Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kapitalizmin Maskesini Düşüren 15 Anti-Reklam Billboardlarda

 > 
252PAYLAŞIM

"Brandism” 2012’de İngiltere’de ortaya çıkan bir anti-reklam hareketi. Her gün önünden geçilen billboardlar, sanatçılar tarafından değiştiriliyor. Hedef seçilenler ise uluslararası büyük markalar.

Bu gerilla sanat hareketi ilk olarak akıllıca bir seçimle 2012 İngiltere Olimpiyatları sırasında karşımıza çıktı. Son işler ise 2015 sonunda Paris’te yapılan “İklim Konferansı” sırasında gerçekleştirildi. Daha fazla anti-reklam için http://www.brandalism.org.uk/ adresini inceleyebilirsiniz.

1. Sanatçı: Bill Posters, Manchester

Bir okulun önündeki billboarda yapılmış site-specific yerleştirme.

2. Bill Posters, Birmingham

"Sadece Yağmala"

3. Sanatçı: Cleon Peterson Birmingham

4. sanatçı: Infected by Design, Leeds

5. "Bunu tüketin"

6. Sanatçı: Ghost Patrol, Manchester

Televizyonunuzu kapatın

7. Paul Insect, Manchester

8. Sanatçı: Leo Murray, Londra

9. 

10. "İklim değişimini ele almak mı? Tabi ki hayır, biz bir havayolu şirketiyiz"

11. Sanatçı: Listen04, Paris

12. "Fosil yakıtların etkisini biliyoruz ama alenen yalanlıyoruz"

13. "Yakalandığımız için özür dileriz"

14. "İklim deneyimini yaşayın"

15. Sanatçı:Kennard Phillips, Paris

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hasan-dogan-bakan

Tabi bunların bilboardlardan sergilenmesi de kapitalizmi oldukça yaralamış

doratheexplorer

keşke Türk insanı da günlük hırslarından bi 5dk vazgeçip bu gerçeklerin farkına varsa :/ evet geçim sıkıntıları var çoğunun ama nedense avmler mağazalar ağzına kadar dolu kasa kuyukları 4-5 sıra olmuş..

yunas

Sence şimdi o billboardlar oradaki halkın bu gerçeklerin farkında olduğu için mi konuldu? farkına varması gerektiği için mi?

doratheexplorer

Onların halkı nasıl bilmiyorum ama bizde bunu yapan var mı? böyle bişey yapsan polisle muhattap olursun gözaltına alınır terörist, paralelci, çapulcu muamelesi görürsün. kamu malına zarardan ya hapse atılır yada para cezası alırsın. böyle bi korku algısı oluşturdular, bazı şeylerin farkında olsak bile dile getiremedikten sonra ne önemi var? bu şekilde bi billboard yaptılar diyelim anında belediye tarafından kapatılmaz mı? mesela HES'leri kim biliyo? ben bile durumun ne kadar vahim olduğunu geçen gün Cüneyt Özdemir'in CNN'deki haberinden öğrendim. Bu tüm ülkenin sorunuyken neden sadece belli kişiler bunu haber yapıyo ve belli bi çoğunluk bunun farkına varıp, kendine dert ediyo? Sağduyumuzu kaybettik artık küresel ısınma, doğal hayat, hayvanlar hep gereksiz konular ölsünler yansınlar, tecavüz etsinler kimsenin umrunda değil. istanbul'daki hava kirliliğinden kimin haberi var yada bu kimin umrunda? bununla ilgili şikayet eden sesini yükselten var mı?

yunas

Yasaların bu ve bunun gibi bazı fiillere izin vermediği doğrudur. yalnız korku algısı oluşturma konusunda biraz da halktan bazı kesimlerin bilinçlice abartmaları yüzünden o algının oluştuğu yadsınamaz bir gerçekliktir. HES, küresel ısınma, hayvanlar.... v.b. konulara gelince. Bu konularda duyarlı olmak demek uygulamalara başkaldırıp eylem yapmak, karşı durmak anlamına gelmez. Ancak mantıklı çözüm yolları aranarak. Alternatifler bulmaya çalışılarak duyarlı olunabilir. Var olan soruna karşı durmak, suçlu aramak duyarlılık değildir.

furkan-merakli

Türkiyede olsa markayı kötülediğimiz için dava açar üstüne bir de haklı bulunurlar amk.

ozcylnn

Ya biz niye böyleyiz

matsuyama

İleri demokrasi bizdeki baya ileri hemde...

Görüş Bildir