Milyonlarca Çalışanı Etkileyecek: Bireysel Emeklilik Artık Zorunlu

 > 
178PAYLAŞIM

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren bireysel emeklilik düzenlemesi Meclis'ten geçti. Kamu ve özel sektörde çalışan 45 yaş altı herkes için BES artık zorunlu hale geldi.

Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek, yasalaştı. Yeni kanunla birlikte 45 yaşını doldurmamış olan çalışanlar iş yerinin düzenlediği bir emeklilik sözleşmesiyle maaşlarında yapılacak kesintilerle emeklilik planına dahil edilecek.

Milyonlarca kişinin çalışma hayatına etki eden kanunla birlikte başlıca şu yeni düzenlemelere gidiliyor;

 • Türk vatandaşı olup 45 yaşını doldurmamış olanlardan ücret karşılığı çalışanlar, işverenin, kanun hükümlerine göre düzenlediği bir emeklilik sözleşmesiyle emeklilik planına dahil edilecek.

 • İşveren, çalışanını otomatik katılım için emeklilik planı düzenleme konusunda Hazine Müsteşarlığınca uygun görülen bir şirketin sunacağı emeklilik planına dahil edebilecek.

Peki maaşlarda ne kadarlık bir kesinti olacak?

 • Çalışanın katkı payı, prime esas kazancının yüzde 3'üne karşılık gelen tutar olacak. Bu oranı iki katına kadar artırmaya, yüzde 1'e kadar azaltmaya veya katkı payına maktu limit getirmeye Bakanlar Kurulu yetkili olacak.

 • Bu tutar en geç, çalışanın ücretinin ödeme gününü takip eden iş günü, işveren tarafından şirkete aktarılacak. İşveren, katkı payını zamanında şirkete aktarmaz veya geç aktarırsa, çalışanın birikiminde oluşan parasal kayıptan sorumlu olacak.

 • Çalışan, otomatik katılıma ilişkin emeklilik sözleşmesinde belirlenen tutardan daha yüksek bir tutarda kesinti yapılmasını işverenden talep edebilecek.

Çalışan 2 ay içinde sözleşmeden cayabilecek

5 Başlık ile Zorunlu Bireysel Emeklilik Hakkında Bilmeniz Gerekenler - onedio.com
5 Başlık ile Zorunlu Bireysel Emeklilik Hakkında Bilmeniz Gerekenler - onedio.com
 • Çalışan, emeklilik planına dahil olduğunun kendisine bildirildiği tarihi müteakip 2 ay içinde sözleşmeden cayabilecek. Cayma halinde, ödenen katkı payları, varsa hesabında bulunan yatırım gelirleri ile birlikte 10 iş günü içinde çalışana iade edilecek.

 • Şirket, cayma süresince ödenen katkı paylarının değer kaybetmemesini sağlayacak şekilde fon yönetiminden sorumlu olacak.

 • Cayma hakkını kullanmayan çalışan, belirlenecek hallerde katkı payı ödemesine ara verilmesini talep edebilecek.

 • Bu madde kapsamında bir emeklilik sözleşmesi bulunan çalışanın işyerinin değişmesi halinde, yeni işyerinde bu madde kapsamında bir emeklilik planı varsa, çalışanın birikimi ve sistemde kazandığı emekliliğe esas süresi yeni işyerindeki emeklilik sözleşmesine aktarılacak.

 • Yeni işyerinde emeklilik planının bulunmaması halinde çalışan, talep ederse önceki işyerinde düzenlenmiş sözleşme kapsamında katkı payı ödemeye devam edebilecek; talep etmezse emeklilik sözleşmesi sonlandırılacak

 • Çalışan katkı payının takip ve tahsil sorumluluğu şirkete ait olacak.

       AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
Görüş Bildir