Mimarlar Odası'ndan Anıtkabir Komutanlığı Hakkında Suç Duyurusu

0PAYLAŞIM

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Anıtkabir’deki otomatları kaldırmayan Anıtkabir Komutanlığı hakkında suç duyurusunda bulundu.

"Anıtkabir’e koyulan ticari otomotlarla ilgili 1 aydır Anıtkabir Komutanlığı’nın 'değerlendiriyoruz' sözünün gereğini bekledik, gereği yapılmadı" diyen Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, "Cumhuriyetin anı ve saygı mekanı Anıtkabir'e saygısızlığa yönelik bekleme süremiz doldu. Anıtkabir’e yapılan bu mekansal saygısızlıkla ilgili harekete geçmeyen, oyalama taktiği ile 'değerlendiriyoruz' diyen Anıtkabir Komutanlığı hakkında görevi kötüye kullanmaktan suç duyurusunda bulunduk" açıklaması yaptı.

Anıtkabir'e Otomat Büfe Konuldu, Mimarlar Odası İsyan Etti: 'Yuh Artık, Bu Ne Saygısızlık!' - onedio.com
Anıtkabir'e Otomat Büfe Konuldu, Mimarlar Odası İsyan Etti: 'Yuh Artık, Bu Ne Saygısızlık!' - onedio.com

"Mekansal kargaşa yaratarak saygısızlık"

Candan, açıklamasına şöyle devam etti: 

"Anıtkabir bizim göz bebeğimiz, mekan kültürü olmayan, Cumhuriyetle mekânsal hesaplaşma yapanlar uzun süredir her buldukları fırsatta Anıtkabir’e oyun parkı, giysi bağış kutusu, halı saha gibi mekansal müdahaleler yapıyor, şimdi de taş deseni ile kaplanmış ticari otomatlar (kiosklar) yerleştirdiler. Bir aydır görüşmeler yaparak ve resmi yazılarla bu otomotların kaldırılmasını talep ediyoruz. Anıtkabir’in her yerine bir şey koyarak mekansal kargaşa yaratarak, mekana saygısızlık yapmazsınız . O otomatlar acilen kaldırılmalıdır. Sürecin peşini bırakmayacağız, otomotlar ya kaldırılacak, ya kaldırılacak."

"Kurul izni olup olmadığını da araştırıyoruz"

Anıtkabir’de acil ihtiyaçları karşılamak üzere iki kantin bulunduğunu ve bunların önceden askerler tarafından işletilirken şimdi özelleştirildiğini anlatan Candan, "Askeriye Anıtkabir kantinlerini işletemeyecek durumda ve özelleştiriyorsa gerçekten yazık. Özelleştirme ticari kaygı demektir" dedi. Candan şöyle devam etti:

"Misakı Milli kulesinin girişindeki kantin girişine şemsiyeler koyulmuş, içerideki kantin büyütülerek, içeriye kafeterya yapılmış, taş duvarların üzeri koruma uygulama süreçlerine aykırı olarak kaplama yapılmış durumdadır. Anıtkabir’de ticari bir kaygı ve özelleştirme olamaz, nasıl özelleştirildiği, kime verildiği, nasıl bir sözleşme yapıldığı ve kafeterya olarak genişletilmesi ve tarihi yapıya uygunsuz müdahaleler konusunda kurul izni olup olmadığını da araştırıyoruz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir