Görüş Bildir
Haberler
Online Ev Satışında Dolandırıcılık Arttı

Online Ev Satışında Dolandırıcılık Arttı

Emlak Global
30.01.2015 - 16:15 Son Güncelleme: 30.01.2015 - 16:30

Ev ve otomobil arayanların büyük çoğunluğu günümüzde artık ilk baktığı yer online ilan ve satış siteleri oluyor. Müşterilerin bu mecraya kaymasıyla, doğal olarak dolandırıcılar da bu sitelerde cirit atmaya başladı.

Bu dolandırıcılık özellikle İstanbul’da kiralık ev arayanların da sık sık başına geliyor. İnternette bir evin fotoğraflarını beğenip, evi kiralamak isteyen vatandaşların “Daha şu anki kiracı evi boşaltmadığı için gösteremiyorum” sözüne kuşkuyla yaklaşması gerekiyor. Çünkü bu lafı söyleyen dolandırıcılar sizden 1-3 aylık kirayı hesabına yatırmanızı istiyor. Taşınma vakti geldiğinde ise daha önce konuştuğunuz ‘ev sahibine’ kesinlikle ulaşamıyorsunuz.

Bu tip dolandırıcıların ilanlarında bazı ortak noktalar öne çıkıyor. Öncelikle ev ya da otomobil sahiplerinin ne kadar ‘acil nakit ihtiyacı’ olursa olsun ellerindeki malı mümkün olan en yüksek fiyattan satmak isteyeceğini unutmamak gerekiyor. Yani ilan sitelerindeki ‘müthiş indirimlere’ şüpheyle yaklaşılmalı.

Bunun yanında dolandırıcılar inandırıcı olsun diye, söz konusu ilanlara genelde olumsuz bir ayrıntı ekliyor. Mesela ‘sağ ön kapıda boya var’ gibi dürüst açıklamalar bu tip ilanlarda sık sık yer alıyor. Tabii bu detayları ilanlarına koyan gerçekten dürüst satıcılar da yok değil. Bu nedenle dolandırıcılardan korunmak için öncelikle görmediğiniz bir eve veya araca asla para vermemeniz gerekiyor.

Kaynak: http://www.emlakglobal.com/online-ev-...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın