Görüş Bildir
Haberler
Komşu Sistemde İki Gezegen Bulundu

Komşu Sistemde İki Gezegen Bulundu

Ulaş
04.06.2014 - 21:06

Komşu Sistemde İki Gezegen Bulundu

Astronomlar, Güneş Sistemi yakınlarındaki bir yıldız sisteminde iki gezegen keşfetti. Gezegenlerden birinde su olduğu tahmin ediliyor.

Alman Göttingen Üniversitesi astronomları, Güneş Sistemi dışında iki yeni gezegen keşfetti. Üniversiteden yapılan açıklamada, gezegenlerden birinde hayatı mümkün kılan koşulların bulunabileceği kaydedildi.

Deutsche Welle'de çıkan haber göre, iki gezegen, sistemimizden sadece 13 ışık yılı uzaklıktaki 'Kapteyn' adlı yıldızın etrafında dönüyor.

Göttingen Üniversitesi Astrofizik Enstitüsü'nden Profesör Ansgar Reiners, “Yıldızın ilk gezegeni, Kapteyn b, yıldız etrafındaki bir turunu 48 günde tamamlıyor ve gezegende su bulunabilir” dedi. Kapteyn c adı verilen ikinci gezegen ise daha ağır ve tahminen su bulunması için çok soğuk.

Göttingen'li astrofizikçi Mathias Zechmeister'e göre, Güneş Sistemi dışında bulunan 20 gezegende daha Kapteyn b'deki gibi su tutmaya müsait koşullar yer alıyor.

Kepler misyonu çerçevesinde bulunan 60 gezegen konusundaki incelemeler ise henüz tamamlanmadı. Reiners, “Gelecekte, su bulunup bulunmadığını ortaya koymak için bu gezegenlerin atmosferlerinin inceleneceğini” söyledi.

  • Sol
Kaynak: http://haber.sol.org.tr/bilim-teknolo...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın