Nijerya: Batılı Tarzda Okulda Katliam, 'Onlarca Ölü'

26PAYLAŞIM

Nijerya: Batılı Tarzda Okulda Katliam, 'Onlarca Ölü'

Nijerya: Batılı Tarzda Okulda Katliam, 'Onlarca Ölü'

Nijerya ordusu, ülkenin kuzeydoğu bölgesinde radikal İslamcı Boko Haram grubunun düzenlediği düşünülen bir okul baskınında onlarca öğrencinin öldürüldüğünü bildirdi.

Polisin Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada öldürülen öğrencilerin tümünün erkek olduğu ve bazı cesetlerin yakıldığı kaydedildi.

Ordu yetkilileri, saldırının Yobe eyaletinde gerçekleştiğini söyledi.

Buni Yadi kenti sakinleri saldırganların gece baskın yaptığını ve bazı öğrencilerin boğazını kestiğini, diğerlerini ise ateşli silahla öldürdüklerini ifade etti.

Saldırıya uğrayan yatılı devlet okulunun öğretmenleri, saldırının bu sabah yapıldığı ve 40'a yakın öğrencinin öldürüldüğünü söyledi.

Yobe'deki hastane yetkilileri ise saldırıdan sonra 29 cesedin getirildiğini belirtti.

BBC muhabiri İsa Sanusi, Boko Haram'ın, Nijerya ulusal müfredatını Batılı ve dolayısıyla "günah" olarak değerlendirdikleri ve bunu takip eden okullara saldırdığını söyledi.

Ordu yetkilileri "öğrenci yurtlarına" saldırı olduğunu doğruladı, fakat daha fazla bilgi vermedi.

Boko Haram Şubat ayı başlarında da grubun faaliyetlerini İslam dışı olarak niteleyen Nijeryalı İslami din adamı Şeyh Muhammed Awwal Albani'nin öldürülmesini üstlenmişti.

Geçen haftaki saldırılarda da çok sayıda kişi ölmüştü.

Muhabirler, ordunun Boko Haram militanlarına karşı mücadelede başarısızlığı ülkenin kuzey doğusunda öfke yarattığını belirtiyor.

Nijerya Devlet Başkanı Goodluck Jonathan'ın Mayıs ayında Boko Haram'a karşı saldırıyı tırmandırma emrinin üzerine grubun saldırılarında da artış olduğu kaydediliyor.

Jonathan, dün yaptığı basın açıklamasında ordunun başarılarını överek militanların kuzeydoğudaki küçük bir alana sıkıştırıldığını söyledi. Kamerun ile sınır olan bu bölgede militanların Nijerya'da saldırıda bulunduktan sonra sınırı geçerek kaçtığı belirtiliyor.

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir