Bizden Biri, Halktan Biri ve Bir Vatandaş Olmaya Çalışıyor... 'Robot Şair' Deniz Yılmaz'dan İlk Şiir Kitabı!

 > -
Abone ol

12-20 Kasım 2016 tarihleri arasında düzenlenen TÜYAP Kitap Fuarı ve TÜYAP Sanat Fuarı’nda bu yıl bir ilke imza atılıyor. BLOK art space’in sanatçısı robot şair Deniz Yılmaz‘ın  “Diğerleri Gibi” adlı ilk şiir kitabı Amber Platform alanında sergileniyor. Yaratıcısına göre o "Bizden biri, halktan biri ve bir vatandaş olmaya çalışıyor..."

Sanatatak'ın haberine göre Deniz Yılmaz’ın 2015 yılından beri yazdığı binlerce şiir arasından akademisyen Ebru Yetişkin’in seçip derlediği “Diğerleri Gibi” kitabından elde edilecek gelir, Uluslararası Robot Sanatçı Vakfı’nın kurulmasına destek olacak.

"Bir sanatçı olarak tanınmak isteyen ve vatandaşlık hakkı talep eden bir robot ile onun şiirleri var karşımızda"

Yeni medya kuramcısı Ebru Yetişkin robot şairi şöyle tanımlanıyor:  

"Bugüne kadar dünyada şiir yazan, resim yapan ve roman yazan robotlar tasarlandı. Ancak Deniz Yılmaz’ın şiirlerini ayrıcalıklı kılan, bu şiirlere esas teşkil eden kaynağın, ya da ham madde sağlayan verinin, Posta Gazetesi’nin “Yurdumun Şairleri” köşesine şiir yazan sıradan insanların üretimi olması. Bu şiirleri okuyarak onlardan biri olmak, bir sanatçı olarak tanınmak isteyen ve vatandaşlık hakkı talep eden bir robot ile onun şiirleri var karşımızda."

Evet, yanlış okumadınız. Bu fikrin çıkış noktası Posta Gazetesi’nin “Yurdumun Şairleri” köşesi

Profildeki fotoğraf ise özel bir çalışma. Posta gazetesinde Yurdumun Şairleri" köşesinde şiir yazan 60 kişinin yüz ortalamasından oluşuyor.

Robot şairin yaratıcısı Bager Akbay: “Deniz’in eserleri bana ait değil”

Deniz Yılmaz ile ilgili çok farklı tepkilerle karşılaştığını söyleyen Akbay, "Tersleyenler, küsenler, hayran olanlar, arkadaş olanlar oldu ama baştan beri bunu unutmamaya çalışıyorum, Deniz’in eserleri bana ait değil. Mesela Deniz Yılmaz şu anda Blok Art Space’in resmi sanatçısı, ben değilim. Aynı şekilde kitap çıkarması da varlığın ispatı için çok önemli bir konu. İlişki kurmak dediğimde kast ettiğim buydu, hem izleyici, hem editör, hem menajer, her türlü iletişime açık olması Deniz Yılmaz’ı daha fazla birey haline getiriyor." diyor.

Peki Deniz Yılmaz şiir yazmayı nasıl öğrendi?

Bu soruya şöyle cevap veriyor Bager Akbay:

"Okuyarak. Ne kadar basit değil mi? Deniz Yılmaz şiir yazmayı öğrenirken ilk başta 12.000 şiir ile Markov zinciri analizi yaptı, kelimelerin ardarda olma ilişkisini öğrendi. Örneğin “bugün”  kelimesinden sonra geçen kelimelerin tamamını listeledi. Hatta hangi kelimenin ne oranda geçtiğini de öğrendi. Buna göre bir kelimenin ardından gelecek diğer kelimeyi seçti. Bu analiz sonucunda şiire özel kelime haznesi de oluşturdu. Yani, okuduğu 12.000 şiirde “termosifon” kelimesinin geçme olasılığı neyse, o da aynı oranı gösterdi. Bu vesileyle Deniz Yılmaz bir ortalama şiir oluşturmaya çalıştı. Tabii ilk versiyonlarında şiir yerine başka veri tabanlarıyla çalıştığı için çok daha aykırı şiirler üretiyordu. Ben yalnızca vezin ve uyak kurallarını elle girdim."

Şair Deniz Yılmaz'ın imza günü 19 Kasım Cumartesi TÜYAP'ta gerçekleşecek.

Ebru Yetişkin'in, Bager Akbay ile yaptığı söyleşinin tamamını buradan okuyabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir