Kur'an-ı Kerim'de Sıklıkla Okuduğumuz ve Türkçesini Anladıkça Daha da Anlam Kazanan 11 Sure

52PAYLAŞIM

Türkçe ibadet tartışıladursun gelin biz ne okuduğumuzu anlamaya çalışalım.

Kaynak: Diyanet

1. Fatiha Suresi

"Rahmân ve rahîm olan Allah'ın adıyla. Övme ve övülme, âlemlerin Rabbi Allah'a mahsustur. O, rahmândır ve rahîmdir. Ceza gününün mâlikidir. Ancak sana kulluk ederiz ve yalnız senden medet umarız. Bize doğru yolu göster. Kendilerine lütuf ve ikramda bulunduğun kimselerin yolunu; gazaba uğramış ve sapmışların yolunu değil!"

2. Fîl Suresi

"Rabbin fil sahiplerine neler etti, görmedin mi? Onların kötü planlarını boşa çıkarmadı mı? Onların üstlerine ebâbil kuşlarını gönderdi. O kuşlar, onların üzerlerine pişkin tuğladan yapılmış taşlar atıyordu. Böylece Allah onları yenilip çiğnenmiş ekine çevirdi."

3. Kureyş Suresi

"Kureyş'e kolaylaştırıldığı, evet, kış ve yaz seyahatleri onlara kolaylaştırıldığı için onlar şu evin Rabbine kulluk etsinler ki kendilerini açlıktan doyuran ve her çeşit korkudan emin kıldı."

4. Mâun Suresi

"Dini yalanlayanı gördün mü? İşte o, yetimi itip kakar; yoksulu doyurmaya teşvik etmez; yazıklar olsun o namaz kılanlara ki onlar namazlarını ciddiye almazlar. Onlar gösteriş yapanlardır. Ve hayra da mâni olurlar."

5. Kevser Suresi

"Kuşkusuz biz sana Kevser'i verdik. Şimdi sen rabbine kulluk et ve kurban kes. Asıl sonu kesik olan, şüphesiz sana hınç besleyendir."

6. Kâfirûn Suresi

"De ki: Ey kâfirler! Ben sizin tapmakta olduklarınıza tapmam! Siz de benim taptığıma tapmıyorsunuz. Ben de sizin taptıklarınıza asla tapacak değilim. Evet, siz de benim taptığıma tapıyor değilsiniz. Sizin dininiz size, benim dinim de banadır."

7. Nasr Suresi

"Allah'ın zaferi ve yardımı geldiği ve insanların bölük bölük Allah'ın dinine girmekte olduklarını gördüğün vakit Rabbine hamdederek O'nu tesbih et ve O'ndan mağrifet dile. Çünkü O, tevbeleri çok kabul edendir." 

8. Tebbet Suresi

"Ebu Leheb'in iki eli kurusun! Kurudu da. Malı ve kazandıkları ona fayda vermedi. O, alevli bir ateşte yanacak. Odun taşıyıcı olarak karısı da. Ve boynunda hurma lifinden bükülmüş bir ip olduğu halde."

9. İhlâs Suresi

"De ki: O, Allah birdir. Allah sameddir. O, doğurmamış ve doğmamıştır. Onun hiçbir dengi yoktur."

10. Felak Suresi

"De ki: Ben ağaran sabahın Rabbine sığınırım. Yarattığı şeylerin şerrinden, karanlığı çöktüğü zaman gecenin şerrinden ve düğümlere üfürüp büyü yapan üfürükçülerin şerrinden ve kıskandığı vakit kıskanç kişinin şerrinden sabahın Rabbine sığınırım!"

11. Nâs Suresi

"De ki: Sığınırım ben insanların Rabbine, insanların Melikine, insanların İlâhına. O sinsi vesvesenin şerrinden, o ki insanların göğüslerine fısıldar. Gerek cinlerden, gerek insanlardan."

Bunlar ve başka surelerin diğer çevirileri için: Türkçe Kur'an Meali

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Müslüman Mehmet, Yahudi Jacob Kestiriyor da 1 Ocak'ı Sünnet Günü Olarak Kutlayan Hristiyan Hans Neden Kestirmiyor? - onedio.com
Müslüman Mehmet, Yahudi Jacob Kestiriyor da 1 Ocak'ı Sünnet Günü Olarak Kutlayan Hristiyan Hans Neden Kestirmiyor? - onedio.com
İlginç İddia: Müslümanların Kutsal Şehri Mekke Değil de Hiç Tahmin Etmediğimiz Bir Yer Olabilir mi? - onedio.com
İlginç İddia: Müslümanların Kutsal Şehri Mekke Değil de Hiç Tahmin Etmediğimiz Bir Yer Olabilir mi? - onedio.com
Tevrat veya Kur'an'dan Okumuş Olabilirsiniz, Peki Büyük Tufan'ı Gılgamış Destanı'ndan Okudunuz mu? - onedio.com
Tevrat veya Kur'an'dan Okumuş Olabilirsiniz, Peki Büyük Tufan'ı Gılgamış Destanı'ndan Okudunuz mu? - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cicikusbabacik82

Maun suresi sanki başımızdakileri işaret ediyor

sikortil

Geçen yotubeda kızın biri "biz iyilik yapanları karşılıksız bırakmayacağız" ayetini yazmış. Bir sürü beğeni almış altında bir sürü yorum falan. Ben de "kadınlar sizin tarlanızdır tarlanızı dilediğiniz gibi ekin" ayetini yazdım onun yorumunun altına, kız kendi yaptığı yorumu sildi:)

ag10

Fatiha,nas ve felak sureleri haricindekileri namaz da okunması bana hep garip gelmiştir,namaz haricinde de garip ,o ayrı ..!

imoteph

İbadetlerde de herkes kendi dilini kullansa, ne dediğini anlasa daha etkili ve samimi olmaz mı? Arapçanın kutsal olduğuna dair bir ayet, bir hadis var da biz mi bilmiyoruz? Orijinal dilinde okumak neden daha iyi, bunu söyleyen rab mı? Götünüzden dil kutsallaştırmayın, ne dediğinizden haberiniz yok ezbere hölölö.

34_gizzem

Arapça kutsal değil. Ancak orijinalinde böyle indirildiği ve böyle güzel olduğu için arapça okunmakta. Ve senin dediğin dediğin gibi peygamberimiz de anlayarak okumamızı emrediyor. Anlanamadan okunan hiç bir şey fayda etmez sonuçta bu konuda çok haklısın. Yinede insanlar hem arapça hemde kendi dillerinde okusa daha daha iyi olur bence.

gunesliler

Türkiye' nin %99 u müslüman mıdır bilemem, aba %80'in üzerindekilerin ezebere ibadet ettiğini, ne dendiğinden haberi olmadan ibadet ettiğini söyleyebilrim.

litfenama

Türkiye’nin %99 u müslüman değil. Son araştırmalara göre artık %75 i kadarı müslüman. Bu kesiminde çoğu ibadet etmiyor. Camiye gitmeyenler cami açılıyor diye seviniyor bu ülkede.

Görüş Bildir