Ne Olursa Olsun Tüm Dünyaya Karşı İyi İnsan Olarak Kalmaya Çalışanların Bildikleri 21 Şey

 > 
20bPAYLAŞIM

Atıp tutmak kolay.

Hiç tanımadan insanları yargılamak kolay. 

Zor olan iyi insan olabilmek, her şeye rağmen öyle kalabilmek.

Birisinin yuvasına düşen ateşte ellerini ısıtıp, etrafa tükürüklerle karışık kötü sözcükler saçmak kolay. Zor olan, o ateşi bu topraklarda üşüdüğün halde söndürebilmek...

İşte "Ne Olursa Olsun Tüm Dünyaya Karşı İyi İnsan Olarak Kalmaya Çalışanların Bildikleri 21 Şey"

1. Kimsenin acısından haz duymazlar. Ortada acı çeken birileri varsa, o acı onların da acısı olur.

2. Her canlının kıymetini bilirler. Ölümü değil, yaşamı kutsarlar.

3. İnsanların yüzlerindeki ufak bir tebessüme bile neden olabilmek için ellerinden geleni yaparlar.

4. Bir iyiliği, karşılık bekledikleri için ya da bir güçten korktukları için yapmazlar. Doğru olanın o olduğunu bilirler.

5. Yargılamazlar kimseyi durduk yere. Bölüştürmezler sen şusun, o zaten böyleydi diye!

6. Delikanlılığın can acıtmak, ahkam kesmek olmadığını bilirler. Kendi başına gelmesini istemeyeceği şeyi, başkaları için istemezler.

7. Başkaları onların arkasında iş çevirmeye kalksa da temiz kalpli olmaktan vazgeçmezler.

8. Kirletmezler yaptıklarıyla; denizi, gökyüzünü, bir çocuğun küçük kalbini. Nefret tohumları ekmezler hiçbir zaman kimsenin yüreğine.

9. Kendi ayakları üstünde dururken yadırgamazlar kollarından destek alıp yürüyeni. Hor görmezler, başkasını. Bilirler aslında her insanın özde aynı olduğunu.

10. Düşmezler maddiyatın, paranın pulun peşine. Kimsenin ekmeğine yağ sürdüğü o bıçak olmazlar, yanlışlıkla birinin elini keserim de can acıtırım diye.

11. Ruhunu koyarlar, inandıkları şeyler için ortaya. Maskeleri yoktur. Ne ise odurlar. Rol kesmezler, hiçbir zaman, hiçbir yerde.

12. Sevmezler başkaları gibi boş konuşmayı. Susarlar çoğu zaman, kendi içlerinde hiç kesilmeyen çığlıklar duysalar bile.

13. Sırf birini seviyor diye onun yanlışlarına göz yummazlar. Bugün ak dediğine ertesi gün kara diyenlerin yollarından yürümezler.

14. Kötülüğün de kanser hücresi gibi, insanın içerisine bir kere düştükten sonra hiç durmadan büyüdüğünü bilirler.

15. Bu dünya ona hep yeni acılar verse de, acılarını içine gömüp zor da olsa çevrelerine bir ufak tebessüm etmeyi çok görmezler.

16. Kandırmazlar başkalarını da kendilerini de; dünyanın yalanlarıyla. Kötü konuşmazlar kimsenin arkasından, o insanın iyi ya da kötü olduğunu umursamadan.

17. Kırmazlar, heves edenin hevesini "Sen yapamazsın!" demezler. Şefkatle omuza konan el olmanın bile ne kadar kıymetli olduğunu bilirler.

18. Beklerler, günün birinde gelecek adaleti ve sevgiyi. Parıltılı hayatları olmamıştır belki hiçbir zaman ama gözlerinin içindeki parıltıyı da kaybetmezler.

19. İnsanın en çok ihtiyacı olduğu anda türkü olurlar yüreklerde. Gıdası müzik olan ruhun, sargı bezi olurlar. Sararlar, bu topraklarda açılan onlarca yarayı iyilikleriyle.

20. Umut olurlar, başkalarının yaşamlarına, hiç umut kalmamışken avuçlarında. Bilirler; asıl hayatta kalmanın, başkalarını hayatta tutabilmek olduğunu.

21. Ve bir gün perde kapanırsa arkalarından, kimin ne söyleyeceği ya da ne kadar susacağı az çok bellidir.

Onlar bir karıncanın canına kıymadan, bir kuşun kanadını kırmadan oynamışlardır hayat denilen oyunu. Ve "iyi insan" olabilmek olmuştur, onların en büyük ödülü...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
veysel-efe1

eksik liste çok eksik..nerde yılmaz ahmet nerde

yuce-turk

aga bu çok ağır oldu yalnız...

ozgur-akar

barış manço ve cem karaca niye yok

tahirseymen

Siyasi kaygılarla son 3 fotoğraftakilere yer ayırınca, gerçek barış ve iyilik temsilcilerine yer kalmamış...

onur.sahinn

Özgür Akar, haklısınız ama o kadar çok kişi var ki konulması gereken. Erol Günaydın, Nejat Uygur, Erol Taş, Hulusi Kentmen... Aslında bunlar akla gelenler. Keşke her fotoğrafa yazabilecek cümleler kurabilseydim ama elimden bu kadarı geldi. Mazur görün. Ayrıca siyasi kaygı diyenleri anlayamıyorum. "Bölüştürmezler sen şusun, o zaten böyleydi diye!" derken tam da bunu kastetmiştim. Burada fotoğrafı olanlar bu toprakların insanları. Hepsi topluma mâl olmuş eserlere imza attılar. Neden hala o sizden, bu bizden kaygısı güdüyorlar, gerçekten anlayamıyorum...

kulaksizbunyamin

gün geçtikçe teknolojinin esiri oluyoruz biz onları kullandığımızı sanıyoruz ama onlar bizi köle gibi kullanıyor sonumuz hayırlı olsun...

muan-baraka

İnanıyorum ki bu dünyada ne kadar kötü insan varsa; o kadar da iyi insan var. Eğer ki bir gün dünyanın sonu gelecekse; bu denge bozulduğunda, kötü insanlar çoğaldığında olacak...

Görüş Bildir