Görüş Bildir

etiket Pedofilleri Normal İnsanlardan Ayıran Özellikler Nedir?

Anasayfa > Gündem

Son yıllarda çocuk istismarının sıklığı konusunda artan endişeler var. Yıllardan beri süren araştırmalardan sonra hala neyin pedofiliye sebep olduğu konusunda tartışmalar sürüyor.

''İnsanlar neden pedofillere yardım etmeliyiz diye düşünüyor. Takip edilmeli, hapse atılmalı hatta hadım edilmeliler, ama biz pedofillere yardım edersek, belki de taciz edilen çocukları kurtarabiliriz.''

Bu sözler kızı pedofil bir adam tarafından kaçırılan Paul Jones' a ait.

2012 yılının Ekim ayında April Jones, Mark Bridger tarafından kaçırılıp, öldürülmüştü

2012 yılının Ekim ayında April Jones, Mark Bridger tarafından kaçırılıp, öldürülmüştü

Bridger’in April Jones’u alıkoyduğu süre boyunca internetten çocuk pornosu izlediği ortaya çıkmıştı.

Sonradan değiştirilmesi mümkün değil

Sonradan değiştirilmesi mümkün değil

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Jones ve karısı çocuk istismarının daha iyi anlaşılması için bir kampanya başlatıyor. Bu kampanya pedofillerin suç işlemesini önlemek için yardım almalarını de içeriyor.

Toronto’da bulunan Ruh sağlığı merkezinden Dr. James Cantor, MR taramaları kullanarak pedofillerin beyinlerinin nasıl çalıştığını inceledi. Cantor şaşıtıcı ve tartışmalı bulgulara ulaştı.

Dr. Cantor, ''Pedofili, cinsel bir yönelim. Yani bu doğuştan gelen dürtülerle ilgili bir durum ve bunun sonradan değiştirilmesi mümkün değil, tıpkı diğer cinsel yönelimlerde olduğu gibi'' dedi.

Pedofiller büyük ölçüde diğer suçlardan hüküm giyenlere kıyasla daha kısa boylu oluyor

Pedofiller büyük ölçüde diğer suçlardan hüküm giyenlere kıyasla daha kısa boylu oluyor

Dr. Cantor ayrıca pedofillerin beyinlerinin normal insanlara göre farklı çalıştığını belirtti ve ''Bu insanlar çocuklara karşı koruyucu ve besleyici içgüdülerle değil de, cinsel içgüdüleri tarafından yönlendiriliyor gibi'' dedi.

Cantor, ayrıca pedofilinin sol elini ya da iki elini birden kullanan insanlarda daha fazla görüldüğünü ve pedofillerin büyük ölçüde diğer suçlardan hüküm giyenlere kıyasla daha kısa boylu olduğunu ekledi.

'Pedofili hamileliğin ilk 3 ayında belirlenebilir'

'Pedofili hamileliğin ilk 3 ayında belirlenebilir'

Cantor, ''Kısa boylu ya da solak insanlarda illa pedofili görülecek diye bir şey yok. Pedofiliyi destekleyen bu bulgular hamileliğin ilk 3 ayında belirlenebiliyor. Pedofiliye yol açan olası nedenler ise annenin hamilelik boyunca stresli ve yetersiz beslenmiş olması.''

Cantor, ''İlk etapta bu rahatsızlığı gelişmeye başladığı ilk yerde önlemeye çalışıyoruz. Ne zaman bu belirtiler çıkıyor ve sonrasında neler oluyor buna odaklanmış durumdayız'' diye ekliyor.

Doktor Cantor’un bu tezi şimdiye kadar pedofilinin neden ortaya çıktığı konusunda ortaya atılan teorilerden oldukça farklı.

'Vampir Sendromu'

'Vampir Sendromu'

Manchester’da cinsel istismara maruz kalmış erkekler tarafından kurulan yardımlaşma derneğinden Duncan Craig, pedofilinin nedenleri konusunda uzun zamandır hakim olan teoriyi ‘Vampir Sendromu’ olarak adlandırıyor.

Craig teoriyi şu sözlerle açıklıyor: ''Eğer bir vampir tarafından ısırılırsan, vampir olursun. Eğer cinsel istismara maruz kaldıysan, sen de gelecekte istismarcı olursun.''

Doktor Cantor’un çalışmaları pedofilinin gelişim sürecine alternatif açıklamalar getirse de 'Pedofil doğarsan, pedofil kalırsın' tezi, birçok doktor tarafından tartışılıyor. Ottawa Ruh Sağlığı Merkezi’nin Cinsel Davranışlar Kliniğinin Başkanı Dr. Paul Fedoroff da bu uzmanlardan.

'Tedavi edilebilir mi?'

'Tedavi edilebilir mi?'

Dr. Paul Fedoroff, anti-androjen (erkeklik hormonlarını azaltan) ilaçları kullanarak pedofillerin cinsel dürtülerini geçici tedavi etmenin mümkün olduğunu söylüyor.

Federoff, ''Seksi masadan kaldırıyoruz. Sağlıklı yaşam tarzları geliştirmek için bir fırsat veriyoruz. Tedavi edilen bu kişilerin iş bulabilmelerini ve daha sonra bir yetişkinle rızaya dayalı ilişki kurmaları mümkün olabilecek diye umuyoruz. Bu aşamaya geldikten sonra verdiğimiz ilaçları kesip, cinsel dürtülerin geri gelmesini sağlıyoruz'' dedi.

Federoff, ''Sonunda bu kişiler normal sağlıklı ilişkilerine geri dönerek , cinsel yaşamlarını partnerleriyle sürdürecek ve tercihlerini çocuklardan değil yetişkinlerden yana kullanacaklar'' diye ekledi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
622
213
63
61
54
13
10
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Narki

kesin tedaviyi söylüyorum teşebbüs edeni bile önce binbir işkenceden gecirip ardından idam edersen eğer bir daha olmayacaktır

Remzi Boldon

Çözümden çok uzak bir öneri.

feyk

burda pedofili egilimli ile pedofili suclusunun farkini ayirmak gerek. bir seye egiliminiz olabilir ama onu tatmin etmek icin baskasinin hayatinin mahvetmek,... Devamını Gör

Pleistocene Epoch

kaçırdığın bir nokta şu ki heteroseksuel birey cinsel ilişkiye girebiliyor, ancak pedofili eğilimi olan kişinin asla eğilimi doğrultusunda cinsel ilişkiye gi... Devamını Gör

asosyolog

şeref yoksunu o.ospu çocuğu olmaları

asosyolog

aileleri hariç,tercih edilmiş o. çocukluğu