Görüş Bildir

Mail.ru, Rusya'nın Facebook'u Vkontakte'nin Tamamını Satın Aldı

Anasayfa > Gündem

Rusya’nın en büyük internet şirketlerinden, Mail.ru, bir başka Rus internet devi Vkontakte’nin (VK) tamamını satın aldığını bugün duyurdu. Rusya’nın Facebook’u olarak bilinen VK’nın halihazırda yüzde 52’sine sahip olan Mail.ru, VK’nın geri kalan yüzde 48’lik kısmı için 1,47 milyar dolar ödedi. Meblağın tamamının nakit olarak ödendiği belirtiliyor.

Bugüne kadar, rakibi VK’daki paylarını adım adım artttıran Mail.ru, geçtiğimiz Mart ayında VK’nın yüzde 12’sini karşılığı belirtilmeyen bir anlaşmayla satın almış ve toplam payını yüzde 52’ye çıkarmıştı. Yaptığı 1,47 milyar dolarlık son ödemeyle birlikte Mail.ru’nun, VK’nın tamamı için 2007 yılından bu yana yaptığı yatırım miktarı 2,06 milyar dolara çıkmış oldu.

Anlaşmanın Mail.ru’nun büyümesine önemli bir katkı yapacağı ortada. Zira aylık aylık 93 milyon aktif kullanıcısı (MAU) olan VK’nın, geçtiğimiz yılı yaklaşık 1,5 milyar dolar net karla kapattığı belirtiliyor. VK, 2014 yılı birinci yarısında yaklaşık 52 milyar dolar haılatına karşılık net geliri 6,5 milyar dolara ulaşmış.

Anlaşmayla birlikte, VK’nın kurucusu Pavel Durov ile United Capital Partners (UCP) arasındaki bütün davaların da geri çekileceği bilgisi paylaşılıyor. UCP, geçtiğimiz yıl Nisan ayında VK’nın yüzde 48 hissesini satın almıştı. VK kurucusu Durov ise geçtiğimiz Nisan ayında UCP ile yaşadıkları anlaşmazlıklar neticesinde şirketten ayrıldığını duyurmuş, kısa bir süre sonra Telegram adında yeni bir şirket kurmuştu.

Webrazzi

Kaynak: http://webrazzi.com/2014/09/16/mailru...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?