Patronuyla İyi Geçinmek İsteyen Herkesin Aklına Mıh Gibi Kazıması Gereken Altın Değerindeki İletişim Tüyoları

0PAYLAŞIM

#5'i denedikten sonra patronumla aram düzeldi!😱

Kaynak: https://axerosolutions.com/blogs/timeise...

İşiniz hayatınızda büyük bir yer kaplar ve çalışırken huzurlu olmanız için patronunuzla nasıl iletişim kuracağınızı bilmeniz gerekir...

Patronların belirli beklentileri vardır ve istediklerini anlayabilmek size kalmıştır. Bu durum kariyerinizde ilerlemek istiyorsanız oldukça önemlidir. Haydi gelin patronunuzla daha iyi iletişim kurmak için yapabileceklerinize birlikte bakalım...

1. Patronunuzla hemfikir olmaya çalışın.

Patronunuzla ortak bir paydada buluşabilmek için onunla zaman geçirmeniz gerekir. Özellikle yöneticilik ya da müdürlük konumundaysanız patronunuzla zaman geçirmeniz daha çok ayrıntı öğrenmenize ve patronunuzla  benzer düşünebilmenize yardımcı olacaktır. Böylece iş ortamınızda daha az stres yaşarsınız. Aynı zamanda çalışırken patronunuzun isteklerini bilerek hareket edebilirsiniz.

2. Her zaman bir adım ilerisini düşünün ve yaşanan problemlere çözüm bulun.

Patronunuzla iletişim kurmak satranç oynamaya benzemektedir. Oyunu kazanabilmek için karşı taraftan üç adım önde olmalısınız. Eğer patronunuzun isteklerini kendisi dile getirmeden anlayıp halledebilirseniz bir lider ve problem çözücü olarak görülürsünüz. Patronunuzun çalışma alışkanlıklarına ve stiline dikkat etmeniz problemlerini ve isteklerini anlamanızı kolaylaştıracaktır.

Patronunuzun yaklaşan toplantılarını ve işlerini öğrenip ona yardım teklif edin.

Patronunuza sormadan ne kadar fazla problemi çözebilirseniz etkileyici olma olasılığınız o kadar artar. Aynı zamanda bunu yaparak daha sorumlu ve iş yeriniz için değerli görünebilirsiniz.

3. Çözüm odaklı öneriler sunun.

Kariyeriniz için eğitimlere katılmak gibi sizi daha ileri taşıyacak şeyler yapabilirsiniz. Bu sayede işteki performansınız da artacaktır. İşinizle ilgili bilgileriniz arttıkça sorunları saptamak ve sorunlara çözüm bulmak daha kolay olacaktır. Bulduğunuz çözümleri ve önerileri patronunuzla paylaşın. Çünkü çözüm odaklı pratik öneriler sunmanız patronunuzun sizi takımın değerli bir üyesi olarak görmesini sağlar.

4. İşte etkili iletişim kurun.

Muhtemelen patronunuzun etkili olduğunu düşündüğü bir iletişim yolu vardır. Bazı patronlar e-posta ile iletişim yerine telefon konuşmalarını tercih eder ya da tam tersi bir durum söz konusu olabilir. Patronunuzun tercih ettiği yolu bulmak onunla daha etkili bir iletişim kurmanızı sağlayacaktır. Telefon ile iletişim kurmayı tercih ediyorsa e-posta göndermekte ısrarcı olmamalısınız. Patronunuza onun tercihlerine saygı duyduğunuzu göstermeniz onu memnun edecektir.

5. Kişisel konularla ilgili iletişim kurmaya çalışın.

Kişisel konularda konuşmak için patronunuzla arkadaş olmanıza gerek yoktur. Hafta sonunun ya da gününün nasıl geçtiğini sormak için yakın olmanıza gerek yoktur. Patronunuza kişisel konulara değer verdiğinizi göstermeniz takdir görmenizi sağlayacaktır.

6. Patronunuzun iyi görünmesini sağlayın.

Elizabeth Freedman'ın 'Work 101: Learning the Ropes of the Workplace Without Hanging Yourself' isimli kitabına göre "siz iyi görünmezseniz patronunuz da iyi görünmeyecektir". İşte nasıl ilerleme kaydedebileceğinizi sorarak patronunuzun işle ilgili hedeflerini ve beklentilerini anlamaya çalışın. Gününün daha kolay geçebilmesi için neler yapabileceğinizi düşünün.

Fakat bakış açınızı kaybetmemeniz ve patronunuzla aynı kişi olmadığınızı unutmamanız gerekir.

Patronunuzu iyi göstermeye çalışmanın yanında kendinize de odaklanmalısınız. Aynı zamanda kendi itibarınıza da önem vermelisiniz. Patronunuz kendi çalışmalarının yanında çalışanlarının performansıyla da değerlendireceğinden ilk olarak sizin işinizde iyi olmanız gerekir.

7. Yaptığınız işler hakkında yardım ve geri bildirim isteyin.

İşinizi iyi yaptığınızda kontrolcü ve zorlu bir patronunuz yoksa onunla fazla karşılaşmazsınız. Fakat bu durumda fazla rahat olmamalısınız. Yaptığınız işler için geri bildirim isteyin. Bu şekilde yaptığınız işte nasıl kendinizi geliştirebileceğinizi öğrenirsiniz.

Her zaman hatalarınız hakkında geri bildirim istemenize gerek yoktur.

Aynı zamanda neleri başarılı bir şekilde yaptığınızı ve bu konuda nasıl ilerlemeniz gerektiğini de sorabilirsiniz. Geri bildirim almak patronunuzun isteklerini anlamanızı ve daha çok odaklanarak çalışmanızı sağlar.

8. Projelerde yardım etmeyi teklif edin.

Patronunuzun kurumsal toplantılara katılmak, e-postalara cevap vermek ve telefon görüşmeleri yapmak arasında ne kadar işinin başından aşkın olduğunu görebilirsiniz. Tahmin edebileceğiniz gibi teslim tarihi yaklaşan işlerinde yardım etmeyi teklif etmeniz onları memnun edecektir. Yardım teklifiniz aynı zamanda sorumluluk alabildiğinizi gösterir.

9. Güvenilir ve sorumlu olun.

Herkes işinde övülmek ve tanınmak ister ama neredeyse kimse yanlışları konusunda suçlanmak istemez. Güvenilir bir çalışan olmak iş yerinizdeki kararlar ve hareketlerde sorumluluk alabilmenizi sağlar. Aynı zamanda liderlik özelliklerinizi geliştirir. Ayrıca patronunuz işi emanet edebileceği insanlarla çalışmak ister. Bu güvenirliğe ulaşmanız liderlik özelliklerinizin de güçlü olduğunu gösterir.

10. Patronunuzun arkasından şikayet etmeyin.

Patronunuzun güvenini kaybetmenin en kolay yollarından biri arkalarından şikayet etmek, dedikodu yapmaktır. Bu oldukça yanlış bir davranıştır. Bu şekilde davranırsanız iş yerinde güvenirliğinizi kaybedebilirsiniz.

İş arkadaşlarınızla patronunuz hakkında kötü konuşmayın.

Patronunuz hakkında kötü konuşmak ve onu kötülemek en sonunda sizin de kötülenmenize yol açacaktır. Bu aynı zamanda işinize ve size zarar verir. Yönetici pozisyonunda çalışıyorsanız da asla astlarınıza şikayette bulunmayın. Bu sizi yetkisiz gösterir ve patronunuzun size olan güvenini azaltır.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Bu Hatalara Dikkat! Yöneticilerin Çalışanlarını Kaybetmelerine Neden Olan Problemli Davranış Biçimleri - onedio.com
Bu Hatalara Dikkat! Yöneticilerin Çalışanlarını Kaybetmelerine Neden Olan Problemli Davranış Biçimleri - onedio.com

👇

Kendinizi Yıpratmayı Bırakın! Mükemmeliyetçiliğin Size Artık Zarar Verdiğini Gösteren 12 Neden - onedio.com
Kendinizi Yıpratmayı Bırakın! Mükemmeliyetçiliğin Size Artık Zarar Verdiğini Gösteren 12 Neden - onedio.com

👇

İşinde Başarılı Olmak İsteyen Herkesin Mutlaka Hayatına Dahil Etmesi Gereken Kolay Ama Etkili 17 Alışkanlık - onedio.com
İşinde Başarılı Olmak İsteyen Herkesin Mutlaka Hayatına Dahil Etmesi Gereken Kolay Ama Etkili 17 Alışkanlık - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

5. Kişisel konularla ilgili iletişim kurmaya çalışın. :))))) #5'i denedikten sonra patronumla aram düzeldi! :))))) Özel sektördeyseniz patron veya yöneticinizin kişisel olarak umurunda değilsiniz, mesai saati bittiği an kimse kimseyi tanımaz bu işin kuralı budur. Çalışan , ücreti ödenen depozitolu şişe gibidir patron gözünde, ne kadar kullanabilirim ne kadar fayda sağlarım yada bana ne katabilir diye düşünür. Kişisel boşlukları kullanıp hümanizmine inanırsanız, ters bir anında gerçeklerle yüzleşirsiniz. Her işyeri onedio yapısında değil , üretilen içerikleri ürettiğinizde sırtınız sıvansın.

someone-else

Şimdi yukarıdakileri s*ktiredin. Ve doğrularınızdan , hedeflerinizden vazgeçmeyin. Kendinizi asla ezdirmeyin ve patronunuza yaranmaya çalışmayın. İşinizi iyi yapın , hakkınızı isteyin ve gerektiğinde işini de patronunu da s*kerim demeyi bilin!

kalemine

asıl mesele patronun mizacını çözmek bence. ben kızacağı durumları artık çözdüm mesele kızacaksınız biliyorum ama diye girdiğim hiç bir konuya kızmıyor ya da yanlış düşündüğü bir nokta varsa haklısınız ama gözden kaçırdığınız şu diyorum mesela yanlış bir nokta var ise. nabza göre şerbet yani :) kendi işiniz değil ise patrona asla yardım teklif etmeyin işiniz olmayan her şey size kalır ve bu biraz yalakalıktır.

Görüş Bildir