Görüş Bildir
Haberler
Locarno, Polanski'yi İstemedi

Locarno, Polanski'yi İstemedi

adem kara
15.08.2014 - 12:26

Çağdaş sinemanın en güçlü ve tartışmalı yönetmenlerinden Roman Polanski, İsviçre’de düzenlenen Locarno Film Festivali’nde Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ne değer görüldü. Ne ki, Oscarlı yönetmen halkın tepkisinden ötürü festivale katılmayacağını açıkladı.

Locarno sakinleri, Polanski’nin şehirde düzenlenen ve sinema dünyasının önemli etkinliklerinden olan festivale katılacağı haberi üzerine kampanya başlattı. Halk “Biz burada pedofil istemiyoruz” diye festival yönetimini protesto edince, Polanski “daha fazla karışıklığa neden olmamak için” festivale katılmayacağını açıkladı.

SANAT ÖZGÜRLÜĞÜNÜ KISITLIYOR

Locarno Festivali’nin organizatörleri protestoyu sanat özgürlüğünü kısıtladığı için kınarken, yönetmen organizatörlere gönderdiği mektupta, “Değerli arkadaşlar, üzülerek bildiririm ki Locarno Festivali’ne gelemeyeceğim. Şahsım aleyhine yapılan protestolar gösteriyor ki festivale katılmam, tartışma ve gerilim yaratacak. O yüzden her ne kadar içimden gelmese de ziyaretimi iptal ediyorum” dedi.

Polanski, ABD’de 1977 yılında 13 yaşındaki Samantha Geimer’a tecavüz suçlamasıyla aranırken, mahkeme süreci başlamadan Fransa’ya kaçmış, oradan da hâlâ bulunduğu İsviçre’ye geçmişti. Yılan hikâyesine dönen dava hâlâ gizemini koruyor. Festivalin Onur Konuğu olacak Roman Polanski’nin özel bir masterclass da vermesi bekleniyordu. 

GUARDIAN

Kaynak: http://www.taraf.com.tr/haber-locarno...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın