Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Madenciler Dikkat: 2 Bin Maske Standarda Takıldı

3PAYLAŞIM

SON 4 yılda 849 bin koruyucu maskenin ithal edildiğini açıklayan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “2 bin 387 ürün gerekli şartları taşımadığı için denetimden geçememiş” dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci 2011’de günümüze 849 bin koruyucu maskenin ithal edildiğini belirterek, “Bu maskelerin ne kadarının maden ocaklarında kullanıldığı bilinmiyor. Ancak bu kapsamda ithal edilmek istenen 2 bin 387 ürün gerekli şartları taşımadığı için denetimden geçememiştir” dedi.

CHP’li Umut Oran’ın maskelerin durumuyla ilgili soru önergesini yanıtlayan Zeybekci, maskelerin ithalatının denetlendiğini belirterek, şunları kaydetti: “Kişisel koruyucu donanım cinsi ürünler 2005’ten itibaren Ekonomi Bakanlığı’na bağlı bölge müdürlüklerince ithalat aşamasında denetlenmektedir. Denetim işlemleri 1 Mayıs 2011’den itibaren Dış Ticarette Risk Esaslı Kontrol Sistemi (TAREKS) üzerinden yapılmaya başlanmıştır. İnceleme neticesinde bu maskelerin ne kadarının maden ocaklarında kullanıldığı bilinmemekle birlikte teneffüs cihazı ile gaz maskesi cinsi ürünlerden denetimlerin TAREKS üzerinden yürütülmeye başladığı 1 Mayıs 2011 tarihinden bugüne kadar toplam 2 bin 872 kalem başvuru kapsamında 849 bin ürünün ithalatının gerçekleştiği tespit edilmiştir. 1 Mayıs 2011 tarihinden itibaren bu ürünlerden ithal edilmek istenen 14 kalem başvuru kapsamında yer alan 2 bin 387 ürünün denetim işlemi retle sonuçlanmıştır. Ürünlerin beraberinde denetim birimine sunulacak belgeler arasında Türkçe tanıtım kılavuzu yer alıyor.”

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir