Nerede O Eski 23 Nisan'lar Diyeceğiniz, Geçmiş Yıllardan Müthiş 23 Nisan Fotoğrafları

668PAYLAŞIM

Bugün herhangi bir ülkede çocuklara bayram hediye edilse iç geçirerek bakabilirdik fakat biz bu inceliği yıllar önce yaşadık. Bir yıl daha 23 Nisan geldi. Bugün sizlerle geçmişe giderek, Türkiye Cumhuriyeti'nin dört bir yanında eski 23 Nisan fotoğraflarına bakacağız. 

Özlüyoruz Ata'm. 

Hepsine bir tarih atmaya gerek var mı?

Biz en büyük mücadelemizi ve imzamızı Kurtuluş Savaşı'nda atmışken?

Ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere 7'den 70'e herkesin mücadele ettiği bu topraklar için...

İlk çocuk bayramı bütün dünya çocuklarına hediye edilirken...

O zor günleri unutmak kolay mı?

Çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştirmeli...

Durmak bilmeden çalışmalı...

Samsun, 19 Mayıs (1973)

Ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin de üzerine çıkarmalıyız.

Bütün çocuklarımızın, bütün dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun!

Bugünü ve her günü ülkemiz için daha iyi kılmaya çalışmalıyız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün çocuklar için söylediği sözü unutmayalım.

"Beni ne zaman görmek isterseniz aynaya bakın. Siz Türk çocukları benim birer parçamsınız, ben de sizin..."

"Mustafa Kemal Atatürk"

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tc-elif-akbelen

Benim naciz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.! Ne mutlu Türk'üm diyene.! Hiç bir kuvvet, hiç kimse bu gerçeği değiştiremez.!

musikisinas-vito

Dünyanın her yerinden çocukların gelip kaynaştığı, kendi folklorik danslarını icra ettikleri, Trt'den bu gösterileri izlediğimiz günleri özledim. Ben çok küçük bir köyde büyüdüm, o yüzden hiçbir zaman dışarıdan gelen bir öğrenciyi evimizde misafir etme imkanımız olmazdı. Ama hep düşünürdüm, büyüyünce ben kendi çocuklarım için misafir edeceğim. Ama yavaş yavaş bu basit hayalimiz bile çalınıyor ellerimizden.

musikisinas-vito

Politikada "Soft Power" denilen bir olgu vardır. Bir ülkenin politik olarak askeri ve zorba bir güçle değil kültürel ve ekonomik faaliyetlerle güç ve dost kazanması diyebiliriz sanırım. Yakın tarihimizde bunun en güzel uygulayıcısı olarak Kore ve Japonya'yı görüyorum. Japonların anime kültürü, Korelilerin de (bizim jenerasyonu yakalamasa da gençler üzerinde çok etkili olan) K-Pop kültürü. Dünyanın her yerinden, farklı ortamlarda, farklı ideoloji ve dinlerin etkisi altında büyümüş pek çok çocuk-genç bu ülkelerin bu aygıtları sayesinde bu ülkelere ve kültürlerine merak salıyor, dillerini öğreniyor, yemeklerini yiyor vs. vs. İşin içinde illa devlet aygıtının propaganda gücü olacak da demiyorum. Bu ikisinde olduğunu da düşünmüyorum. Ama bazen doğal gelişen süreç farkında bile olmadan sana soft power aygıtı olarak geri döner. Bizim yerli dizilerin Güney Amerika'ya yayılması gibi. Anadili İspanyolca veya Portekizce olup da Türkçe öğrenmeye çalışan bir ton kişi görüyorum.

musikisinas-vito

İşte 23 Nisan da bizim en büyük soft power aygıtımızdı. Düşünsenize; dünyanın her yerinden binlerce çocuk ülkeye her yıl düzenli olarak akın ediyor. Senin yemek kültürünle tanışıyor, senin ülkendeki şarkıları duyup bu şarkılarla dans ediyor, senin çocuklarınla arkadaşlık kuruyor ve ülkesine senin ülkende edindiği dostluklar ve güzel anılarla dönüyor. Türkiye 128 milyar dolar harcasa böyle bir şeyi başaramaz ama ulusal bir bayramıyla başarabiliyor. Böylesi büyük bir gücü göz göre göre yitirmek...

Gizli Kullanıcı

Ahh ah o stadlar 😭😭

scottish

Ne Mutlu Türk Çocuğuyum Diyene!.. Ata'ya saygıyla minnetle özlemle... 🙏🏼🌹🖤

watt

Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti.... Yaşayacak İlelebet!

Görüş Bildir