Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Öğretmenlerin İdealist Bir Kişiliğe Sahip Olması İçin 14 Mutlak Sebep

 > 
544PAYLAŞIM

Öğretmenlik her ne kadar bir meslek olsa da, öğretmenlerin kendilerini bu dar çerçeveden çıkarması gerekiyor. Hele ki ülkemizi düşündüğümüzde öğretmenlere çok daha fazla görev düşüyor ve bu görevler onların idealist insanlar olmasını gerektiriyor. 

Öğretmenlik salt para için yapılabilecek bir meslek dalı değil, bu işe gönlünüzü koymuyorsanız, ideallerinizi bu uğurda seferber etmiyorsanız öğretmenlik size göre olmayabilir. Ailesinde çok sayıda öğretmen bulunan biri olarak bunu yakından gözlemliyor ve idealist olmanın öğretmenlik mesleği için ilk şart olduğuna inanıyorum.

1. Bizim düşünmenin kıymetini bilen, araştıran, özgür bilinçli insanlara ihtiyacımız var, sadece müfredat ile bunu başaramazsınız.

2. Yenilikleri takip etmek, öğrencilerde heves uyandırmak tahta başında formül vererek olmaz çocuklara bu duygunun aşılanması gerek.

3. Devlet size ihtiyacınız olan her şeyi vermiyor olabilir, bunu temin edecek, bulacak, yeri geldiğinde başka yollardan yapacak güce ve azme sahip olmanız gerek.

4. Mahmut Hoca’nın da dediği gibi okul sadece dört duvarı ve çatısı olan yer değildir, buna yürekten inanmanız gerek.

5. Sorumluluğunuzun sadece okul sınırları içerisinde olmadığını kavramalısınız, öğrencilerin hayatından sorumlusunuz bunu kabul etmeniz gerek.

6. Dünyanın hangi yönde seyrettiğini takip etmeniz, öğrencileri bu yolda yürütmeniz gerek, önünüze devlet engeli çıksa bile.

7. Öğrencilere bir şeyler empoze etmeye çalışmak yerine, göreviniz onlara kaynağını göstermek.

8. Çok klişe olacak belki ama öğrencilere balık vermeyin, balık tutmayı öğretmeniz şart.

9. Onları keşfetmek, yeteneklerini anlamak, sevdikleri şeyi bulmak sizin göreviniz, mutlu nesiller böyle yetişir.

10. Onlara sevdikleri şeyi yapmanın önemini anlatmak zorundasınız, sadece para kazanmaları için mutsuz insanlar yaratmayın.

11. Sadece sorgulayan bir nesil çıkarmanız bile yeterlidir aslında, düşünmeyen, verilen bilgileri belleğe kaydeden insanlar gerekmiyor bize.

12. Farklı düşünmenin, değişik bakış açılarının önemini kavratmanız gerek, başkalarının ayak izlerini takip etmek zorunda olmadıklarını bilsinler.

13. Belki sınıflar çok kalabalık, herkese yetişemiyorsunuz ama mümkün olduğunca öğrencilerinizin tamamına ulaşmaya çalışmalısınız, mesai saati bitince öğretmenlik bitmemeli.

14. Öğrencilerinizin farkında olmalısınız, sadece sınıf içinde değil yaşamlarının geri kalanında ne yaptığı da sizin ilgi alanınıza girmeli.

Farkındayız, kazandığınız paranın karşılığında çok şey bekliyoruz sizden, ancak yeni nesiller sizlerin eseri olacaksa bu mesleği sadece para için değil, bu nesilleri yetiştirmek için yapmalısınız. Aydınlık, mutlu, refah, huzurlu bir gelecek sizlerin elinden geçiyor, bunun farkında olmanız ve düşünen insanlar yetiştirmeniz en büyük dileğimiz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mamimami

hafta içi sadece hafta sonu ne yapacağını düşünen öğrencisine formül veya yazar adı ezberletmekten başka hiçbir şey öğretmeyen atama atama diye yırtınıp atandıktan sonra ilk işi tatiller ne zamana denk geliyor diye bakıp hemen uçak bileti alan gereksiz topluluk gelmiş burda lagaluga yapıyor... ilk önce öğrencilerinize insan gibi yaklaşın sonra gelip burda kendinizi savunun iş bilmez yeteneksizler...

deli-sabit

Öğretmene akıl vermeyen bir sen kalmıştın zaten dia-MerveÇ.-zepam ! Konu sıkıntısı mı çekiyorsun? Eğitim-öğretim konusunda ünvanın, titrin nedir? Sen yine cinsel içerikli, kadın-erkek ilişkili vasat altı bile olamayacak konularına devam et kardeşim...

limbo-fighter

eğitim sistemini kökten değiştirebilecek Hasan Ali Yücel gibi bir eğitim devrimcisi çıkmadıktan sonra, üniversiteler siyasetin fahişeliğinden azledilmedikten sonra sadece idealist öğretmenlerin çabasıyla bu ülkenin insanları gelişemez. Sadece geriye dönüp baktığında "ya şöyle bir hocam vardı, ne iyiydi.." desin diye birileri, öğretmenlerden komando yapmaya çalışmayın. Bizim idealist öğretmenlerden çok idealist meb bakan ve bürokratlarına ihtiyacımız var. Yine de biz kendimizi tatmin edelim yeter diyorsanız doğudan kaçan öğretmenlere sövmemişsiniz, eksik kalmış...

paspalfilozof

Çocuklara fikirlerin peşinden koşmayı değil,o fikirleri üreten bireyler olmayı öğretmediğimiz sürece Türkiye ''Diplomalı Cahillik'' den kurtulamaz.

tahsindogan

şu yokluk içinde öğrenci okutan öğretmenler var ya onları görünce ben bu ülke için bi bok yapmıyorum diyorum. yaptığım ayda bin lira vergi vermek, onları yaptığı hayatlarını vermek. helal olsun bee, helal olsun...

Görüş Bildir