15 Maddede: Neden Milli Maçlarımızda Saygı Duruşları Islıklanıyor?

 > -
Abone ol

İlk olarak, Konya'daki Türkiye - İzlanda maçında ortaya çıkmıştı ıslık ve yuhalama sesleri. O zaman saygı duruşunu kendi topraklarımızda, Ankara'nın göbeğinde hayatını kaybeden insanlar için yapıyorduk. Hiç kimsenin anlamadığı bir anda ıslıklar yükseldi. Bir grup taraftar "Şehitler ölmez. Vatan bölünmez!" sloganları attı. Çok eleştirildi. 

İkincisi ise dün Yunanistan ile oynanan dostluk maçı öncesi, Fransa'da hayatını kaybedenler için düzenlenen saygı duruşu ve sonrasındaki Yunan mili marşı ıslıklandı. Eleştirenler kadar destek verenler de oldu. Yaptığımız apaçık yanlıştı...
Peki neden bu kin, nefret? Sebebi ne? Ölen insanlar için bir dakika bile yerinde duramamak neden?

1. Çünkü halka, birileri tarafından kin ve nefret aşılanıyor.

2. Halk ayrıştırılıyor. Bizden ve onlardan ayrımı yapılıyor.

3. Dünya'nın büyük bir kısmı Türkiye'ye düşmanmış gibi gösteriliyor. İnsanlar buna göre yönlendiriliyor.

4. Sürekli bir komplo teorisi kurguluyoruz. Ve buna kendimizi inandırıyoruz.

5. "Bizden" olmayana kesinlikle saygımız yok.

6. Hayatını kaybeden insanın bile dinini, dilini, ırkını sorguluyoruz.

7. Ve o insanların orada ne işleri olduklarını...

8. Aslında bizden farkı olmayan insanların vatandaşı oldukları ülkeyi sevmiyoruz diye ölümlerine seviniyoruz.

9. Ölülerimizi yarıştırıyoruz. "Sizden şu kadar öldü, bizden de bu kadar ölmüştü." kavgasına tutuşuyoruz.

10. Karşımızdakine yapıcı değil, aşağılayıcı eleştiriler yöneltiyoruz.

11. Tek yönlü bakıyoruz. Kendi düşüncemizden başka hiçbir şeyin doğru olabileceğine inanmıyoruz.

12. Okumuyoruz! Sadece başkaları tarafından bize empoze edilen görüşün peşinden gidiyoruz.

13. Bir futbol müsabakasını iki ülkenin takımları arasında yapılan bir savaş olarak görüyoruz.

14. Bu yüzden sporun her anına siyaseti karıştırıyoruz.

15. Ve en önemlisi de, empati yapamıyoruz. Kendimizi başkalarının yerine hiçbir zaman koymuyoruz.

Soru: Siz o gün stadyumda maçı izleyenler arasında olsaydınız, Fransa'daki terör saldırısında hayatını kaybedenler için yapılan saygı duruşunu ıslıklar mıydınız?

Ben olsam ben de ıslıklarım!
Yapılan apaçık yanlış! Tabi ki ıslıklamazdım!
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Sadece buraya yorum yapmak için üye oldum. Yorumları gördükçe demokrasiden soğuttunuz beni. Millet olarak seçme ve seçilme hakkımız olmamalı.. Ulan insan ölüyor saygı duruşu putperest inancı ıslıklanması doğru ne demek ? Yok efendim Fransa yardım yapmış ve hak etmiş çok hakkımız var sanki o konuda yorum yapmaya.. Ulan diyelim ki yaptı ve biz ter temiz insanlarız , ölenler insan lan orada! Sanki Fransızlar her sabah kalkıp tüm vatandaşlar terör örgütüne yardım topluyor anasını satayım. Ülkenin %99 u cahil(Türkiye). Yanlış anlamayın ben dahi olduğumu iddia etmiyorum ama at gözlüğü ilede dolaşmıyorum. Yorumlarda Fransızlarda Türklere karşı ırkçılık yapıyor demişsiniz , ölen Fransız diye göbek atmadığınız kaldı . Ulan başkentte patlama oldu Kürtler öldü diye sevindiniz ya kalkmış Fransızlar ırkçı yazmışsınız birde. Lafa gelince müslümanlar iyi insanlar , dinlere saygı duyarlar felan filan.

phesus

biz geçmişin intikamını henüz alamadık, viyana kuşatmasından cumhuriyet kurulana kadar savaş meydanlarında çete ve terör saldırılarında çok kanımız aktı. hala aklımız çanakkalede, doğuda ermeniler tarafından katledilen dedelerimizde, polatlıda yunan tarafından yakılan köyümüzde, bu yüzden kimse bize kızmasın, daha 100 yıl önce, bu gün bizi ırkçılıkla faşistlikle suçlayanlar toplu şekilde bize saldırdı. bu yüzden bizden olmayana kuşkuluyuz, düşmanız.

ahmet-kutlay

Biz kendi cenazemizi ıslıklayan ve yuhalayan insanlarız bırakında fransızları acılarını yaşasınlar bir ülke yaklasık 60 70 senedir böyle bir katliamla karşılaşmamışsa ve böyle bir olay başına geliyor ise bu kadar tepki az bile hemen suriye,ırak,libya gibi örnekler vericeksiniz ama baktığınız zaman aynı durumda olmayan bölgeler ve tamamen diktalar tarafından yönetilen ve eşitlik olmayan yerler Edit:Fransa hayranı deyip sövceklere sesleniyorum evet hayranıyım insanlık hayranıyım ben.

phesus

fransada geçmişte ve günümüzde tunuslu bir göçmen aileni çocuğu ne ölçüde tunuslu ve müslüman bir genç gibi yaşayabiliyor ?

ahmet-kutlay

emin ol çok rahat bir şekilde yaşıyorlar dinlerini senden benden iyi yaşıyorlar

turbo-sakiz

doğu türkistan neresi desem 5 kişi bilmez. doğu türkistandakilere türkiye de ki patlamaları sorsam oda onu bilmez sallamaz. ancak rövanş için bişey lazımdı ve bu konu gündeme güzel taşındı. olaydan olaya örneklerle gidilebilecek yere kadar gidebilirsiniz. genel olarak terörizmden kimse rahatsız değil sanırım burada. yıllar sonra öle öle bitmeye yaklaştığımız zaman " yurtta sulh cihanda sulh." sözü bizler için anlam ifade etmeye başlayacak. bu arada durum kaç kaç şimdi?

mhsm-czr

Yanlışlıklar Ülkesi...

Görüş Bildir