Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Muhtemelen İlk Kez Duyacağınız 24 İlginç Madde İle Ufkunuz Kapanmamak Üzere Açılacak!

1.1bPAYLAŞIM

Zihninizin derinlerinde gezinmeyi sever misiniz?

Yeni bilgi tohumları ekmeyi, dipsiz kuyulara dalmayı?

Twitter'da uzay ve evren hakkında ilginç ve eşsiz bilgiler paylaşan Lagaribey adlı kullanıcı, verdiği bilgilerle ufkumuzu açma konusunda oldukça ısrarlı...

Serinin ilk içeriği için şuraya:

Muhtemelen İlk Kez Duyacağınız 19 İlginç Bilgi İle Ufkunuzu Kapanmamak Üzere Açıyoruz! - onedio.com
Muhtemelen İlk Kez Duyacağınız 19 İlginç Bilgi İle Ufkunuzu Kapanmamak Üzere Açıyoruz! - onedio.com

İkincisi için şuraya:

Çoğu Kişinin Muhtemelen Bilmediği ve Okudukça Apışıp Kalacağınız 29 Ufuk Açıcı Adım - onedio.com
Çoğu Kişinin Muhtemelen Bilmediği ve Okudukça Apışıp Kalacağınız 29 Ufuk Açıcı Adım - onedio.com

Ve üçüncüsü için şuraya bakabilirsiniz:

Ders Kitaplarında Kolay Kolay Rastlamayacağınız İlginç Bilgilerle Ufkunuzu Açıyoruz! - onedio.com
Ders Kitaplarında Kolay Kolay Rastlamayacağınız İlginç Bilgilerle Ufkunuzu Açıyoruz! - onedio.com

Son içeriğimizde, düzen ve düzensizlikten, entropi kavramından, kuantum fiziğinden ve son olarakta kuantumla alakalı ilginç bir bağdan bahsetmiştik. 

Şimdi oradan devam edelim...

1. Deneylerle ispatlanan olay şöyle: Varsayalım ki, birbirinin her bakımdan aynı olan 2 bilyeden biri Ankara’da, diğeri İstanbul’da olsun.

2. Ankara’daki bilyeye bir şey yaptığınızda, İstanbul'daki “anında” etkileniyor ve "anında" cevap veriyor. Mümkün olabilir mi peki?

3. Böyle bir şey nasıl olur? Ya aralarında bir iletişim var ya da hala bağlılar, yani “dolanıklar” diyebiliriz. (Kuantum Dolanıklık Teorisi)

4. Şimdi bunu elektron seviyesine indirelim.“Eş yaratılan” 2 elektrondan birini tutup, diğerini uzayda bir yere gönderelim. Bunlar da dolanık.

5. Birine bir şey yaptığımızda, diğeri “anında” tepki verecek. Üstelik bu olay zamandan ve mekandan tamamen bağımsız...

6. Büyük patlama (big bang) anında her şey "dolanık" olduğuna göre, demek ki her şey hala birbiriyle bağlantılı. (Kelebek Etkisi)

7. Anlatılan şeyler çok uçuk kaçık ve uygulanamaz mı geldi? O zaman kuantum bilgisayarlarla tanışın, çünkü bu prensibe göre çalışıyorlar!

8. Kuantum seviyesindeki gariplikler ve ardı ardına keşfedilen şeyler dolanıklık ile zirve yaptı. Çünkü bu aynı zamanda "ışınlanma" demekti.

9. Işınlanmayı şimdilerde bilim kurgu filmlerinde ya da bir usta sihirbazın gösterisinde görüyoruz ama geçmişi sandığımızdan çok daha eski.

10. İncil’de bir vaiz olan Filipus’un Gazze’den, deniz kenarındaki bir başka şehir olan Aşdot’a ışınlandığı ima edilir. (İşler 8:36-40)

11. Kur’an’da ise Yemen'deki Belkıs’ın tahtının, Kudüs’teki Hz. Süleyman'a göz kırpma "an"ında getirildiği anlatılır. (Neml, 27/38-40)

12. Peki, böyle bir şey nasıl mümkün? Maddenin minik, sert bilardo toplarından meydana geldiğini söyleyen klasik fiziğe göre ışınlama imkansız.

13. Üstelik bir maddeyi itmeden hareket etmez, madde birdenbire ortadan kaybolmaz ve başka bir yerde ortaya çıkmazdı. Aksi de mümkün değildi!

14. Ama kuantum, bizim için imkansız görünen şeylerin gerçek olduğu bir dünya ve ışınlanma da bu dünya içindeki gerçeklerden biri.

15. Bununla ilgili ilk deney 1993’de yapıldı ve atom düzeyinde ışınlanma (daha doğrusu parçacığın içindeki bilgiyi ışınlama) gerçek oldu.

16. Bu deney insanoğlu için çok ama çok önemliydi, çünkü hep konuşulan, olabileceğine şüphe ile bakılan ışınlanma ispatlanmıştı.

17. Akıllardaki ışınlanma ile engeller kalkınca deneylerin devamı geldi; atom altı parçacıklarla başlamıştı, atom ve atomlarla devam etti.

18. Şu anda insanoğlu dna moleküllerini ve basit virüsleri ışınlanmaya çalışıyor. Yakın gelecekte bu da büyük ihtimalle gerçekleşecek.

19. Peki, insanların ışınlanması? Buna daha çok zaman var, büyük ihtimalle bizler göremeyeceğiz, çünkü şuanki teknolojimiz henüz hazır değil!

20. Ancak artık şunu biliyoruz: Işınlanma teorik değil, deneylerle kanıtlanmış bilimsel bir gerçek ve hem mikro hem de makro boyutta mümkün.

21. Önceki içeriklerde, maddenin küçük bilye gibi katı maddelerden değil, su dalgaları gibi enerji dalgalarından oluştuğunu belirtmiştik.

22. Gördüğümüz ne varsa, biz dahil enerji dalgalarından oluşuyor ve bunlar birbirine geçmiş durumda. Üstelik zamandan ve mekandan bağımsız.

23. Belki biraz garip ama aslında her şey bir şeyin içinde, bir şey her şeyin içinde. Hiçbir şey kesin değil ama herşey mümkün.

24. Einstein’ın bir sözü bu durumu anlatıyor: "Matematik kesin olduğunda gerçeği yansıtmaz, gerçeği yansıttığında kesin değildir."

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
shadowalker-tenebrosi

Devamı gelsin de ufkumuzun karanlık yüzünü aydınlatalım

mithrandir

Bolca "what the bleep... down the rabbit hole" izlenmiş anlaşılan

seyma-sengul2

Işınlanmak ile ilgili olan konu kıssa olarak şöyle Hz. Süleyman üç harflileri yönetebiliyordu ve tahtı getirenlerde onlardı bilmediğim kelimeler fazla ama insan beyni bu konulardan kendini alamıyor. Yani ben öyleyim. Beyinin bunlarla sınırlı kalmadığını biliyorum. İnsan kendini aşabilir ve yaptığı icatlar beynin %10 bir kısmından az ise gerçekten ışınlanma ışık hızı geçmişe ve geleceğe gitme yapabilir fakat bunlar farklı boyutlar ve evrenler. Sen şu an yaşıyorsun ve belki seninle beraber yaşayan geçmişte veya gelecekte birisi var. Zaman farklı görecelere ayrılmış bir toeridir -ne diyeceğimi bulamadım- ve kanıtlanması güç olsa bile araştırmalar yavaş ilerliyor olabilse bile ve ben bu teorilerin gerçekleştiğini goremesem bile doğruluğuna inanıyorum. Ayrıntı olsaydı belki iyi olabilirdi ama olsun bu bile yetti bana ellerine sağlık 👏

lbleet

Daha hipotez ve teoriyi ayıramayan insanlar var, ama içerikte pek aydınlatıcı değil.

busra-celebi1

23.maddeye yabancı değiliz aslında. Eski edebiyatımızda "vadet-i vücud"

Görüş Bildir