Kıyamet Saati İleri Alındı: Felakete Artık 100 Saniye Var!

 > -
Abone ol

Atomik Bilimciler Bülteni adlı organizasyon tarafından, 73 yıldır güncellenen ve insan kaynaklı bir felaket sonucunda, dünyanın sonunun gelmesini sembolize eden kıyamet saati ileri alındı.

En son, 2018 yılında güncellenen ve geceyarısına 2 dakika kala olarak bırakılan saat, 20 saniye daha ileri alındı ve felakete 100 saniye kaldığı ifade edildi. 

İhtimal ne kadar yükselirse saat o kadar ilerliyor

Euronews'ten Sertaç Aktan'ın haberine göre, bilim insanlarının 73 yıldır güncellediği ve insan kaynaklı felaketlerden ötürü, dünyanın sonunun gelmesini sembolize eden kıyamet saati, biraz daha ileri alındı ve geceyarısına yalnızca 100 saniye kaldı.

Kıyamet saati en son 2018 yılında ileri alındığında kıyamete 2 dakika kaldığı uyarısı yapılmıştı. 2019 yılında ise saatin yelkovanı gece yarısına 120 saniye kalada tutulmaya devam etti.

Nükleer silahlar, siber saldırılar ve küresel ısınma...

Kıyamet saatinin, başta nükleer silahlar olmak üzere siber saldırılar, küresel ısınma ve benzeri küresel tehditlerden ötürü ileri alındığı belirtildi.

Organizasyon başkanı Robert Rosner "Çok tehlikeli bir dünyayı normal gibi görmeye başladık. Nükleer gücün ve iklim krizinin oluşturduğu riskleri görmezden geliyoruz." dedi ve şu uyarıda bulundu:

"Şu anda gerçek bir acil durumla karşı karşıyayız. Herhangi bir hatayı ya da gecikmeyi kaldıramayacak bir durumdayız."

Saat, en son 1953'te geceyarısına 2 dakika kalaya getirilmişti

1954 yılında kurulan ve 1947'den beri saati güncelleyen organizasyon, en son bu ölçüde bir ileri almayı, 1953 yılında yaptı.

Soğun savaşın etkilerinin derinden hissedildiği o yıllarda, yelkovan 2 dakika kalaya getirilmişti. Saat ilk kurulduğunda ise, geceyarısına 7 dakika vardı. Sovyetler Birliği'nin çöktüğü 1991 yılında, yelkovan 17 dakika kalaya çekilmişti.

Organizasyon saati güncellerken hesaplamalar için danıştığı kurulda 13 Nobel ödüllü bilim insanı bulunuyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir