Özel Sektörde 2019 Yılı Zam Beklentisi Güncellendi: Yüzde 20

 > -

İş dünyasındaki ücret, zam eğilimleri ve yan haklar uygulamalarını ortaya koyan ‘Mercer 2018 Aralık Ücret Artışı ve Yan Hak Trendleri Anketi’nin Aralık sonu itibariyle güncellenen sonuçları açıklandı. 195 firmanın katıldığı araştırmaya göre özel sektörde ücret artışı beklentisi yüzde 20 olarak güncellendi.

2019’da geçerli olacak asgari ücret, yüzde 26,05 artış ile net 2 bin 20 lira olarak belirlenmişti.

Yüzde 26 Artış: 2019'da Uygulanacak Asgari Ücret 2.020 Lira - onedio.com
Yüzde 26 Artış: 2019'da Uygulanacak Asgari Ücret 2.020 Lira - onedio.com

📌 Asgari ücretin artmasıyla emek yoğun sektörlerde ücret artışı daha yüksek olacak

‘Mercer 2018 Aralık Ücret Artışı ve Yan Hak Trendleri Anketi’nin sektörel dağılımına bakıldığında, otomotiv yan sanayi yüzde 22 ve üretim ise yüzde 21 ile Türkiye ortalamasının üstünde ücret artış beklentisi olan sektörler olarak karşımıza çıkıyor. 

Tüketici ürünleri ve kimya sektörlerinde yüzde 19, lojistik, servis sektörü, ilaç – sağlık ve bilgi teknolojileri gibi sektörler de beklenen oran yüzde 18.

📌 İzmir, Türkiye ortalamasının üstünde

Aralık ayı itibariyle güncellenen araştırmaya göre, Türkiye genelinde özel sektörün Ekim 2018’de yüzde 22 olarak öngördüğü 2019 ücret artış oranı beklentisi, Aralık 2018 itibariyle yüzde 20 olarak güncellendi. 

Ege Bölgesi ise yüzde 22 ile Türkiye ortalamasının üstünde yer aldı.

Türkiye genelinde ücret artışlarının yüzde 43’ü Ocak, yüzde 32’si Nisan ayında gerçekleşirken, İzmir bölgesi firmalarının yüzde 71’i çalışanlarına ücret artışını Ocak ayında veriyor.

Mercer Türkiye Kariyer Bölümü Danışmanı Güneş Nalbantoğlu, " İzmir özelinde ilk defa bu kapsamda bir çalışmayı Mercer olarak biz gerçekleştirdik. Hem ulusal şirketler, hem de işgücü açısından son yıllarda İzmir bölgesi ciddi bir yükseliş trendinde. Ücret beklentisi ise Türkiye ortalamasının üstünde; bu bakımından enteresan sonuçlar içeriyor” dedi.

📌 Mühendislik kritik öneme sahip pozisyon

Araştırmaya göre, işe alımlarda mühendislik ve sektörel spesifik pozisyonlar kritik öneme sahip pozisyonlar olarak gözüküyor. 

Mühendislik ve üretim pozisyonları, firmaların elde tutmakta en çok zorlandıkları pozisyonlar olarak yer alıyor. İzmir bölgesindeki ve Türkiye genelindeki baz ücret farkları göz önüne alındığında ise, benzer bir farkın yeni mezun işe alımlarda da ortaya çıktığı gözlemleniyor.

📌 Yan haklar programlarına yatırım yapan şirketlerin sayısı artıyor

Anket sonuçlarına göre, firmaların yüzde 15’i esnek yan haklar programlarını yapılandırıyor. 

Bu programı uygulayan şirketlerin yüzde 12’si çalışanlarına ücretten kesinti ile bütçe üretme imkânı vererek avantajlı fiyatlardan ve muafiyetlerden faydalanma olanağı sunuyor. Şirketlerin yüzde 7’si ise ek bütçe ile yan haklar programlarına yatırım yapıyor.

Araştırmaya göre, Türkiye genelinde firmaların yüzde 40’ı, İzmir bölgesi firmalarının ise yüzde 15 esnek çalışma saati uygulaması gerçekleştiriyor. Demografik değişimin ve dijitalleşme ile birlikte çalışan bağlılığını arttırma, geleceğin yeteneklerini çekme ve elde tutaarak fark yaratabilmek rekabetçi olmak adına gün geçtikçe önemini artırıyor.

PERYÖN, Türkiye İnsan Yönetimi Derneği ve KPMG Türkiye araştırması için ise bakınız 👇

Araştırma: 2019’da Maaş Zammı Ortalaması Yüzde 16 ile Enflasyonun Altında - onedio.com
Araştırma: 2019’da Maaş Zammı Ortalaması Yüzde 16 ile Enflasyonun Altında - onedio.com

CNN Türk ve Eborsahaber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir