Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Renk Körlerinin Yeniden Doğmuş Gibi Hissetmesini Sağlayan Mucizevi Bir Gözlük Tasarlandı!

661PAYLAŞIM

EnChroma isimli şirket, zannedildiğinden daha sık karşılaşılan bir anomali olan renk körlüğünü tedavi eden bir gözlük geliştirdi. İşte gözlüğün çalışma prensibi ve insanların hayatında yarattığı mucize değişim:

Normal görüşe sahip kişiler gökkuşağına baktığında kırmızıdan mora tüm renk aralığını görebilirler.

Bu aralığa görülebilir ışık ismi verilmektedir ve ışığın farklı dalga boylarında yer alan renk spektrumunu vermektedir. Ancak gözlerimiz ışığın tüm dalga boylarını algılayacak şekilde evrilmemiştir; retinalarımız yalnızca üç farklı renge duyarlı hücrelere sahiptir. Işığa duyarlı bu hücreler, dışarıdan gelen ışığa elektrik sinyalleriyle tepki verirler ve bizler etrafımızda pek çok farklı renk görüyor olsak da, bunlar temelde belirli renklerin ton ve karışımlarından meydana gelmektedir.

Peki bir insanı renk körü yapan nedir?

Söz konusu üç farklı fotoreseptör hücre pek çok farklı sebeple işlevselliğini yitirebilmektedir. Hücrelerde meydana gelen bir mutasyon, bu hücrelerin duyarlı olduğu dalga boyunu değiştirebilir ve farklı dalga boylarına hassas hâle getirebilir. Yaşanan bu tür bir anomali ise renk körlüğü adı verilen fenomene sebep olmaktadır.

Renk körlüğünün en sık rastlanan türü, kırmızı ve yeşil rengi ayırt edememe durumudur.

Bu insanların üç yerine iki farklı renk algılayan hücresi bulunmaktadır. Yukarıda gördüğünüz resim, yeşil-kırmızı renk körlüğünün tespiti için tasarlanmıştır ve normal görüşe sahip insanlar bu resimde 74 sayısını görürken renk körü insanlar 21 sayısını görmektedir. Durum, kimi insanlarda ise yeşil ve kırmızıyı basit düzeyde ayırt edebilme ancak bu renklerin farklı tonlarını aynı görme şekilnde kendini göstermektedir.

Gelelim yeni geliştirilen ve renk körlüğünü tedavi ettiği iddia edilen gözlüklerin ne yaptığına...

2002 yılında şirket çalışanı Don McPherson'ın lazer ameliyatları için geliştirdiği bir lensin etrafı daha canlı ve renkli gösterdiğinin keşfedilmesiyle renk körlüğü üzerinde çalışmaya başlayan şirket, ışığın belirli dalga boylarının filtrelenmesi prensibiyle çalışan bu lensi daha da geliştirerek renk körlerinde üst üste binerek çakışan ve aynı algılanan renk tonlarını ayırt etmeyi sağlayacak gözlüğü tasarladı.

Gözlükler, fotoreseptör hücrelerden birini barındırmayan retinaların görüşünü geliştirmek üzere tasarlandı.

Ancak şirket henüz bu gözlüklerin renk körlüğüne kesin tedavi sunmadığını belirtiyor ve ürünlerinin yardımcı bir araç olduğunu belirtiyor. Kullanıcıları ise bu gözlüklerin renk görüşlerinde köklü bir değişiklik yarattığını ifade ediyor ve kırmızı ve yeşil renkleri normalde olduğundan çok daha yoğun gördüklerini belirtiyor. Kısacası bu icat, pek çok kişinin dünyayı daha renkli ve etkileyici görmesine olanak tanıyor.

Gözlüğün kullanıcılarından biri olan Lance Martin şunları söylüyor:

"Gözlükleri son birkaç aydır durmaksızın takıyorum ve araba kullanırken yol işaretlerine ve yol kenarındaki yeşilliklere bakıp hayret ediyorum. Etrafımda gördüğüm dünya meğer daha önce hiç görmediğim, muhteşem renklere sahipmiş..."

Esasında renk algısının öznel bir deneyim olduğunu ve kimse için aynı olması gerekmediğini de belirtelim...

Üzerinde hemfikir olduğumuz ve farklı isimler verdiğimiz renklerin olması, onları bireysel düzeyde hepimizin aynı algıladığını göstermez. Bu sebeple kişiye sıkıntı vermediği sürece "renk körlüğü" olarak nitelendirilen fenomen de tamamen normal kabul edilebilir. Ancak belirli işler için yapılan kontroller, renk körlerinin dışarıda bırakılmasına sebep olmakta ve bu insanları hedeflerine ulaşmaktan alıkoymaktadır. Bu gözlükler de söz konusu sıkıntıları aşmak için teknolojinin bize sunduğu en yeni ve etkili seçenektir...

Ve işte renkleri ilk kez tüm calılığıyla gören insanlar...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
wanpanman

bi' milyon yıl sonra onedio aynı haberi paylaşacak!

niyazi-coban-jr.

"Hayattan rengi alın, geriye ne kalır ki?" Emanuel Kant

delirium

Bir youtuber denemişti bunu. Aşırı mutlu olmuştu ve şu cümleleri kurmuştu gözlüğü takıp. 'Şimdi gidip hayatımdaki ilk gerçek günbatımını izleyeceğim. '

factotumolog

Yaşayan biri olarak videolarda verilen tepilerin gerçek olduğunu söyleyebilirim. Bu gözlüğü denemedim ama ChromaGen lensi denedim. Meğer her rengi sanki çamaşır makinasında 1000 kere yıkanmışcasına soluk görüyormuşum. Lensi kesinlikle tavsiye ederim kullanmak isteyenlere. Tek dezavantajı bir yıl sonra yenilemek gerekiyor. Editör anlatmış 3 değil de 2 reseptör çalışıyor demiş. Bende sadece 1 reseptör çalışıyor, neredeyse köpekler gibi siyah beyaz görecekmişim dünyayı aq. 74ü 21 görenler diyor ya ben hiç birşey göremiyorum mesela.

piscolata

Allah yardımcın olsun kardeş.

sami-kalayci

birader bende göremiyorum korkutma beni aq bende mi köpekgibi göreceğim

Gizli Kullanıcı

insanların hayatına renk katmaktan daha güzel bişey düşünemiyorum :)

Görüş Bildir