Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Muhteşem Yüzyıl Kanuni'den Kösem'e Kadar Geçen 37 Sene ve Yaşanan 12 Şey

160PAYLAŞIM

Muhteşem Yüzyıl bir buçuk yıl aradan sonra "Kösem" adıyla geri döndü. Dizinin ilk bölümü 1603 yılında geçmekte, yani eski Muhteşem Yüzyıl'ın bittiği zamandan 37 yıl sonrası. Peki Muhteşem Yüzyıl'ın final bölümünden Kösem dizinin ilk bölümüne kadar, bu 37 yılda neler oldu da saray bu şekle girdi! Ve eski Muhteşem Yüzyıl'da hayatta kalan karakterlerin anlatılmayan akıbetleri nelerdi? Şimdi, adım adım bunları öğrenelim;

1. Öncelikle Muhteşem Yüzyıl'ın finalinde ne olmuştu hatırlayalım

Final bölümünde Kanuni Sultan Süleyman son seferine çıkmıştı. Kızı Mihrimah Sultan'ın ısrarlarına rağmen yaşını hiçe sayarak ordusunun başında sefere çıkmıştı ve sefer sırasında hastalanarak ölmüştü.

2. Sarı Selim, Süleyman'ın ölümünden sonra tahta oturmuş ve padişah olmuştu

Karısı Nurbanu Sultan'da Hürrem Sultan'ın yerine geçip haseki sultan olmuştu. Böylece Kanuni Sultan Süleyman'ın devri kapanıp yerine Sarı Selim'in devri başlamıştı. Ama son bölümde bir şey daha olmuştu. Bir bayram sabahı Sarı Selim'in oğlu Şehzade Murat, babasını ve annesi Nurbanu Sultan'ı ziyaret etmek için saraya gelmişti ve beraberinde yeni hasekisini de getirmişti.

3. İşte bu ikili Sarı Selim'de sonra padişah olacak III.Murat ve Safiye Sultan'dan başkası değil.

Resimde ki genç şehzade Sarı Selimin saltanatının sadece sekizinci yılında ölmesiyle tahta oturacak III.Murat'tır. Muhteşem Yüzyıl Kösem dizisinde ki genç padişah Sultan Ahmet'in de dedesidir. Yanındaki eşi Safiye Sultan ise Hülya Avşar'ın canlandırdığı Safiye Sultan'ın gençliğidir.

4. Safiye Sultan aslında Muhteşem Yüzyılın son bölümde saraya girdi ve ayrıntılı bir şekilde gösterildi

Mihrimah Sultan tarafından yetiştirilen Safiye, Nurbanu Sultan gibi Venedik asıllı ve bu yüzden Nurbanu Sultan'ı bir hayli korkutmuştu bu genç cariye. Mihrimah Sultan, Nurbanu'ya düşman olarak yetiştirmişti Safiye'yi. Bu Yüzden Nurbanu Sultan korkularında haklıydı.

5. Şehzade Murat Payitahta geliyor - Muhteşem Yüzyıl 139. Bölüm

6. Peki Sonra Ne Oldu?

Sarı Selim'in saltanatı sadece 8 yıl sürdü ve bir gün hamamda yıkanırken ayağı kaydı. Mermer zemine başını çarptığından dolayı da öldü. Sarayda ölen ilk padişahtı. Daha önceki 10 padişahın 10'u da İstanbul dışında savaşlarda ya hastalıktan ölmüş ya da düşman tarafından öldürülmüştü.

7. Böylece yeni padişah Safiyenin kocası III.Murat oldu

Murat Han tahta çıkınca Safiye Haseki, Nurbanu da Valide Sultan oldu. Bu aynı zamanda bu iki Venedikli kadının kapışmasıyla geçecek uzun bir döneminde başlangıcı oldu. Bu mücadele arasında kalan III.Murat da tıpkı babası Sarı Selim gibi sarayından dışarı çıkmadı ve sefer düzenleyemedi. Sonuç olarak Nurbanu-Safiye mücadelesi 9 yıl sürdü. 1583'te Valide Nurbanu Sultan bilinmeyen bir nedenle öldü. Böylece Safiye Sultan tek başına sarayın başına geçti.

8. Mihrimah Sultan'ı unutmayalım!

Hürrem'in kızı Mihrimah Sultan, yeğeni III.Murat döneminde 56 yaşında hayata gözlerini yumdu. Daime ön planda kaldı. Özellikle III.Murat döneminde Nurbanu ve Safiye sultan ile birlikte saraydaki etkin kadınlardan biriydi. Rüstem paşadan sonra bir daha evlenmedi.

9. III.Murat'ın ölümü

III.Murat saltanatının 20.yılının sonlarında felç geçirerek yine babası gibi sarayda öldü. Ve onun ölümü, aslında Muhteşem Yüzyıl Kösem'de gösterildi. III.Murat'ın çok fazla şehzadesi vardı ve oğlu III.Mehmet Han tahta geçtiğinde diğer kardeşlerini öldürttü. Ve oğulları Mahmut ve Ahmet'e adalet kulesinden izlettirdi.

10. İşte O Sahne...

III.Mehmet babası, III.Murat'ın diğer tüm çocuklarını öldürttükten sonra sekiz buçuk yıl saltanat sürebildi. Safiye Sultan bu sürede valide sultanlık yaptı ve çok güçlendi. Devlet işlerine rahatça müdahalelerde bulundu ve oğlu III.Mehmet her daim annesinin sözünü dinledi. Safiye Sultan İngiltere kraliçesi Elizabeth'ten de bir hediye aldı. Bu hediye bir saltanat arabasıydı. Safiye Sultan bu arabayla İstanbul sokaklarında dolaştı durdu.

11. III.Mehmet vefat etmeden bir buçuk ay evvel de en büyük oğlu Mahmut'un da canını aldı.

Mahmut şehzadenin idamından sadece bir buçuk ay sonra vefat eden III.Mehmet'in yerine ise I.Ahmet Han geçti ve Muhteşem Yüzyıl Kösem dizisi de burada başladı.

12. Bundan sonrasını ise izleyip göreceğiz!

Bundan sonra I.Ahmet'in 14 yıllık padişahlığını ve ardından Genç Osman'ın Yedi Kule'de katledilmesini, Kösem Sultan'ın devleti bizzat yönettiği 10 Yılı ve IV.Murat ile Sultan İbrahim dönemlerini izleyeceğiz. Osmanlıda anarşi dönemini ele alan Muhteşem Yüzyıl Kösem barındırdığı hikaye anlamında ilk diziden çok çok fazla heyecan ve entrika içeriyor!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gzmgumusel006

vay be tarihe merak salmamı sagladı bu dizi

Görüş Bildir