Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kullandığınız Telefonun Ekranı Kırılıyorsa Eğer Bilinçaltınızın Size Bir Mesajı Var!

165PAYLAŞIM

Barda yere düşüp ezilenler, tuvalete düşenler hatta dalgınlıkla çamaşır makinesinde yıkananlar...

Binlerce telefon, sahibinin "dikkatsizliği" yüzünden böyle b*k yoluna gidiyor...

Ya da bize öyle geliyor.

Yeni bir araştırmaya göre; sırf Apple'ın çıkardığı ardı arkası gelmeyen o yepyeni, son model akıllı telefonlara yetişebilmek için iPhonelarımızı bilinçaltımızda kırıyor, kaybediyor ve bir yerlerde unutuyoruz olabiliriz.

Kulağa inanılmaz gelse de; Columbia Business School'un American Marketing Association'da kaleme alınmış bulguları; dış etkenler yüzünden telefonlarımızı mahvetmeye meyilli olduğumuzu gösteriyor. 

Tüm bu olan bitene kısaca "Upgrade Effect" yani bir üst modele geçip "yükseltme etkisi" diyorlar.

Kaynak: http://www.unilad.co.uk/technology/youre...

Minicik bir farkla piyasaya sürülen o bir sonraki "üst" model aslında hepimizin aklında...

Araştırmaya bakılırsa telefonumuzu gözümüzden sakınıyor gibi görünsek de gerçek öyle değil...

Aslında iPhonelarımızı o kadar da umursamıyoruz hatta bir üst modeli çıkmışsa ya da çıkacaksa onlara "bilerek" zarar veriyoruz. Araştırmada bu teori ya da "Upgrade Effect" teorisi, kayıp telefon sayısının bir sonraki modelin çıkış tarihine doğru artmasıyla destekleniyor.

Kısaca; Apple'ın yeni telefon mevsimi yaklaştıkça zarar gören iPhone sayısı artıyor ve bu durum Upgrade Effect'i doğrular nitelikte.

Kaynak: http://journals.ama.org/doi/abs/10.1509/...

Bir üst modele geçme fırsatı, bilinçli ya da değil, bizi elimizdeki telefonu ihmal etmeye itiyor.

Yalnızca telefonlarımıza değil, kullandığımız her türlü elektronik alete karşı takındığımız umursamaz tavrın sebebi aslında daha iyisini bulabilecek olmamız...

Çalışmada yer alan üç araştırmacıdan biri olan Profesör Silvia Bellezza şöyle diyor:

Ortada hiçbir sebep yokken bir üst modele geçsek kendimizi suçlu hissederiz fakat elimizdeki ürün bozulmuş ya da zarar görmüşse savurganlık yapıyor gibi görünmeden model yükseltmek için haklı bir sebep elde etmiş oluruz. Bu yüzden yağmur altında telefonumuzu kullanmaya devam ediyor ya da diz üstü bilgisayarımızı havaalanı güvenliğinde bırakıyoruz. Bu dikkatsizliğimizin altında yatan bir motivasyon kaynağımız var.

"Upgrade Effect" yalnızca elektronik aletler için geçerli değil, bir üst modeline ya da yenisine "gerçekten" ihtiyaç duymak istediğimiz farklı nesneler için karşımıza çıkması mümkün.

Kısacası; en son çıkanı almak için kendi kendimizi kandırmaya çalışıyoruz.

😁😁😁

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ezgisen

masadaydı kolum çarptı düştü tuzla buz oldu. ertesi gün yeni bitane aldım elimden kaydı düştü arkası kırıldı. bunun yeni bitane almak istememle alakası yok.. ben sakarım :D

tyliebee

Bu yüzden daha hala ekranımı bir kez bile kırmadım herhalde. Gözünüz doysun be, daha bir öncekini eskitmeden yenisine vereceğiniz parayla gidin birkaç aç karın doyurun.

beyzaledger

bende eski telefonumu hep değiştirmek isterdim kendisi bir nokia lumia olduğu için herşeye dayanıklıydı sonunda ne mi oldu? tuvalete düştü ve o andan sonra kendisini bir daha görmedim

ssensei

benim eski lg telefonum naptıysam da kırılmadı, parçalanmadı.Yeri geldi yağmurda bile 6 sene kullandım, artık programları kaldırmamaya başlayınca anneme verdim :)

hasipcan

Eşi aldatmak için bir bahane daha,apgıreyt efekt, ooohhh yeaaahh teşekkürler Onedio. (Not evli değilim, sevgilim bile yok, yine elimi aldatacağım offf)

Görüş Bildir