Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Muhtemelen Bugüne Kadar Duymadığınız 19 Enteresan Bilgiyle Ufkunuzu Kapanmamak Üzere Açıyoruz!

14bPAYLAŞIM

Zamanda yolculuk, uzay ve evren hakkında neler biliyorsunuz?

Ufkunuz bu konularda açık ve zihninizin derinlerinde bu uçsuz, bucaksız konulara yer var mı?

Twitter'da bu konular üzerine ilginç ve eşsiz bilgiler paylaşan lagaribey adlı kullanıcı, verdiği bilgilerle ufkumuzu açma konusunda oldukça ısrarlı...

1. Zaman, insanoğlunun tanımladığı bir şey. Sezyum metalindeki atomun 9.192.631.770 defa titreşmesine (frekansına), insanoğlu 1 saniye demiş.

2. Pek çok kişiye göre zaman herkes ve her yer için aynıydı ama Einstein bunun doğru olmayabileceğini keşfetti. Ona göre zaman değil, zamanlar vardı.

3. Einstein’ın genel görelilik kuramına göre evren 3 boyutlu değil, 4 boyutlu idi ve 4. boyut zamandı. Böylece “uzay-zaman” dokusu tanımlandı.

4. Evrendeki her kütle ve enerji parçası bu dokuyu büker. Bu dokuyu bir çarşaf gibi düşünün, ortasına konulan bir top çarşafı bükecektir.

5. Bükülen çarşaf, aslında kütle çekimi (yerçekimi). Çarşaf da uzay-zamanın kendisi. Yani topun çarşafı bükmesi, kütleçekimin zamanı bükmesi.

6. Kütleçekiminin büyük olduğu yerlerde zaman daha yavaş geçer. Bunu Dünya'da da görüyoruz ama etkileri çok az olduğu için hissetmiyoruz.

7. Mesela bir gökdelenin tepesinde yaşayan kişi, altta yaşayan kişiye göre yerçekiminden daha az etkileneceği için daha hızlı yaşlanır.

8. Dünya’da çok büyük kütleli bir şey yok ama uzayda var: Karadelikler. Karadeliklerin kütleçekim gücü devasa boyutlarda.

9. Bir karadeliğin etrafında birkaç yıl tur atabilseydik, zaman burada yavaş geçeceğinden Dünya’ya döndüğümüzde belki 50 yıl geçmiş olacaktı.

10. Geleceğe yolculuğun ilk yolu bir karadeliğe gitmek ama bugünkü teknolojiyle imkansız. Belki uzun yıllar sonra mümkün olabilecek.

11. Geleceğe seyahat etmek için bir karadeliğin yanına gitmek gerekmiyor, bir yol daha var. O da Einstein’ın özel görelilik kuramına dayanıyor.

12. Bu kurama göre zaman mutlak değildir, hareketten etkilenir. Bir cismin hızı ne kadar çok artarsa, zaman onun için daha yavaş akmaya başlar.

13. 1971’de bir deney yapıldı. 2 atomik saatten biri yerde kaldı, diğeri bir jet uçağına konuldu. uçak indikten sonra saatler karşılaştırıldı.

14. Uçaktaki saat, yerdeki saate göre farklıydı. Aradaki fark, saniyenin birkaç milyarda biriydi ama Einstein’ın teorisi ispatlanmıştı.

15. Peki, bunu neden günlük hayatımızda görmüyoruz derseniz, bunun etkisi bizim algılayamayacağımız kadar küçük. Ancak bu etki var ve gerçek.

16. Mesela sürekli seyahat edenler için zaman daha yavaş geçeceğinden, daha geç yaşlanırlar. “Hızlı yaşa geç öl” sözü, bilimsel açıdan doğru :)

17. Işık hızına ne kadar yaklaşırsanız, zaman o kadar yavaşlar. Varsayalım ki ikiziniz var ve siz ışık hızına yakın bir hızla uzaya gittiniz:

18. Bir müddet sonra döndüğünüzde artık ikizinizle aynı yaşta olmayacaksınız, ikiziniz çok daha yaşlanmış olacak (İkizler Paradoksu).

19. Özetlersek, geleceğe gitmek için büyük kütleli cisimlerin yanına gitmekten başka bir diğer yol, ışık hızına yakın hızlarda seyahat etmek.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
burak-onac

Başarılı bir çalşma olmuş ama size bir tafsiye kanınızda hala daha alkol varsa okumayın birsey anlamıyorsunuz :D

dusunmeden-konusur-yazar

Şimdi ben 7. Maddeye takıldım. Diyelim ki gökdelenin tepesinde yaşayan daha hızlı yaşlanıyor. Bunu kabul ettim. O zaman ben dünyanın çekirdeğine daha yakın yaşasam. Daha yavaş mı yaşlanırım. Ayrıca yukarıdaki neden hızlı yaşlanıyor da çekirdeğe yakın olan daha yavaş yaşlanıyor. Bu dünyanın çekirdeği ile ilgili birşey mi? Son olarak çekirdeğe en yakın bölge neresidir? Eğer bu mantıkla gidersek çekirdeğe en yakın bölge de yaşlanma daha yavaş olur. Bu soruların cevabını verebilecek biri varsa bana mail atabilir mi? Çok merak ettim. Galiba bir kaç gün uyuyamam. Mail adresim isimsoyisim@gmail.com

tamer-erdogan1

sanırım anlatmak istediği merkezkaç kuvveti ve çekim gücüyle alakalı.dünyanın bir çekim kuvveti var hani bir yandan seni dış uzaya doğru fırlatırken diğer yanda yerçekimi seni yerde tutuyor.bu da zaman olgusunda sen normal zamanı yaşarken merkezden uzaklaştığında demin bahsettiğimiz uzaya fırlama gücü yükseliyor doğal olarakta zaman yavaşlıyor bu yavaşlık bizim gözle göremeyeceğimiz ölçülerde olduğu için farketmiyoruz ama vucudun zamanı farklı algıladığından daha yaşlı oluyor.tıpkı atomik saat örneğinde olduğu gibi.yani yaş farkıyla değil milyarda 1 belkide 9 tirilyonda bir oranında bir farkla.

hakanbatrk7

👌🏼

doga-sina

im in love with science

onder-ceynar

geçmişe ve geleceğe gitmenin herhangi bir şekilde mümkün olabileceğini sanmıyorum geçmişe ve geleceğe gittiğimiz anda "şuan" yaşanmayacak çünkü şuandaki varlığın geçmişte ve gelecekte olucak :P

Görüş Bildir