Otizmli Çocukların Eğitimi İçin Eskişehir'de Geliştirilen ve Dünyaya Yayılan Uygulama: Otsimo

149PAYLAŞIM

Eskişehir'de iki kardeşin geliştirdiği Otsimo, otizmli çocukların eğitimine katkıda bulunuyor. Otsimo özel eğitime ihtiyaç duyan çocukların yoğun ve kaliteli bir eğitim almaları için çocuklara gereken ve eksik kalan eğitimin tablet bilgisayarlar aracılığıyla evde verilmesini amaçlıyor.

The Autism Society‘nin verilerine göre dünya üzerinde otizmli sayısı toplam nüfusun %1,5 ine tekabül etmektedir.

Otizmin neden kaynaklandığı bilinmemektedir. Bu nedenle net bir ilaç tedavisi veya tıbbi çözümü yoktur. Otizmin bugün için kabul edilen en önemli tedavi aracı, erken ve yoğun eğitimdir.

Dünyada ve Ülkemizde otizm tanısı olan çocuklar yeterli eğitim alamamaktadırlar. Bunun başlıca sebepleri;

  • Otizm eğitiminin çok pahalı olması, 

  • Devlet desteğinin ve otizm okullarının yetersiz kalması 

  • Özel eğitmen ve yetişmiş kişilerin (dil, davranış terapisti vb.) azlığıdır.

Otsimo nedir?

Özel eğitim materyallerini tablet bilgisayarlar ve akıllı telefonlar üzerinden mobil olarak vermektir. Otsimo otizm, down sendromu ve diğer gelişimsel durumlara sahip çocuklara ücretsiz eğitsel oyunlar ve bu çocukların ailelerine veri analizine dayalı kontrol imkanı sunan mobil bir platformdur.

Otsimo, çocuklar ve aileleri için ayrılmış iki ayrı platformdan oluşur.

Çocuk bölümü, çocuğunuzun yaşına ve eğitim durumuna göre belirli sırayla açılan çeşitli eğitici oyunların yanısıra konuşma zorlukları yaşayan çocuklar için Destekleyici ve Alternatif İletişim Sistemi (AAC) içerir. Çocuk bölümünde, reklamlar ve satın alma opsiyonları da dahil olmak üzere, dikkat dağıtıcı hiçbir unsur bulunmaz. Aile bölümünde ise, çocuğunuza ait gelişim raporlarını inceleyebilir, eğitim ayarlarını yapılandırabilir; otizm, down sendromu ve diğer özel ihtiyaçlarla ilgili bilgi alabileceğiniz yazılara ulaşabilirsiniz.

  • Çocuklar için ulaşılabilir eğitim. Otsimo sosyal etki yaratmayı amaçlayan bir girişimdir. Birçok cihazdan kolayca eğitim materyallerine erişilebilir.

  • Kendi kendine uygulanabilir. Çocuk uygulaması kendi kendine uygulanabilir olarak tasarlanmıştır. Çocuklar öğretmene ve başlarında biri durmasına gerek kalmadan eğitsel oyunları kendileri oynayıp öğrenebilir. Bu sayede otizm eğitim masrafları düşmektedir. Oluşturduğumuz oyunlar "Uygulamalı davranış analizi" (ABA: Applied Behavior Analysis) sisteminin tablete taşınmış halidir. 

  • Mobil. Bu sayede herhangi bir yerde fiziki şartlara (okula veya özel bir odaya) ihtiyaç duymadan eğitim sürdürülebilir kılınmıştır. Bu sayede eğitim maliyeti düşmektedir.

ODTÜ'de Bilgisayar Mühendisliği okuyan ve 2014'te Girişimcilik Vakfı Fellow Programı’nı kazanan Zafer Elçik, Sercan Değirmenci’yle Otsimo'yu kurdu.

Zafer Elçik'e Otsimo için ilham veren şey ise, kardeşi Alper oldu. Alper otizmli...

Otizmli olan Alper konuşamıyordu...

Otizmin tek çözümü erken ve yoğun eğitim. Yeterli eğitime ulaşamayan otizmli çocuklardan eğitime ulaşabilenler dahi 5 dakikadan fazla odaklanamıyordu.

Kardeşinin akıllı cihazlara olan yoğun ilgisini fark eden Zafer Elçik, geliştirdiği uygulama ile şimdi binlerce otizmlinin eğitim almasını sağlıyor.

Kardeşinin oyunlara odaklandığını ancak normal oyunların kendisine zor geldiğini fark eden genç girişimci, piyasada eğitsel oyunların olmamasını da fark etmiş. İlk iş olarak ise kardeşine renkleri öğretecek bir oyun yapmış. Ortağı Sercan Demirci ile birlikte.

"Neden daha fazlasını yapmıyoruz?"

İlk başta kardeşine renkleri öğretmeye başlayan Zafer, daha sonra neden daha fazlasını yapmıyoruz diyerek bir platform yaratmaya karar verdi. Tek bir uygulama üzerinden, renklerden oyunlara, yazmadan sesleri tanımaya birçok oyun yaptılar.

Binlerce otizmli tarafından kullanılan Otsimo uygulaması hakkında BBC'nin hazırladığı haberi buradan izleyebilirsiniz:

Kaynak: arikovani.com & BBC

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir