Merkel: 'Cumhuriyet Gazetesine Operasyon Kaygı Verici'

 > -

 İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı hafta başında Cumhuriyet Gazetesi yöneticisi ve yazarı 16 isim hakkında gözaltı kararı vermişti. 'FETÖ ve PKK terör örgütleri adına suç işlemek' yapılan operasyona gerekçe olarak gösterilmişti.

Yapılan operasyonu değerlendiren Almanya Başbakanı Merkel, 'en yüksek seviyede endişe verici' diyerek gazetecilerin Alman hükümetinin dayanışmasına güvenebileceğini belirtti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye'de son olarak Cumhuriyet Gazetesi'ne yönelik operasyonla gündeme gelen basın özgürlüğü tartışmalarında sessizliğini bozdu.

Deutsche Welle'de yer alan habere göre; 'Basın ve düşünce özgürlüğü gibi yüksek değerlerin Türkiye'de her seferinde bir kez daha kısıtlanması en yüksek seviyede endişe verici' ifadesini kullanan Merkel, gazetecilere dayanışma güvencesi verdi.

'Sayın Dündar'da olduğu gibi, şimdi orada gözaltına alınan gazetecilere yönelik soruşturma ve duruşmaları takip edeceğiz'

Cumhuriyet'e yönelik operasyonun “hukukun üstünlüğü ile bağdaşması konusunda büyük endişelerimiz var” diyen Merkel, "Sayın Dündar'da olduğu gibi, şimdi orada gözaltına alınan gazetecilere yönelik soruşturma ve duruşmaları takip edeceğiz. Gazeteciler ve aynı şekilde Türkiye'de zor şartlarda basın ve ifade özgürlüğü mücadelesi verenler, dayanışmamızdan emin olabilir" ifadelerini kullandı.

Yaşanan Tüm Gelişmeler ile Cumhuriyet Gazetesine Operasyon - onedio.com
Yaşanan Tüm Gelişmeler ile Cumhuriyet Gazetesine Operasyon - onedio.com

Kurtulmuş, 'operasyon Cumhuriyet yazarlarına değil vakfa yönelik' demişti

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Cumhuriyet yazarları ve yöneticilerine yönelik operasyonla ilgili olarak 'operasyon Cumhuriyet yazarlarına değil, Ağustos ayında "tüzel kişiye" açılmış bir soruşturma' demişti.

Cumhuriyet'e Soruşturmanın Gerekçeleri Ne? - onedio.com
Cumhuriyet'e Soruşturmanın Gerekçeleri Ne? - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir