Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kullananların Ağzından Antidepresan İlaçları Hakkında Daha Önce Duymadığınız 16 İlginç Bilgi

 > 
2.9bPAYLAŞIM

Bugün sizlerle antidepresanlar hakkında bilmeniz gerekenleri bir araya getirdim. Antidepresan etkileri, zararları, kullananlar ve yorumları bir arada.

İşte antidepresan ilaçları kullanan insanlardan, ilaçların hayatlarını nasıl etkilediği üzerine 16 ilginç yorum:

Kaynak: http://www.buzzfeed.com/annaborges/no-zo...

ÖNEMLİ NOT: Doktorunuza danışmadan antidepresan kullanmaya kalkışmayınız.

1. Her insanda etkileri farklıdır.

"Keşke insanlar, antidepresanların tüm insanlara uyan tek bir çeşidi olmadığını bilseler. Bu ilaçların her insanda farklı etkiler yapan değişik türleri var. Size yardımcı olacak olanı bulma umuduyla iyi ve kötü günler geçiriyor ve yan etkilerle mücadele ediyorsunuz."

2. Doğru ilacı bulmak, deneme ve yanılmayı gerektiriyor.

"16 yıl boyunca ara ara antidepresan kullandım ve en az 12 farklı ilaç denedim. Bazen yan etkiler daha fazla soruna sebep oluyor ve bazen de ilacın kendisi hiçbir işe yaramıyor. Sigortanızın karşıladığı ve işe yarayan bir ilaç bulmak, ancak deneme ve yanılma ile mümkün oluyor."

3. Antidepresan kullanmak, herhangi bir fiziksel rahatsızlık için ilaç kullanmakla aynı şey.

"Bir seferinde bir profesör bana şöyle demişti: "Artritim olduğu için ilaç kullanıyorum. Eğer kullanmasaydım, hayatımı gerektiği gibi yaşayamazdım. Depresyonu olan birinin antidepresan kullanması da aslında aynı şey."

4. Antidepresanlar, sizi her an mutlu eden sihirli haplar değiller.

"Herkesin iyi ve kötü günleri olur. Antidepresanlar, bir zorlukla karşılaştığınızda daha kaygısız ve dirençli olmanızı sağlayabilir; ancak herkesin sıkıntılı dönemleri olur. Bazı insanlar için başarının formülü: antidepresanlar, danışmanlardan yardım alma, sağlıklı bir yaşam tarzı ve çevreden gelen güçlü bir destek."

5. Cinsel isteğinizi olumsuz yönde etkileyebilir.

"Beni güçten düşüren migren ağrılarıyla baş etmek için, cinsel olarak aktif olmamdan yıllar önce antidepresan kullanmaya başlamıştım; bu yüzden aradaki farkı başta çok anlamadım. Seks ne kadar harika olursa olsun, orgazma ulaşmam - mastürbasyon yaptığım zamanlar dışında - 8 yılımı aldı."

6. "İlaçlarını mı bıraktın sen?" dünyanın en sinir bozucu sorusudur.

"Antidepresan kullanan insanların da duyguları var. Onların bir şekilde üzülmeleri, kızmaları veya bozulmaları ilaçlarını almadıkları anlamına gelmiyor. Birinin gayet yerinde olan duygularını 'İlaçlarını almayı mı unuttun?' diyerek hiçe saymak aşağılayıcı bir davranış."

7. Antidepresan kullanmaya başladıktan sonraki birkaç gün biraz sallantılı geçebilir.

"Antidepresan kullanmaya başladığınızda dengesiz hissetmeniz, onları her aldığınızda öyle hissedeceğiniz anlamına gelmez. Vücudunuzun bu yeni kimyasal akınıyla nasıl baş edeceğini çözmeye çalıştığı ilk birkaç gün gerçekten dramatiktir. İlk kez antidepresan kullandığımda, duygularım ölmüş gibiydi, hiçbir şey hissedemiyordum ve bu korkutucuydu. Ancak bir hafta sonra, vücudum duruma adapte oldu ve sadece eskisi gibi olmakla kalmadım, daha da iyi hissetmeye başladım. Bu durum haftalarca sürebilir. Yani, eğer kullanmaya başladığınızda hissettiğiniz şeyler hoşunuza gitmiyorsa sabırlı olun."

8. Antidepresanlara ihtiyaç duymak için dibe vurmuş olmanız gerekmez.

"Antidepresan kullanmaya başladığımda, o zamanki erkek arkadaşım bu ilaçları almamı gerektirecek kadar 'kötü' durumda olmadığımı söylemişti. Sizin dışınızda kimse, ruhsal ve fiziksel olarak neler yaşadığınızı tam olarak anlayamaz. İlaç almak için ne kadar kötü olmanız gerektiğiyle ilgili bir ölçü yok. Siz ve doktorunuz sizin için neyin iyi olduğunu ve size neyin yardım edeceğiniz düşünüyorsunuz, bu önemli."

9. Antidepresanları ölene dek kullanmanız gerekmiyor.

"Bir doktor, antidepresanları alçıyla benzetmişti: bacağınız kırılıyor, iyileşmesine yardımcı olması için destek olarak bir alçı takıyorsunuz; bununla beraber bacağınızı güçlendirmek ve eski sağlığına kavuşturmak için fiziksel terapi de görüyorsunuz. Aynı şeyi antidepresanlarla da yapabilirsiniz. Onları terapi ile birlikte kullanın ve işleri çözmeye başladıkça ilaca artık ihtiyaç duymayacağınız noktaya gelene kadar doktorunuzu görmeye devam edin."

10. Uzun bir süre kullanmanız gerekse de, bu kötü bir şey değil.

"Antidepresan kullanmaya başladığımda, hedefimin onları bırakmak olduğunu düşünüyordum. Her iyi hissetmeye başladığımda, ilaçlarımı bırakıyordum ve her şey yine kötü oluyordu; çünkü daha iyi hissetmemin sebebi antidepresanlardı. Belki bir gün onları bırakacağım, ancak bunun ne zaman olacağını bilmemek beni rahatsız etmiyor."

11. Sizi bir zombiye dönüştürmezler.

"Antidepresan kullanmaya başlamadan önce ne kadar uğraşsam da kaldıramadığım ıslak bir battaniyenin altında yaşıyor gibiydim. İlaçlar etkisini göstermeye başladığında, şöyle düşündüğümü net bir şekilde hatırlıyorum: 'İşte duygular böyle bir şeydi!' Antidepresanlar normal ruh halleri yaşamama yardımcı oluyor. Bu iyiden kötüye her çeşit duyguyu yaşadığım anlamına geliyor. Ancak, duygularım üzerinde daha fazla kontrole sahibim."

12. Yalnızca depresyon tedavisinde kullanılmazlar.

"Kronik migrenim olduğu için antidepresan kullanmaya başladım. Kullanmaya başladığımdan beri daha iyi uyuyorum ve migren ağrısına sürekli katlanmak zorunda kalmıyorum."

13. Yaratıcılığınızı olumsuz yönde etkilemez.

"Depresif sanatçı' imgesinin romantize edilmesi beni deli ediyor. Yaratıcılığınızı söndüreceğini düşünerek ilaç kullanmaktan kaçınmayın. Depresyondayken, bırakın bir şeyler yaratmayı, yataktan çıkacak durumda bile olmuyorsunuz. Antidepresanlar, hayalimdeki gibi bir sanatçı olabilmem için bana yardım ediyor."

14. Size verdikleri mutluluk, 'sahte' değildir.

"İnsanların 'Mutlu olmak için bir ilaca muhtaç olmak nefret edilecek bir durum.' veya 'Antidepresan kullanırken hissedilen mutluluk, gerçek mutluluk değildir." gibi şeyler söylemelerinden nefret ediyorum. Bunu bana bir de en yakın arkadaşlarımla gülüşürken veya seyahat ederek hayatımın en güzel zamanlarını geçirirken söyleyin (İlaçlarımı kullanmasam bu ikisini yapamazdım). İlaçlarım mutluluğu yeniden hissedebilmemi sağlıyor; sahte bir mutluluk yaratmıyorlar."

15. Kişiliğinizi değiştirmezler. Aksine potansiyelinizin farkına varmanızı sağlarlar.

"15 yaşındayken antidepresan kullanmayı reddettim, çünkü düşüncelerimi değiştireceğini ve beni farklı bir insan yapacağını düşünüyordum. Kullanmaya başladıktan sonra ise, bunun hiç de doğru olmadığını fark ettim. Aslına bakarsanız, antidepresanlar, kim olduğumu ve potansiyelimi keşfetmemi sağladı."

16. Ve son olarak; antidepresan kullanmak, güçsüz olduğunuz anlamına gelmez.

"Dayanamayacağınızı hissettiğinizde yardım istemek, yapabileceğiniz en güçlü şeylerden biridir."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
isiner-colak1

Merhaba. Bütün işlerinizi görür.Aktif olarak youtube ve facebook hatta Kik hesabı kurulu. Bütün işlemleri yapabiliyorum. Müzik de dinliyorum. Birçok uygulamayı kurmak mümkün. - 29.08.2020 14:12

isiner-colak1

ne reklam ne yıkama yağlama yapmışsınız bu kimyasal toksinlere ha. 15 sene kullandım. kaportacı yalanlsrına benziyor. ben böyle sistemin ta... insanlardan nefret etmeseniz bu kadar düşman da olmazdınız

atilla-oran

Antidepresan güzellemesi.. İlaç şirketleri hastayı memnun eder mi bilinmez ama muhatabını sağlam memnun eder..

soyledim-gitti

Tatlandırıcı içeren gıdalar tükettiğimde (özellikle cola zero gibi) huzursuzluğumun çok arttığını tespit ettim. Bir süre önce pasiflora şurup kullandım. İlk bir iki saat iyi sonra kötü oluyordu. Farkettim ki şurubun içine tatlandırıcı ve koruyucuları basmışlar. Neyseki hap versiyonları da satılıyormuş. Hapa geçtim rahat ettim. Bazı ilaçların yan etkileri ilacın kendinden değil de böyle yan ürünlerden de olabiliyor.

kullananlar

Görüş Bildir