Görüş Bildir
Haberler
Mirzabeyoğlu Hakkında Yeniden Yargılama ve Tahliye Kararı

Mirzabeyoğlu Hakkında Yeniden Yargılama ve Tahliye Kararı

adem kara
22.07.2014 - 16:45 Son Güncelleme: 22.07.2014 - 17:34

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Salih Mirzabeyoğlu olarak tanınan yazar Salih İzzet Erdiş hakkında yeniden yargılama kararı verdi. Mahkeme oy birliği ile Salih Mirzabeyoğlu'nun tahliyesine karar verdi.

İslami Büyük Doğu Akıncıları Cephesi (İBDA-C) örgütünün lideri olarak yargılandığı davada 'Anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye kalkışmak' suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Salih Mirzabeyoğlu için tahliye kararı çıktı. Mirzabeyoğlu'nun yeniden yargılama talebi kabul edildi.

Salih Mirzabeyoğlu'nun avukatları, geçtiğimiz günlerde İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurarak, yeniden yargılama ve hükmün infazının durdurularak tahliyesine karar verilmesini talep etti. Talebi değerlendiren mahkeme heyeti, Mirzabeyoğlu'nun yeniden yargılama talebini kabule değer gördü. Mahkeme ayrıca, Salih Mirzabeyoğlu hakkında tahliye kararı verdi. Mirzabeyoğlu, halen Bolu F Tipi Cezaevi'nde yatıyor.

Davanın geçmişi

Dönemin İstanbul 6 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM), 1999 yılında İBDA-C lideri Salih İzzet Erdiş'i (Salih Mirzabeyoğlu) 'Anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye kalkışmak' suçundan, eski TCK'nın 146/1. maddesi uyarınca idam cezasına çarptırmıştı. Erdiş hakkında verilen idam cezası, 23 Eylül 2002 tarihinde uyarlama yapılarak ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çevrilmişti. Yargıtay 9. Ceza Dairesi de Erdiş'e verilen cezayı onamıştı.

  Mirzabeyoğlu kimdir?

Salih Mirzabeyoğlu ya da gerçek adıyla Salih İzzet Erdiş (10 Mayıs 1950, Erzincan), İslami Büyük Doğu Akıncıları Cephesi (İBDA/C) örgütü lideri olmakla suçlanıp ömür boyu hapse mahkûm olan Kürt yazar, mütefekkir.

Seyyid asıllı bir aileden gelmekte olan Salih Mirzabeyoğlu Erzincan'da dünyaya geldi. İlköğretim, ortaokul ve liseyi Eskişehir'de tamamladı. 15 yaşında Necip Fazıl Kısakürek ile karşılaştı ve Nakşibendi tarikâtına katıldı.

1970'li yılların ortalarında Akıncılar Derneği'nin kurucularından oldu, Milli Selamet Partisi'ne yakınlığı ile bilinen bu grup o dönemde Necip Fazıl ile bir fikir ayrılığına düştüğü için yollarını ayırdı. 12 Eylül 1980 askeri darbesi ile sağ kesimden en çok etkilenen isim oldu. Diğer siyasi suçlular gibi askeriye tarafından hakkında tutuklama kararı çıkartıldı ama bu süreçte tutuklanamadı. 1984 yılından itibaren yazı hayatına ve İBDA/C hareketine ağırlık verdi.

1991 yılında Amerika'nın Irak'a saldırmasıyla oluşan dönemin siyasi atmosferi içerisinde tutuklandı. 1998 yılında tekrar tutuklandı ve 2001 yılında idamla yargılandı, idam cezası kaldırılınca ömür boyu hapse çarptırıldı. Bolu F Tipi Cezaevinde cezasını çekmektedir.

Kitapları

Bütün Fikrin Gerekliliği - İktidar Siyaset Hareket

İstikbâl İslâmındır - Denenmemiş Tek Nizam

Tilki Günlüğü 6 Cilt

Başyücelik Devleti -Yeni Dünya Düzeni

Telegram - Zihin Kontrolü

Parakutâ - Para'nın Romanı

Yağmurcu - Gerçekliğin Peşinde

Hukuk Edebiyatı - Nizam ve İdare Ruhu

İşkence - Gözlem

Şiir ve Sanat Hikemiyatı - Estetik ve Ahlâk

İktisat ve Ahlâk - İktisada Giriş

Hikemiyat - Tefekkür ve Hikmet

Kavgam 2 Cilt - Necip Fazıl

Marifetname - Süzgeç ve Şekil

Dil ve Anlayış - Dil ve Diyalektik

İslama Muhatap Anlayış - Teorik Dil Alanı

Necip Fazıl'la Başbaşa - İntibâ ve İlhâm

Kültür Davamız - Temel Meseleler

İdeolocya ve İhtilâl - Kavganın İçinden

Yaşamayı Deneme - KİM'in Romanı

Ölüm Odası - B Yedi

Kökler - Necip Fazıl'dan Es-Seyyid Abdülhakim Arvasi'ye

Müjdelerin Müjdesi - Hikayeler

Gölgeler - Roman

Sahabilerin Rolü ve Manası - Fikir

Hakikat-i Ferdiyye - Fikir

Üç Işık - Fikir

İBDA Diyalektiği - Fikir

Kayan Yıldız Sırrı - Şiir

Aydınlık Savaşçıları - Şiir

Erkam (Hayat, Sayı, Matematik) - Fikir

Büyük Muztaribler 4 Cilt - Düşünce Tarihine Bakış

İnsan (Erkek-Kadın) - Fikir

Sefine - Fikir

Berzah - Fikir

CNN Türk

Kaynak: http://www.cnnturk.com/haber/turkiye/...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Geovanni Rivera

nihayet! geç bile kalındı, adamın ömrü geçti içerde yazık!