Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Rahşan Ecevit: ‘Davutoğlu'nun Eşim Adına Özür Dileme Hakkı Yok’

 > -
Abone ol

Rahşan Ecevit, "AKP'nin İstanbul Kadın Kolları Kongresi'nde Sayın Ahmet Davutoğlu'nun yaptığı konuşma sırasında bugün hayatta olmayan eşim Bülent Ecevit adına özür dileme hakkı yoktur" dedi.

Ecevit, konuyla ilgili olarak Elektronik Demokrasi Partisi Genel Başkanı Mehmet Emrehan Halıcı aracılığıyla yazılı bir açıklama yaptı. Rahşan Ecevit’in açıklaması şöyle: "Eşimin, kadınlarımızı örseleme ve incitme kastının kesinlikle olmadığını, inanç özgürlüğü gereği kadınlarımızın taktığı geleneksel başörtüsüne de karşı olmadığını çok iyi bilen Sayın Davutoğlu'nun, yaklaşan seçimlerde kadınlarımız üzerinden siyasi prim peşinde olduğu görülmektedir. O günkü tartışmada eşimin konuşmasının önü ve arkasını yok sayarak cımbızla seçilen sözlerinin amacının, belli bir ideolojinin simgesi biçimindeki türbanın TBMM Genel Kurulu'na girmesini engellemekti, yoksa inancı gereği takılan başörtüsüne karşı veya kadınlarımıza karşı söylenmemiştir. Eşimin amacına aykırı bir şekilde birtakım sözlerini, seçim için etik değerlere aykırı kullanan Sayın Davutoğlu'nun, eşimin işçi hakları konusunda getirdiği yeniliklerden, devlete alınacak memurlar için hak edenin girebileceği KPSS sistemini getirmesinden, AKP iktidarı bu güzel sistemi aşındırmıştır, ve en önemlisi yolsuzluklara karşı 'Nereden Buldun Yasası' gibi ki bu yasa AKP iktidarının başlangıcında kaldırılmıştır, güzel uygulamalardan bahsedememesinin takdirini kamuoyuna saygı ile duyururum.”

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Pazar günü İstanbul İl Kadın Kolları 4. Olağan Kongresi'nde yaptığı konuşmada şunları söylemişti:

"Bulunduğu makam gereği, 'bu kadına haddini bildirin' diyen bir Başbakan'ın bu topraklarda hükmetmesi dolayısıyla, bütün kadınlarımızdan özür diliyorum. Bir daha, bu ülkede hiçbir başbakan, hiçbir kadın için böyle bir ifade kullanmayacak. Türkiye'deki bütün kadınlarımıza sesleniyorum. İster bize oy verin, ister vermeyin. Her birinizin onuru, bizim onurumuzdur. Her birinizin özgürlüğü, bizim özgürlüğümüzdür.Bu salondaki başörtülü ve başı açıklar adına diyoruz ki, bir daha bu topraklarda, ne mecliste ne sokakta kimse kadınlık onurunu çiğneyemeyecektir. Herkes özgürce istediği gibi giyinecek, istediği şekilde düşünecek, istediği şekilde oyunu verip meclise girecek"

Ajanslar

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir