ODTÜ'den Gökçek'e Karşı Atak

62PAYLAŞIM

'Bir Ağaç Sizden, Bir Orman ODTÜ'den'

'Bir Ağaç Sizden, Bir Orman ODTÜ'den'

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in, ODTÜ'nün kontrolündeki Eymir Gölü'nü Belediye olarak alıp, halka açacaklarını söylemesi üzerine ODTÜ'den karşı atak geldi. ODTÜ, Eymir ve etrafında ağaçlandırma şenliği yapacağını açıkladı.

ODTÜ Geliştirme Vakfı ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi, kampusun bulunduğu arazide ağaçlandırma kampanyası başlatıyor. 1961 yılından beri sürdürülen ağaçlandırma projeleri ile İç Anadolu bozkırında neredeyse yoktan var edilen "ODTÜ Ormanı"nın geliştirilmesi amacıyla ODTÜ Geliştirme Vakfı işbirliği ile başlatılan "Bir Ağaç Sizden, Bir Orman Bizden" kampanyası kapsamında, ODTÜ'lüler ve doğaseverlerin destekleri ile 300 bin fidan dikilmesi hedefleniyor.

ODTÜ, kuruluşundan bugüne gerçekleştirdiği ve bir gelenek haline getirdiği ağaçlandırma çalışmaları sayesinde Ankara'ya "bozkırın ortasında" kazandırdığı ormanı geliştirmek üzere Ahlatlıbel ve Eymir Gölü çevresinde ağaçlandırma kampanyası başlatıyor. ODTÜ ve ODTÜ Geliştirme Vakfı işbirliğinde, "Bir Ağaç Sizden, Bir Orman Bizden" sloganıyla faaliyete geçirilen kampanya ile, ODTÜ arazisinde ve Ankara'da orman varlığının artırılması, etrafında yeşil kuşaklar oluşturulması, gelecek nesillere yeşil ve yaşanabilir bir ülke bırakılması hedefleniyor. 300 bin ağaç dikilmesi hedeflenen kampanya süresince; 2560 dekarlık orman alanı rehabilite edilerek verimli hale getirilecek ve 1000 dekar alan ağaçlandırılarak orman varlığı artırılacak.

Ankara Valiliği'nin izniyle başlatılan "Bir Ağaç Sizden, Bir Orman Bizden" kampanyası kapsamında Türkiye genelinde toplanacak nakdi yardımlar kullanılarak yapılacak ağaçlandırma ve rehabilitasyon çalışması ile "ODTÜ Ormanı"nın geliştirilmesi hedefleniyor. Bu sayede Orta Anadolu'da yok olmaya yüz tutmuş bitki türleri için doğal bir çevre yaratılırken, bu doğal çevrede kurt, tilki, keklik, tavşan, yılan, kaplumbağa gibi türlerin yanı sıra, 140'tan fazla kuş türü ile çok sayıdaki memeli ve sürüngene yaşam koşulları da sunulacak.

Bu doğrultuda tüm doğa dostlarının desteğine ihtiyaç duyulduğu belirtilen kampanya ile Türkiye'nin ve dünyanın kent bölgesinde insan eliyle yaratılmış en geniş orman ekosistemlerinden "ODTÜ Ormanı"na yeni ağaçlar kazandırılacak.

Kampanya hakkında ODTÜ Geliştirme Vakfı adına açıklama yapan Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ramazan Aydın, bu sayede ODTÜ arazisinde bulunan orman ekolojisinin gelişimi ve korunmasına katkıda bulunmayı hedeflediklerini belirtti. 300 bin ağacın ayrıca erozyonun ve hava kirliliğinin önlenmesinde de çok önemli katkıda bulunacağını ifade eden Prof. Dr. Aydın, "Kampanyamız tamamlandığında Eymir Gölü çevresi daha estetik bir görünüme kavuşurken doğa yürüyüş alanlarını da artırmış olacağız." şeklinde konuştu.

Eğitim-öğretim, bilimsel araştırma ve topluma hizmet etkinliklerini evrensel düzeyde gerçekleştirerek saygın bir dünya üniversitesi olma çalışmalarında Orta Doğu Teknik Üniversitesi'ne destek olmayı amaçlayan ODTÜ Geliştirme Vakfı, kamusal nitelikteki faaliyetleri ile bilimsel, kültürel, sosyal ve sportif alanlarda destekleyici çalışmalar ve işbirlikleri geliştirip amaçlarını sosyal sorumluluk anlayışıyla yerine getirmeye çalışıyor.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar ise ODTÜ'de ağaç dikmenin üniversitenin kuruluşundan bugüne sahip çıkmanın bir ODTÜ geleneği haline geldiği belirtti. ODTÜ'nün, Ankara'da bozkırın ortasında yıllarca emek vererek oluşturduğu "ODTÜ Ormanı" ile gurur duyduğunu belirten Rektör Acar, "Kampanya kapsamında ağaçlandırma çalışmalarına Ahlatlıbel ve Eymir Gölü çevresinde yer alan bozuk orman alanlarını ve ağaçsız bölgeleri ağaçlandırarak başlatacağız. Kampanyanın 300 bin ağaç hedefine ulaştığımızda; 2560 dekarlık orman alan rehabilite edilerek verimli hale getirmış ve 1000 dekar ağaçsız veya erozyona maruz orman alanlarını ağaçlandırmış olacağız." dedi.

Kampanyayı ilk olarak 3 Kasım 2013 tarihinde düzenlenen "Eymir Gölü Şenliği ve Ağaç Dikme Bayramı"nda dile getirdiklerini belirten ODTÜ Rektörü Prof. Acar, "ODTÜ'ye ve ODTÜ Ormanı'na destek vermek isteyen birçok insan geçtiğimiz dönemlerde düzenlediğimiz ağaçlandırma etkinliklerimize katılma olanağı bulamadılar. Bu kampanya, tüm ODTÜ'lülere ve doğaseverlere ODTÜ ile birlikte ağaca ve ormana sahip çıkma fırsatı sunuyor." şeklinde konuştu.

Bu kapsamda ilk ağaç dikim şenliğini 20 Nisan 2014 Pazar günü Ahlatlıbel'de yapmayı planladıklarını söyleyen Rektör Acar,""Bir Ağaç Sizden, Bir Orman Bizden" kampanyası ile ODTÜ öğrencileri, mensupları, mezunları ve tüm doğaseverlerle birlikte ODTÜ Ormanı'na, Eymir Gölü'ne ve doğaya sahip çıkmaya devam edeceğiz. ODTÜ'lülerin ve doğa dostlarının vereceği desteklerle sağlanacak fidanları dikmek için yine hep birlikte olacağız. Tüm ODTÜ'lülerin ve doğaseverleri ağaç dikme şenliğimize bekliyoruz." dedi.

sondakika.com

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir