Meğer Bugüne Kadar Yanlış Biliyormuşuz: İşte Saç Yıkamayla İlgili Çok Şaşırtıcı Bilgiler!

-

İnsanoğlu tarihine baktığımızda çok kısa bir süredir düzenli yıkanıyoruz. Üstelik giderek daha da sık duş alır olduk. Peki değerli saçlarımızda bunun etkisi nasıl dersiniz? Gelin birlikte bakalım.

1. Bilindiği üzere hijyenik ürünlerin fiyatları bütçeleri zorlar cinsten.

Bir de kadın ürünleri kullanıyorsanız, bu ürünler alt alta toplandığında bir servete denk geliyor. Bu ürünlerin aylık bütçenizdeki payı göz önüne alındığında ciddi rakamlardan bahsediyoruz.

2. Her gün kullandığımız ürünler neler?

Özellikle yüzümüzü sürekli yıkadığımız göz önüne alınırsa; yüz temizleme jelleri, özel sabunlar en çok tükettiğimiz ürünler arasında. Peki ya şampuanlar?

3. Saçınızı piyasadaki şampuanlarla sürekli yıkıyorsanız, size kötü bir haberimiz var.

Bu şekilde hem paranızı sokağa atıyorsunuz, hem de saçlarınıza büyük zarar veriyorsunuz.

4. Bunu biz demiyoruz, uzmanlar diyor. Dev şampuan üreticilerinin piyasa araştırmalarına göre ortaya çıkan rakamlar çok ilginç.

Dünyanın en büyük şampuan üreticisinin piyasa yoklamasında ortaya çıkan sonuca göre, Amerikalılar bir haftada saçlarını ortalama 4,59 kere yıkıyorlar. Birçok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkede de rakamlar çok yakın.

5. Peki bu gerekli mi?

Uzmanlar bu konuda çok net. Kesinlikle böyle bir şey yapmak gerekli değil. Saçları şampuan ile çok sık yıkamak, saç kökünde ve derisinde yer alan yararlı bir yağ olan sebumu ortadan kaldırıyor.

6. Peki saçlarımızı ne sıklıkla yıkamalıyız?

Amerika'nın önde gelen okullarından Columbia Üniversitesi'nin dermatoloji profesörlerinden Michelle Hanjani'ye göre, saçlarımızı haftada en fazla 2 ya da 3 defa yıkamalıyız.

7. Sebumun yararları çok büyük.

Michelle Hanjani bu konudaki araştırmasını "Sebum saçların aşırı yağlanmasını önleyen bir madde ve onun eksikliğinde saç derimiz daha fazla yağ üretiyor." sözleriyle açıklıyor.

8. Farklı uzmanlar ise günlük saç yıkama konusunda farklı düşüncelere sahip.

Konu ile ilgili diğer uzmanlar, günlük saç yıkamanın saç kırıklarına yol açmadığı sürece devam edebileceğini söylüyor.

9. Ancak hepsi ortak bir noktada birleşiyor.

Tüm uzmanların hemfikir olduğu konu; şampuan ile sık saç yıkamanın saçlara yararlı olmadığı ve gerekli olmadıkça bu davranıştan kaçınılması gerekliliği.

10. Peki ne yapacağız? Cevap basit; yıkama alışkanlığınızı saç tipinize göre şekillendirmelisiniz.

Öncelikle saç tipinizi belirleyip, tüm alışkanlığınızı buna göre tekrar yapılandırmanız yararınıza olacaktır. Alışma süreci biraz zorlu olabilir ancak sonuç buna değer.

11. Farklı saç tiplerine göre saçlar ne sıklıkla yıkanmalı?

Saçınız doğal olarak aşırı yağlı ise saçınızı sık yıkamanız, ona zarar vermeyecektir. Her gün bile yıkayabilirsiniz. Ancak belki de saçınız aşırı yağlı değildir, bir süre yıkamayıp gerçek saç tipinizi bulmanız gerekebilir.

Saçınıza boya gibi kimyasal bir uygulama yapıldıysa saçlarınız fazla yağlı olmayacaktır ve sık yıkamak saçlarınıza daha da zarar verecektir. 

Bilimsel verilere göre yaşlandıkça saçınızın yapısı değişiyor. 

Yapılan araştırmalara göre yaşlanan insanların saç derileri daha az yağ üretiyor ve böylece yaşlılar daha az saçlarını yıkama ihtiyacı duyuyorlar. 

Kuru şampuanlar da önemli bir yardımcı.

Uzmanlar saçlarınız yağlı olmasa bile yağlı hissettiğinizde kuru şampuanları hayatınıza sokmanızda büyük yarar görüyorlar. Böylece normal şampuan ile saçlarınızı gün aşırı yıkayarak, aradaki günlerde kuru şampuanı kullanmak yararınıza olacaktır.

12. İşte saç tipine göre yıkama önerileri:

* Normal ve kuru saçlar: Haftada 1 ya da 2 kere saçınızı yıkayın. 

* İnce telli saçlar: Her gün ya da gün aşırı yıkayın. Gözleminize göre hareket edin. 

* Kalın telli ve kıvırcık saçlar: Haftada sadece 2 defa yıkayın. 

Saçınızı yıkamasanız bile saç derinizi temizleyip, fazla yağ üretimini engelleyebilirsiniz. 

Şampuan kullandığınızda da öncelikli olarak saç derinize şampuanı uygular ve tüm saçınızı şampuanlamadan durularsanız daha iyi sonuçlar alacaksınız. 

Şampuanın yerine saç kremi ya da saç kremli şampuan kullanmak sizi kurtarabilir. 

Çünkü saç kremleri; saçınızı daha iyi bir görünüme kavuşturur, saçınızdaki statik elektriği azaltır, saçınızı güçlendirir ve saçınızı zararlı UV ışınlarından korur. 

Saç kremi ya da kremli şampuan seçerken de saç tipinize göre seçmeyi unutmayın. 

Özellikle işlem görmüş saçı olanların saç kremleri ve saç kremli şampuanlar en büyük dostlarıdır.

13. Yaz mevsimde saçlarınıza daha fazla özen göstermelisiniz.

Yaz mevsiminde saçların en büyük düşmanı klor. Ama ondan da korunmanın yolları mevcut. 

* Denize ya da havuza girmeden önce saçlarınızı ıslatın ve saç kreminizi sürün. 

* Bone takın. 

* Yüzücülerin kullandığı özel şampuanlardan ya da saç bakım yağlarından kullanarak nemini kaybetmiş saçlarınıza nemi geri kazandırın.

14. Son olarak unutmayın:

Uzmanlar çoğu şampuanın aynı olduğunu düşünüyor. 

Yani şampuan alırken pahalı olanlardan kaçının, sadece saç tipinizi aklınızdan çıkarmadan alışveriş yapın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
aysel-kocak1

ben saçlarıma daha önce birçok yöntem denememe rağmen yıpranmalardan kırıklardan kurtaramamıştım sonra arkadaşımın tavsiyesi ile intense keratin eczanesinin onarıcı full setini kullandım saçlarımı onardı ve bu dertten kurtuldum.

widi

Saçlarım kalın telli ve bakımı şekil vermesi hatta en basit tarama yıkama işlemi bile çok zor oluyor. Kalın olduğu için de kuru ve kabarık oluyordu doğal keratin kullanmaya başladıktan sonra saçlarımla uğraşmak zevkli gelmeye başladı. Doğal keratin saçlarımın yumuşamasını sağladı yıpranmalar toparlandı kabarma falan da olmuyor artık.

jume

İlk defa evde boya yapmayı denedim onu da gidip en zor şekilde seçmişim koyu renkten direk platin sarıya geçmeyi deneyince yandı saçım bir kısmı koptu falan kuaföre gittim kesip düzeltsin diye belimin altında olan saçlarımı küt yaptırmayı göze alarak gittim ama saolsun kuaför çok iyi biriymiş saçlarımı birazcık kesti uçlardan kopan yerleri falan düzeltmek ayarlamak için ondan sonrası için liquid keratin kullan saçların toparlar kesmeyelim zaten toparlaması çok uzun sürmüyor toparlayınca da gel güzel bir şekilde boyayalım dedi kullandım saçlarımı düzelttim ve yine o kuaföre gidip saçlarımı platin sarı boyattım çok güzel oldu liquid keratin önermese şuan küt saç ve yine de kötü saçlarım olacaktı artık daimi kuaförüm orası ve tabi saç bakımım için de artık liquid keratinden vazgeçmem.

hiraxx

her saç tipini yazmamışsınız.

cahunifuzu

Ben artık saçlarıma hep doğal ürünler kullanıyorum şampuan, krem. maske hepsi doğal ve saçlarım da yağlanma kepek kaşıntı tarzı şeyler olmuyor doğal kullanmaya başladığımdan beri liquid keratin kullanmaya başladıktan sonra saçımla ilgili hiç sorun yaşamadım evde hazırlamaya uğraşma derdinden de kurtuldum sipariş veriyorum hemen geliyor ve saçlarım da sadece kepeği yağı gidermiyor aynı zamanda saçım daha sağlıklı ve dolgun görünüyor içeriğindeki doğal keratin sayesinde.

Görüş Bildir