Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Matrix Gerçek mi Oluyor? Bilim İnsanları, Beyne Bilgi Yüklemeyi Başardıklarını Açıkladılar

 > -

"Geleceğin geldiği" bir dönemde yaşamaya başladığımızı söyleyebiliriz. Özellikle gelişmiş ülkelerde bilimsel ve teknolojik gelişmeler hız kesmeden devam ediyor. 

ABD'den bir grup bilim insanı, özellikle eğitim alanında çığır açabilecek bir buluşa imza attıklarını açıkladılar!

Sinema ile biraz ilgili olan herkes bu sahneyi hatırlayacaktır: Neo "gerçek dünyaya" getirilir. 10 saat boyunca aralıksız olarak bir bilgisayar programı aracılığıyla eğitim alır. Uyandığında "Kung Fu biliyorum..."diyecektir.

Yukarıdaki sahneyi şunun için paylaştım: ABD, Kaliforniya'daki HRL Laboratuvar'larından bir grup bilim insanı, Matrix filmindekine benzer bir eğitim yöntemi geliştirdiklerini açıkladılar!

Sistem en yalın ifâdeyle beyni elektriksel uyarıcılarla doğrudan besleyen çok gelişmiş bir eğitim simülasyonu.

Şu an için çok yeni bir aşamada olan bu model, özellikle pilotluk gibi, aynı anda hem bilişsel hem de motor becerileri geliştirmeyi hedefliyor.

Bu arada Matrix demişken, sizce yapay zekânın dünyayı ele geçirmesi mümkün mü?

Evet.
Hayır.
Fikrim yok.

Frontiers in Human Neuroscience isimli akademik dergide yayımlanan bilimsel çalışmaya göre, bu yöntemin kullanıldığı denekler, öğrenme sürecinde plasebo grubuna kıyasla %33 daha başarılı oldular.

Araştırmacı Dr. Matthews Phillips, yöntemin ilerleyen dönemde daha da ilerletilecek çok gelişmiş bir yazılım başlangıcı olduğunu söylüyor. 

Sistemimiz, kendi türünün ilk örneği durumunda. Bu bir beyin simülasyon sistemi. Kulağa bir nebze bilim kurgu gibi geliyor fakat, sistemimizi geliştirebilmek adına çok kapsamlı bir bilimsel temel var. Bizim üzerinde çalıştığımız özel proje havacılık ve pilotluk için tasarlandı. Çünkü pilotluk aynı anda bilişsel ve motor becerileri kullanmayı gerekli kılıyor.  

"Yeni bir bilgiyi ya da beceriyi öğrendiğimizde beynimiz fiziksel olarak da değişir."

Dr. Matthews Phillips, bu yeni teknolojinin beyindeki bazı işlevleri geliştirdiğini belirtiyor: 

Yeni bir bilgiyi ya da beceriyi öğrendiğimizde beynimiz fiziksel olarak da değişir. "Nöroplastisite" olarak adlandırılan süreç ile beynimizde yeni bağlantılar ortaya çıkar ve var olanlar da güçlenirler. Özellikle de beynimizin konuşma ve hafıza gibi bazı işlevlerini yerine getiren bölgeler.

"Aslında yöntemimiz çok eski, Antik Mısır'da da kullanılıyordu..."

Bizim sistemimiz de esas olarak bu bölgeleri uyarmayı ve değişiklikleri gerçekleştirmeyi hedefliyor. Yöntemin kendisi aslında oldukça eski. Antik Mısırlılar 4000 yıl önce ağrıları azaltmak için elektrikli yılan balıklarını uyaran olarak kullanıyorlardı.

Eski Mısırlıların kullandığı elektrikli yılan balığı...

Kim bilir belki de henüz emekleme aşamasındaki bu yeni eğitim modeli, hayal dahi edemeyeceğimiz yetilerin ortaya çıkmasına; eğitim, okul, öğretmen kavramlarını sorgulamamıza sebep olabilir.

Bonus: Geliştirilen bu eğitim simülasyonunu anlatan video. (İngilizce).

Bu öğrenme yöntemi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Muazzam bir teknoloji. Eğitimde bir devrim yaşanır.
Sonuçlarını kestirmek çok zor. İyi de kötü de olabilir.
Kötü emeller için kullanılacaktır. Bence çok tehlikeli.

Kaynaklar

1 2

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
missimiki

"Kim bilir belki de henüz emekleme aşamasındaki bu yeni eğitim modeli, hayal dahi edemeyeceğimiz yetilerin ortaya çıkmasına; eğitim, okul, öğretmen kavramlarını sorgulamamıza sebep olabilir." evet neyi öğreneceğine ne kadar bileceğine programı kullananlar karar versinler. iyice maymun olsun insanlık bikaç liderin elinde. tek tip insanlardan oluşan bir dünya, aynı insanlar başka alternatiflerin var olabileceğini bile hiç bilmeyecek. bu tarz bi teknolojide en fazla güçlenecek şey manipulasyon sanatıdır. iyi niyetle kullanıldığında mükemmel sonuçlar doğurabilecek olsa da, c'mooon dünyada yaşıyoz, iyi niyet falan olmaz.

kami-sama

Ya eninde sonunda yapay zeka dünyayı ele geçirecek ya da dünya yaşanmaz olacak ve yavaş yavaş neslimiz tükenecek.Teknoloji geliştikçe hem biz,hem de doğa zarar görüyor.Demedi demeyin.

ashirogi-muto

YGS'ye 3 gün kala mı buluyorsunuz vicdansızlar :D LYS'ye yetişir mi abi? :D

sciencesoldier

bak ben işin bu kısmını hiç düşünmemiştim yetişse de kullanmamıza izin verirler mi ki acaba :DD

ashirogi-muto

Bu cihazı ele geçirip kullanabilecek insanın birilerinden izin alma gibi bir ihtiyacı olmaz muhtemelen :DD

Gizli Kullanıcı

plot hikaye. beynimizi bi virüsle ele geçirecekler. filmler, müzikler, kitaplar ile yapıyorlar şimdi teknoloji ile yapacaklar

mr.-aksel

Yapay zekânın dünyayı ele geçirmesi mümkün çünkü teknoloji ile insan aklı ters orantılı...

Görüş Bildir