Kendinizi Yıpratmayı Bırakın! Mükemmeliyetçiliğin Size Artık Zarar Verdiğini Gösteren 12 Neden

10PAYLAŞIM

#8 Meğer mükemmeliyetçi olmam yüzündenmiş...

Kaynak: https://www.huffpost.com/entry/why-perfe...

1. Küçüklüğünüzden beri her işi en iyi yapan kişi olmaya çalışıyorsanız:

Mükemmeliyetçilik genelde çocukluktan başlar. Erken yaştan itibaren çok başarılı olmanız gerektiği söylenir. Aile ve öğretmenler çocukları yüksek hedefler için cesaretlendirir ve başarıları için ödüllendirirler. Mükemmeliyetçi insanlar erken yaşlardan itibaren sürekli başarılı olmaları gerektiğini düşünürler.

Ne yazık ki okulda, işte ve yaşamda hep en iyisi olmaya çalışmak sizi sürekli hayal kırıklığı yaşadığınız ve kendinizden şüphe ettiğiniz bir hayata sürükleyebilir.

Sürekli mükemmele ulaşmaya çalışmak sizi yorabilir. Bir psikolog olan Monica Ramirez Basco bu durumun iki yönünün de zorlayıcı olduğunu çünkü mükemmeliyetçilerin hem bir işi iyi yapma isteğine hem de başarısız olma korkusuna sahip olduklarını söylüyor.

2. Mükemmeliyetçi olduğunuzun farkında olsanız da bunun başarılı olmak için gerekli olduğunu düşünüyorsanız:

Bazen başarılı olmak için kendinizi gerçekten zorlamanız gerekir. Mükemmeliyetçiliğiniz kontrolden çıktığında çalışkan olmayı kendinize çektirdiğiniz acı ve eziyet için neden olarak gösterirsiniz. Mükemmeliyetçilik gereksiz uğraşmanıza ve acı çekmenize neden olur. Bunu kontrol altına alıp daha az çalışıp daha çok işi halledebilirsiniz.

3. Ya en iyisini yapıyor ya da hiçbir şey yapmıyorsanız:

Birçok mükemmeliyetçi için sadece iki seçenek vardır. Ya başarılıdırlar ya da tam bir hayal kırıklığı olduklarını düşünürler. Bu yüzden yaptıkları bir işte başarısız olduklarında her konuda başarısız olduklarını düşünürler.

4. Her şeyi uçlarda yaşıyorsanız:

Eğer siz de böyleyseniz yeni bir proje veya görev ile karşılaştığınızda başarma şansınızın olduğunu düşündüğünüz anda hemen o işe atlarsınız. Fakat başarısız olabileceğinize dair bir endişeniz varsa işi tamamen görmezden gelirsiniz. Araştırmalar mükemmeliyetçilerin riskten kaçındıklarını göstermektedir ve bu yeniliklerin ve hayal gücünün önüne geçebilir.

5. Hayatı ya hep ya hiç mottosuyla yaşıyorsanız:

Mükemmeliyetçi bir insan kafasına bir şey yapmayı koyduğunda güçlü dürtüleri ve hırsı onu ne olursa olsun pes etmemeye yönlendirir. Bu nedenle mükemmeliyetçilerin yeme bozuklukları hastalıklarına diğerlerine oranla daha fazla yakalanma riskinin yüksek olduğunu göstermektedir.

6. Olayları fazla kişisel algılıyorsanız:

Mükemmeliyetçi insanlar bütün terslik ve eleştiriler kendilerine karşı yapılıyormuş gibi hissederler. Eleştirilere karşı çok hoşgörülü değildirler. Güçlükler ve hatalar karşısında çok güçlü duramazlar. Her hatalarında yeterince iyi olmadıkları düşüncesine kapılırlar.

7. Eleştiriler karşısında fazla savunmacı davranıyorsanız:

En küçük bir eleştiri karşısında bile savunmaya geçen biri iseniz mükemmeliyetçi olma ihtimaliniz yüksektir. Mükemmeliyetçilerin öz güveni çok fazla olmadığından her tehdide karşı savunmaya geçerler.

8. İnsanları çok fazla eleştiriyorsanız:

İnsanları eleştirmek yaygın bir savunma mekanizmasıdır. Kendinizde görmeyi kabullenemeyeceğiniz şeyleri başkasında görünce eleştirirsiniz.  Mükemmeliyetçiler için kabul edilemeyecek özellikler çok fazladır. Bu yüzden insanları çok fazla ayırır ve eleştirirler.

9. Hiçbir zaman yeterince iyi oluğunuzu düşünmüyorsanız:

Mükemmellik kimsenin ulaşamayacağı bir noktadır. Bu yüzden mükemmeliyetçi insanlar her zaman yeterince iyi olmadıklarını düşünürler.

Kendini bir mükemmeliyetçi olarak tanımlayan Christina Aguilera InStyle'a verdiği bir röportajda her zaman henüz başaramadığı işlere odaklandığını söylemiştir.

www.instagram.com

Bu durumun da onu hep daha çok çalışmaya ittiğini belirtmiştir. Aguilera "Ben hep en iyisini ulaşmaya çalışan aşırı bir mükemmeliyetçiyim. Sürekli daha çok çalışmak isterim ve hâlâ istediğim başarıyı yakalayamadığımı düşünürüm. Eminim ki yeterince şey başardığımı bilerek huzurlu hissettiğim bir zaman olacaktır." diyerek konu hakkındaki düşüncelerini belirtmiştir.

10. İşlerinizi sürekli erteliyorsanız:

Mükemmeliyetçilik ile birlikte korkularınız da artar. Bu kombinasyon da sizi işlerinizi ertelemeye sürükler. Her görevde yeterince iyi bir iş çıkaramayacağınız korkusunu yaşarsınız.

Çoğu yazar karakterler ve olay örgüsü hakkında saatlerce düşünür ve kitaplarına eklemeyeceklerini bilseler de bunlar hakkında sayfalarca yazı yazarlar.

Bunu yapmalarının nedeni fikirlerin tam olarak oturması için zaman gerekmesidir. İnsanlar bir işe başlamaları gerektiğinde donup kalırlar çünkü fikirlerinin muazzam olmadığının farkındadırlar. Ayrıca yaptıkları işin yeterince iyi olmayacağını düşünürler. Yazar Jodi Picoult "Kötü bir yazıyı düzenleyebilirsiniz ama boş bir sayfayı düzenleyemezsiniz." diyerek mükemmeliyetçilikten neden uzak durulması gerektiğini özetlemiştir.

11. Yanlışlarınızın arkasından ağlamanızın bir işe yaramayacağını bilseniz de kendinizi durduramıyorsanız:

Mükemmeli arayan insanlar yaptıkları yemeği yakmak ya da toplantıya beş dakika geç kalmak gibi küçük hataları takıntı haline getirirler. Bu tür olaylar sinir krizi geçirmelerine ya da hayatlarını sorgulamalarına neden olabilir. Sadece kaybetmekten kaçınmaya odaklanırsanız en küçük hata bile size kendinizi başarısız hissettirebilir.

'Mükemmeliyetçiler diğer insanların yanlışlarını eleştirmemeye başladıklarında kendilerine karşı da daha iyi davrandıklarını fark ederler.'

Bu da diğer insanları eleştirmek konusunda "Diğerlerinin hatalarına, eksikliklerine ya da görevlerine bakmayın. Bunun yerine kendi hatalarınıza, yaptıklarınıza ve yapmadıklarınıza bakın." öğüdünü vermiştir.

12. Gizlice okul günlerinizi özlüyorsanız:

Bazı insanlar okuldan nefret etseler de mükemmeliyetçiler okulu çok severler. Bunun nedeni okulda başarılarını ölçebiliyor olmalarıdır. Okulda ödevler, alınan notlar ve başarılı olduğunuzda sizi tebrik eden öğretmenler vardır.

Muhtemelen öğretmenlerin gözde öğrencisi olursunuz...

Okullarda çok çalışarak iyi iş çıkarılabilmesi ve bunun ödüllendirilmesi birçok mükemmeliyetçi için büyük bir rahatlıktır. Oysaki gerçek dünyada başarı farklı bir şekilde ölçülür. Kimseye söyleyemeseniz de yüksek notlar alarak iyi hissedebildiğiniz günleri özlüyor olabilirsiniz.

Siz de her şey muazzam olmalı diyenlerden misiniz? Yorumlarda buluşalım...

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

İşinizi Şansa Bırakmayın! Başarılı Bir Girişim Kurma Olasılığınızı Katbekat Artıracak Yöntemleri Açıklıyoruz - onedio.com
İşinizi Şansa Bırakmayın! Başarılı Bir Girişim Kurma Olasılığınızı Katbekat Artıracak Yöntemleri Açıklıyoruz - onedio.com

👇

Çıraklıktan Ustalığa Geçmek İsteyen Herkesin Mutlaka Hayatına Dahil Etmesi Gereken Yöntemler - onedio.com
Çıraklıktan Ustalığa Geçmek İsteyen Herkesin Mutlaka Hayatına Dahil Etmesi Gereken Yöntemler - onedio.com

👇

'Hiçbir İşimi Yetiştiremiyorum' Diyenler İçin Zamanlarını Nasıl Verimli Kullanabileceklerini Açıklıyoruz - onedio.com
'Hiçbir İşimi Yetiştiremiyorum' Diyenler İçin Zamanlarını Nasıl Verimli Kullanabileceklerini Açıklıyoruz - onedio.com

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sei-kzmrn

Bir kaçı var bende, şimdi ben mükemmelliyetçimi oluyorum?

Görüş Bildir