Görüş Bildir
Haberler
Mısır'da Yargılanan Al Jazeera Çalışanlarına 7 Yıl Hapis Cezası

Mısır'da Yargılanan Al Jazeera Çalışanlarına 7 Yıl Hapis Cezası

adem kara
23.06.2014 - 12:23

Peter Greste, Muhammed Fehmi ve Bahir Muhammed 29 Aralık 2013 tarihinden beri gözaltında. [Fotoğraf: Al Jazeera]

İçeriğin Devamı Aşağıda

Gazetecilere Ağır Cezalar

Mısır’da haksız suçlamalarla aylardır yargılanan Al Jazeera çalışanları Peter Greste, Muhammed Fehmi ve Baher Muhammed yedi ila 10 yıl arasında hapis cezasına çarptırıldı.

Al Jazeera muhabirleri Peter Greste ve Muhammed Fehmi yalan haber yaymak ve terör örgütü ilan edilen Müslüman Kardeşler'e yardım etmek suçlamasıyla yedi yıl hapse mahkum edildi.

Baher Muhammed aynı cezanın yanısıra, 'silah bulundurduğu' iddiasıyla üç yıl, toplamda 10 yıl hapis cezası aldı.

29 Aralık 2013'te Kahire'de kaldıkları otele düzenlenen polis baskınında gözaltına alınan gazeteciler, Müslüman Kardeşler'e yardım etmek, “yalan haber yaymak”, Müslüman Kardeşler ile işbirliği yapmak, sanıklara medya materyali sağlamak, bu materyalleri yazmak, internet ve Al Jazeera üzerinden yayınlamakla itham ediliyordu.

Yargılanan sanıklardan 20'si tutuklu. Aralarında üç yabancı muhabirin bulunduğu diğer isimler ise gıyaben yargılanıyorlar.

Ülkede haksız suçlamalarla dokuz ay boyunca hapiste tutulan ve açlık grevi nedeniyle sağlığı bozulan Al Jazeera çalışanı Abdullah Şami geçtiğimiz hafta serbest bırakılmıştı.

Mısır’da 3 Temmuz darbesinin ardından binlerce darbe karşıtının yanı sıra çok sayıda gazeteci de gözaltına alındı.

Mısır mahkemeleri, aralarında İhvan üyelerinin de bulunduğu yüzlerce kişiyi idama mahkum ederken çok sayıda kişiyi de ağır hapis cezalarına çarptırıldı.

Kaynak: Al Jazeera

Kaynak: http://www.aljazeera.com.tr/haber/gaz...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0