Görüş Bildir
Haberler
Mısır'da 'İskelet Maskeli Polis' Şaşkınlık Yarattı

Mısır'da 'İskelet Maskeli Polis' Şaşkınlık Yarattı

İçeriğin Devamı Aşağıda

Mısır'da darbe karşıtı gösterilere müdahale eden güvenlik güçlerinin yanında duran ve üstünde polis arması bulunan 'iskelet maskeli polis' görenleri şaşırttı.

Polisin yanında durmasıyla dikkat çeken kişinin neden böyle bir uygulamaya başvurduğu bilinmezken, uygulama halk arasında 'rejim gerçek yüzünü gösterdi', 'darbenin yüzü' şeklinde yorumlandı. 

Mısır İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 'Bu gruplarla mücadele için kapsamlı bir yol haritası izleyeceğiz. Gösteriler öncesinde, organize edenleri tutuklayarak önlemler alınacak. Bu tehditlerle tüm ciddiyet ve kararlılıkla mücadele edilecek. Plan kapsamında, tüm şehirler, kamu kurumları ve işlek bölgelere emniyet güçleri konuşlandırılacak ancak ana meydanlar kapatılmayacak' denilmişti. Günler öncesinden 28 Kasım'da gösteri düzenlenmesi çağrısında bulunan Selefi Cephe'nin 5 yöneticisi gözaltına alınmıştı.

2 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Öte yandan, başkent Kahire'nin doğusundaki Matariye semtinde cuma namazı sonrası düzenlenen gösterilere müdahale eden polisin açtığı ateşte 2 protestocu hayatını kaybetti. 

Müslüman Kardeşler'den sonra Mısır'daki en geniş tabanlı gruplardan 'Selefi Cephe', ülkede 2011'de gerçekleştirilen '25 Ocak Devrimi' sonrasında 28 Kasım'da gerçekleştirilen 'demokratik ve şeffaf' parlamento seçimlerinin yıl dönümünde 'Müslüman Gençliğin İntifadası' adı altında gösteri çağrısında bulunmuştu.

Cephe'nin 'barışçıl olacağını' vurguladığı gösterileri, çoğunluğu 'Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak' üyesi başta İhvan olmak üzere, İstiklal ve Fazilet partileri ile Raye Partisi Genel Başkanı Hazım Salah Ebu İsmail'in öncülüğündeki 'Hazımcılar Hareketi' ve Darbe Karşıtı Gençlik Hareketi ile Nahda Ultras gibi gruplar da destekleyeceğini duyurmuştu. 

  • AA
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0