Kız Çocukları 6 Yaşından Sonra Toplumsal Algılara Yenik Düşüp Erkekleri Daha Zeki Görüyor!

12bPAYLAŞIM

Toplumdaki erkek ve kız çocuklara bakış açısı arasındaki çarpıcı farkları göz önüne seren oldukça önemli bir araştırma yapıldı geçtiğimiz günlerde.

Kaynak: http://science.sciencemag.org/content/35...

Araştırmaya göre, kız çocukları 6 yaşlarından sonra zeka bakımından erkekleri daha önde görmeye başlıyor.

Aynı durum 5 yaşındaki kızlar için geçerli değil. Onlar tıpkı 5 yaşındaki erkek çocukları gibi, kendi cinslerini daha zeki görüyorlar.

Peki 1 yılda ne değişiyor?

Cevabı basit: Çocuklar o yaşlarda etraflarındaki insanlara daha dikkat etmeye başlıyorlar ve birey ile toplum farkının ayırdına daha iyi varıyorlar. 

Yani topluma daha fazla ilgi göstermeye başlıyorlar ve bu toplum, erkek çocuklarını daha parlak görüyor.

Örneğin Google'ın verilerine göre internette "Oğlum bir dâhi mi?" sorusu, "Kızım bir dâhi mi?" sorusuna kıyasla 2 kat fazla aratılıyor.

İş fiziksel özelliklere gelince bu durum değişiyor. "Kızım kilolu mu?", "Oğlum kilolu mu?" sorusuna göre %70 daha fazla aratılıyor.

Daha da ilginciyse; istatistiklere göre aslında durum tam tersi.

Açıklayalım. Birincisi, erkek çocuklar daha zeki görülmesine rağmen tüm okul derslerinde kızlar daha önde.

İkincisi, kızların fiziksel özelliklerine dair sorular daha çok aratılmasına rağmen, erkek çocuklarda obezite daha yaygın.

Dönelim deneyin detaylarına.

Deneyed 5-7 yaş arası çocuklara, ilki "çok zekilere göre", diğeri "uğraşmayı sevenlere göre" olarak tanıtılan iki oyun sunuluyor.

5 yaşındaki kız ve erkek çocuklar, iki oyunla da eşit derecede ilgileniyor. 6 yaşındaki kızlar ise, "çok zekilere göre" olan oyuna ilgi göstermiyor.

Araştırmacılar sorunun oyundan kaynaklanıyor olma ihtimalini de ortadan kaldırıyor.

Bunu kanıtlayabilmek için, aynı oyunu "çok zekilere göre" demeden sunuyorlar ve bu haliyle kızlar oyunla, erkekler kadar ilgileniyor.

Farklı türde deneyler de yapılıyor.

Çocuklara bir hikaye anlatılıyor ve hikayedeki karakter çok zeki olarak tanıtılıyor. Daha sonra çocuklara 2 kız ve 2 erkek fotoğrafı gösterilip "Hangisi hikayedeki zeki karakter" diye soruluyor. 5 yaşındaki erkek ve kızlar hemcinslerini seçiyor.

Aynı hikayeler 6 yaşındaki çocuklara da anlatılıyor.

Erkekler yine hemcinslerini seçerken, 6 yaşındaki kızlar için durum bu sefer ilk deneylerdekine benzer şekilde farklı oluyor. Nitekim kızlar bu sefer hemcinslerini tercih etmiyor ve erkeklerden birinin zeki karakter olduğunu düşünüyor.

Peki bu vahim durumun önüne geçmek için ne yapılabilir?

Aslında çok basit. Kız çocuklarını erkek çocuklarla eşit tutmak gerekiyor. Onlara kız oldukları için erkeklerden daha az zeki olduklarını hissettirecek en ufak şeyden dahi kaçınmak lazım.

Siz her ne kadar dikkatli olsanız da, toplum nedeniyle yine de bu algılara kapılabilirler. Bunun önüne geçmek içinse başarının sırf zekayla değil, çalışmayla geldiğini söyleyin.

Onlara rol modeller gösterin.

Başarılı kadınları tanıtın, başarılı kadınlarla tanıştırın, kendi gözleriyle görsünler böyle örnekleri.

Mutlu ve güçlü yetiştirilen kızlar, mutlu ve güçlü kadınlar demek. Mutlu ve güçlü kadınlarsa daha iyi bir toplum, daha iyi bir dünya demek.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
dowjones

Kadınlar duygusal düşünmekten mantıklı karar veremiyor hepsi çocuk gibi olgunlaşamıyorlar erkekler zekalarını kullanarak bilgisayar telefon uzay araçları onlarca teknolojik gelişmeler yaptı ama kadınlar?

dowjones

Erkekler daha zeki işte kabul edin amk ne kadar kız çocupu gördüysem hepsi maldı amk erkek çocukslrı daha akıllı

57alay

mevzu, zekadan çok atak olmak gerçekliği. soru şu: erkek çocuk önemsendiği için mi atak yani önde oluyor yoksa atak olduğu için mi önemseniyor? yumurta mı tavuktan yoksa tavuk mu yumurtadan?

rwya

Ataerkil bir toplumda kız çocuklarını namus kavramıyla bütünleştiren insancıklar oldukça ne gelişir, ne de geliştiririz. Oysa namus insanın karakterinde, kişiliğinde,edebinde, adabındadır.

crybabypu

Acınası.

Görüş Bildir