Görüş Bildir
Haberler
Otomobillere Özel Android Bu Yıl Yollarda Olacak

Otomobillere Özel Android Bu Yıl Yollarda Olacak

Caner
26.06.2014 - 21:14
İçeriğin Devamı Aşağıda

Otomobillere Özel Android Bu Yıl Yollarda Olacak

Google, dün akşam başlayan I/O geliştiriciler konferansında mobil işletim sistemi Android’i otomobillere getirecek Android Auto’yu tanıttı.

Android’in kullanım alanı ve popülerliği gün geçtikçe artıyor. Dün akşam başlayan I/O geliştiriciler konferasında ise bunun yeni bir örneği gözler önüne serildi. Google, Android L‘nin daha basitleştirilmiş bir halini Android Auto adıyla otomobillere soktu. Basit bir arayüz bulunan Android Auto’da kontroller, sesli veya direksiyon üzerinden sağlanabiliyor. Kullanıcı gözünü yoldan ayırmadan uygulamalara, haritaya, müziklere, mesajlara veya sesli arama işlemlerine sesli komut ile erişebiliyor. Sistemin arayüzü, otomobilin ön panelindeki dokunmatik ekrandan görüntülenebiliyor.

Google Now servisini de kullanan Android Auto, sürücülere daha güvenli bir sürüş deneyimi sunuyor. Kullanıcı, sesli komut ile Google Haritaları açabiliyor ve navigasyon özelliğini kullanabiliyor. Aynı zamanda Android Auto, Google Now ve diğer Google hizmetlerinden topladığı verilere göre, ihtiyaca uygun ya da en çok kullanılan bilgileri kullanıcıya anında sunabiliyor.

Google, Android Auto için 40′ın üzerinde otomobil üreticisiyle anlaşma sağladı ve çalışmalara başladı. Bu üreticiler arasında Renault, Audi, Mitsubishi, Mazda, Chevrolet, Bentley, Nissan, Subaru, Volkswagen gibi markalar yer alıyor. Android Auto destekli ilk otomobiller ise yıl sonu itibarıyla satışa sunulacak.

Üçüncü parti geliştiriciler, Android Auto SDK’sına erişerek kendi uygulamalarını oluşturabilecek. Google’ın Android Auto için anlaşma sağladığı diğer ortakları arasında Spotify, Pandora, MLB.TV, Stitcher ve PocketCasts bulunuyor.

stuff

Kaynak: http://www.stuff.com.tr/2014/06/otomo...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0