu komunizm yıllarından gelen sağlık, eğitim ve yarın kaygılarının olmamasından kaynaklanıyor sanırım.

30- Yeni doğan bebeğe (gümüş) kaşık verirler hediye olarak. Yokluk görmesin aç kalmasın anlamında.

31- Doğum günü, isim günü (her isimin bir günü vardır, o da önemlidir), kadınlar günü ve bilimum diğer günler çok önemlidir.. Yani bir rus kız arkadaşınız varsa ve doğum gününü unutursanız, vay halinize yani.. Ve 8 mart kadınlar günü kesinlikle tatildir, yani bugün pazara gelse p.tesiyi tatil ederler o derece.. Bir de erkekler günü vardı, tarihi anımsayamadım tam şimdi .. o da çok güzeldi..

32- İsim çeşitliliği çok azdır. Toplamda 5-10 tane erkek ve bir o kadar da kız ismi vardır ve bu isimlerin çoğunun kısaltması vardır.. (erkek isimleri ve kısaltmaları : Vladimir-Valo, Alexey-Sash, Andrey, Nikolay, İvan, Sergey .. kız isimleri ve kısaltmları : Natalie-Natasha, Maria-Masha, Alexandra-Sasha, Olga-Ola, Katerina-Katya, Daria-Dasha, Elena-Lena)Restoranda “sasha” diye bağırıdığınızda kesin bi garson gelir..

33- Sinemalarda orjinal seslendirmeli filmlerin oynamaması. Tüm filmler dublajlıdır. (1-2 tane istisna sinema var ama) Sinemalardaki dublajlar fena değil yinede ama TV’dekiler çok kötü.. Hele de eski filmler.. Altta çok hafif tonda orjinal sesi duyarsınız ama üzerinde herkesi seslendiren tek bir kişinin sesi.. En kötüsü de, özellikle eski filmlerde tonlama olmaması.. Yani filmde adam “noooooo!!!” diye bağırırkeni üstte dublajın donuk bir sesle “niet” demesi..

34- Söylediğiniz şeyi doğru telafuz etmezseniz anlamazlar ve anlamaya da çalışmazlar. Örnek, ketchup. Bunu tüm dünyada kullanıldığı şekilde “ketçap” diye okursanız anlamazlar suratınıza bön bön bakarlar.. Onların anlayacağı şekilde “ketçup” demeniz gerekir.. Tek bir harfi bile çözemezler.. Bir keresinde ısrarlı ketçap dememin üzerie bana tuz getirip bundan mı istiyorsunuz demişlerdi .. bu arada tuz “soul” demek olup benim söylediğim şeyle hiç alakası yok..

Bu makale Rusların  İlginç Özellikleri olarak hazırlanmıştır. Ortak kultur olması nedenıyle ve ukraynada kaldığım sure boyuca çok fazla benzer eylemler görmüş olmamdan kaynaklı rusların ve ukraynalıların olarak değıştırdım

**KAYNAK :http://bohemdunyam.blogspot.com.tr/2009/04/ilginc-rus-ozellikleri-ve-adetleri.html**

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

😎😎

A post shared by Onedio Goygoy (@goygoyonedio) on
Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
teshilcom

temmuz ayında planladığım rusya ziyaretim için internette baya bi araştırma yaptım. anladım ki rusya vizesi almak, internette söylendiği kadar zor değil. öncelikle voucher belgesi diye bir belge var ve bu belgeyi sadece yetkili rusya vize merkezleri ile temin edebiliyorsunuz. ben bu belgeyi temin etmek için sitesi üzerinden meltem hanım diye biriyle görüştüm. sağolsun beni hiç bir prosedürle uğraşmak zorunda bırakmadan, 5 gün içinde vizemi aldı. bu iş için 170 $ dolar ödedim ve gayet memnun kaldım. siteyi ziyaret ederek tüm vize tipleri ve süreleri için fiyat listelerini görebilirsiniz.

irina-shakurova

Yazar,sen salak!Gercekten Rusya da herseyi tam ters ama Rusya ya gel bak gercekler,resmi davet ettim sana, vize ile bile yardim ederim, geri zekali)

gulsen-kayadelen

işey diyim mi ben de rus sömürgesinden çıkalı çok olmayan kırgızistanda yaşadım ve ordaki Ruslar bu anlattıklarının yüzde 90'ı. başarılı tespitler yapmışsın ama kg'deki rusların toplu taşımada kitap okuduğuna şahit olmadım. Ruslar çok soğuk durur ama içlerinde samimi insanlardır. onlarla kaynaşmaya başladığınız zaman farkedersiniz size sıcak ve kibar davranırlar tabii onları sinirlendirmezseniz. sinirlenince ağzınızın payını verirler

the_war

Şimdi bunu Rus birisi okusa, kesin ne alakası var derdi. Biraz abartılmış.

sabina.cabbarova.79

Birincisi teleffuzun pis olsa da basa dusecekler. Ve en vacibi Ruslar cox yaxsi Dublaj eleyirler. Ve hec de burada yazildigi kimi deyil.

Başlıklar

İspanyaKitapMısırPolisRatingRüşvetSinemaTercihTunusVladimir PutinYunanistaniçerdekadınlarmüziktatil
Görüş Bildir